A business invests $45,000 in an account that earns 1.8% interest that is compounded monthly.
What type of function best represents the growth of the investment?
Choose...

A Business Invests $45,000 In An Account That Earns 1.8% Interest That Is Compounded Monthly.What Type

Answers

Answer 1

The exponential function best represents the growth of the investment.

What is exponential function?

An exponential function can be used to depict the investment's growth. The formula for an exponential function is y = a * b^x, where an is the starting point (in this case, 45,000), b is the growth factor (in this case,

1 + 0.018 = 1.018), and x is the number of time periods (in this case, the number of months).

For example, if we let x represent the number of months, the function would be:

y = 45,000 * 1.018^x

This function represents the growth of the investment as a function of the number of months. As the number of months increases, the value of the investment will grow exponentially according to the formula.

Hence, the exponential function best represents the growth of the investment.

To know more about exponential function, click on the link,

https://brainly.com/question/2456547

#SPJ1


Related Questions

Use the figure to answer the question.
10 yd
4 yd
What is the area of the shaded portion to the nearest hundredth? Enter the answer in the box.
square yards

Use the figure to answer the question.10 yd4 ydWhat is the area of the shaded portion to the nearest

Answers

Answer:

\(33.72 \: square \: yards \)

Step-by-step explanation:

\(4 \times 10 = 40 \\ {2}^{2} \pi \div 2 = 6.28 \\ 40 - 6.28 = 33.72\)

Help please , I’m stuck at this question I need help please

Help please , Im stuck at this question I need help please

Answers

Answer:

1  1/15

Step-by-step explanation:

you flip the second fraction then multiply straight across

4/5 divided by 3/4

4/5 divided by 4/3

4 x 4 = 16

5 x 3 = 15

16/15

then simplify

1  1/15

hope this helps

Marin spends 28% of her monthly income for a Loan payment. her loan payment is rupees 1,736. What is her monthly income?

Answers

Answer:

6200 rupees

Step-by-step explanation:

Think the monthly income x

According to the question

The equation is

x×28%=1736

x×28/100=1736

x=1736÷28/100

x=1736×100/28

x=62×100

x=6200

So monthly income is 6200 rupees

Answer:

\(6200\ Rupees\)

Step-by-step explanation:

\(We\ are\ given\ that,\\Percent\ of\ salary\ Marin\ spends\ for\ her\ loans=28 \% \\Amount\ of\ total\ payment\ on\ the\ loans= 1736\ rupees\\Hence,\\Let\ her\ monthly\ income\ be\ x\\Hence,\\The\ question\ also\ tells\ us\ that:\\28 \%\ of\ Marin's\ Monthly\ Income= Loan\ Payment\\Or,\\28 \%\ of\ x=1736\\Hence\ as\ 28 \%\ can\ also\ be\ represented\ as: \frac{28}{100},\\\frac{28}{100}*x=1736\\Hence\ by\ multiplying\ the\ LHS\ and\ RHS\ with\ \frac{100}{28},\\\)

\(\frac{28}{100}*\frac{100}{28}*x=1736*\frac{100}{28}\\Hence,\\x=62*100\\x=6200\\\)

If you take a number, times by 8 then add 6. You get the same as if you took the number, times by 3 then subtract 7. What is the number?

Answers

I don't say you have to mark my ans as brainliest but if it has really helped u plz don't forget to thank me....

If you take a number, times by 8 then add 6. You get the same as if you took the number, times by 3 then

If 5 pounds of beans cost $4, then how much does 50 pounds of beans cost?​

Answers

Answer:

50 pounds of beans costs $40

SOMEONE PLZZZZZ HELP!

SOMEONE PLZZZZZ HELP!
SOMEONE PLZZZZZ HELP!

Answers

C it’s that …………….! Z. Z

It costs $3.99 for 25 fluid ounces of detergent or $6.99 for 90 fluid ounces. Which is the better buy?

(round to the nearest hundredths place)

Answers

Answer:

$3.99/25=0.1596

$6.99/90=0.0776

rounded #s

0.16 and 0.08

Step-by-step explanation:

please pass this on... ( #helpsavelives )

Who ever is reading this:

I love u.

U matter.

The world needs u

hang in there ik it may be bad but u deserve the world <3

ur beautiful no matter ur shape, size, color, gender.. anything

don't give up i need u to live.

i wish i could take everyones problems so yall wouldn't have to have em but i cant so just know ily and if anyone needs to talk u can talk to me

Pls pass this on. Everyone deserves to know this. ♥️♥️

just copy and paste its not hard pls this could save someones life

Anits takes 8 hours to build 5 birdhouses. How many birdhouses could she Build in 24 hours?

Answers

The answer would be 15 because the problem states that it takes 8 hours to build 5 birdhouses and they want to know how many she can build in 24 hours if you multiply 8 and 5 with the number 3 you would get 24 hours and 15 birdhouses.

what is 1 and 1/6 - 3/4 PLEASE ANSWER

Answers

Answer: 1 3/6

Step-by-step explanation:

2-What is the difference between a type I error and a type II error? Please cite some examples.

3-What types of statistical analyses are applied to the data collected in the research study? Please cite some examples.

Answers

Type I error refers to rejecting a true null hypothesis, while Type II error refers to failing to reject a false null hypothesis. Types of statistical analyses include descriptive statistics, inferential statistics, correlation analysis, regression analysis, etc.

Type I error is a false positive, and Type II error is a false negative. Examples of Type I errors include convicting an innocent person in a criminal trial and rejecting a new drug that is actually effective. Examples of Type II errors include failing to convict a guilty person in a criminal trial and accepting a new drug that is actually ineffective.

Various statistical analyses can be applied to the data collected in research studies, depending on the research question and the type of data. Some common types of statistical analyses include descriptive statistics, inferential statistics, correlation analysis, regression analysis, t-tests, analysis of variance (ANOVA), and chi-square tests. Descriptive statistics are used to summarize and describe the characteristics of the data, while inferential statistics are used to draw conclusions and make inferences about the population based on sample data. Correlation analysis examines the relationship between two or more variables, regression analysis explores the relationship between a dependent variable and one or more independent variables, t-tests compare means between two groups, ANOVA analyzes differences among three or more groups, and chi-square tests examine the association between categorical variables.

Type I error, also known as a false positive, occurs when we reject a null hypothesis that is actually true. This means we conclude that there is a significant effect or relationship when there is none in reality. For example, in a criminal trial, a Type I error would be convicting an innocent person. Another example is rejecting a new drug that is actually effective, leading to the rejection of a potentially beneficial treatment.

On the other hand, a Type II error, also known as a false negative, occurs when we fail to reject a null hypothesis that is actually false. In this case, we fail to detect a significant effect or relationship when one exists. For instance, in a criminal trial, a Type II error would be failing to convict a guilty person. In the context of medical testing, a Type II error would occur if we accept a new drug as ineffective when it is actually effective, resulting in the approval of an ineffective treatment.

Various statistical analyses can be applied to research study data depending on the research question and the type of data collected. Descriptive statistics are used to summarize and describe the characteristics of the data, such as measures of central tendency (e.g., mean, median) and variability (e.g., standard deviation, range). Inferential statistics are used to make inferences and draw conclusions about the population based on sample data, such as hypothesis testing and confidence interval estimation.

Correlation analysis examines the relationship between two or more variables and determines the strength and direction of their association. Regression analysis explores the relationship between a dependent variable and one or more independent variables, allowing us to predict the value of the dependent variable based on the independent variables.

T-tests are used to compare means between two groups, such as comparing the average test scores of students who received a specific intervention versus those who did not. Analysis of variance (ANOVA) analyzes differences among three or more groups, such as comparing the performance of students across different grade levels.

Chi-square tests examine the association between categorical variables, such as analyzing whether there is a relationship between gender and voting preference. These are just a few examples of the statistical analyses commonly applied to research study data, and the specific choice of analysis depends on the research question and the nature of the data.

Learn more about Type I error here:

https://brainly.com/question/32885208

#SPJ11


Suppose you have an outdoor pool measuring 25 ft by 10ft . You want to add a cement walkway around the pool. If the walkway will be 1 ft thick and you have 304 ft³ of cement, how wide should the walkway be?

Answers

The area covered by the pool and the cement walkway is 304  square feet. The width of the walkway would be 5 feet

What is the area of the rectangle?

The area of the rectangle is the product of the length and width of a given rectangle.

The area of the rectangle = length × Width

Let x be represent the width of the walkway.

The pool measures 25 ft by 10ft . If the walkway must have a uniform width around the entire pool, then the total length of the pool and the walkway =  25+ x + x = 25 + 2x

The total width of the pool and the walkway = 10 + x + x = 10 + 2x

The area covered by the pool and the cement walkway is 304  square feet. This means that;

(25 + 2x)(10 + 2x) = 304

250 + 50x + 20x + 4x^2 = 304

4x^2 + 70x + 250 - 304 = 0

4x^2 + 70x - 54 = 0

x(x + 20) - 5(x + 20) = 0

(x - 5)(x + 20) = 0

x = 5 or x = - 20

Thus The width cannot be negative.

Therefore, the width of the walkway is 5 feet.

Learn more about rectangles here;

https://brainly.com/question/15019502

#SPJ1

What are the prime factors of 48?

Answers

Answer:

  48 = 2⁴ · 3

Step-by-step explanation:

You want the prime factorization of 48.

Prime factors

You recognize that 48 is an even number, so you can divide by 2 and see what's left. You can keep doing that until you get a number divisible by another prime:

  48/2 = 24

  24/2 = 12

  12/2 = 6

  6/2 = 3

3 is prime.

The prime factorization of 48 is ...

  48 = 2⁴ · 3

1.) Diego paid $47 for 3 tickets to a concert. Andre paid $141 for 9 tickets to a concert.
Did they pay at the same rate (what was the value they paid for 1 ticket)? How do you
know?

Answers

They pay at the same rate.
The value they paid for one ticket is 15.67$
How do you know:
Andre paid for 3 times more tickets than Diego. 47 x 3 is 141, so they are at the same rate.
47 / 3 is 15.667, which rounds up to 15.67$ in money terms.

Miss Rojas has a container of Jolly Ranchers on her desk. The ratio of Red Jolly Ranchers to Green Jolly Ranchers is 3 to 7. If there are 42 green jolly ranchers in the container, what is the total amount of Jolly Ranchers in the container?

Answers

Answer:

The total amount of Jolly Ranchers in the container is 60 Jolly Ranchers

Step-by-step explanation:

We have a ratio of

Red Jolly Ranchers : Green Jolly Ranchers

3:7

Sum of the proportion = 3 + 7 = 10

Hence:

Let the total number of jolly ranchers = x

7/10 of x = 42 Green Jolly Ranchers

Hence:

7/10 × x = 42

7x /10 = 42

Cross Multiply

7x = 420

x = 420/7

x = 60 Jolly Ranchers

The total amount of Jolly Ranchers in the container is 60 Jolly Ranchers

Given that
R
=
3
x
+
2
y

Find
x
when
y
=
7
and
R
=
8

Answers

Answer:

-2                                        

Step-by-step explanation:

Hey there!!

if we evaluate the expression it will look like :

3x + 14 = 8

and if we solve it:

3x+14=8

Step 1: Subtract 14 from both sides.

3x+14−14=8−14

3x=−6

Step 2: Divide both sides by 3.

3x/3 = -6/3

x= −2

When two explanatory variables are associated with the response variable and each other they are called __________ variables.

Answers

Correlated variables are two explanatory factors that are connected to both the response variable and each other. The statistical relationship between two variables, which shows how they change together, is referred to as correlation.

Explanatory variables are used in regression analysis to forecast or explain the response variable. A correlation between two explanatory variables indicates that changes in one are influenced by changes in the other. Understanding the relationship between the explanatory variables and the response variable can be significantly impacted by this correlation. When analysing data, it's crucial to take into account the presence of correlated variables in order to avoid problems like multicollinearity and properly interpret the analysis's findings.

learn more about Correlated here :

https://brainly.com/question/30116167

#SPJ11

40 12 40
Cost $74 $27 $76


Part A: Calculate the corresponding unit rate for each package

Answers

a. The corresponding unit rate of Dog Cakes, Bark Bits, and Woofy Waffles for each package is $1.85 per pound, $2.25 per pound, and $1.90 per pound respectively.

b. The best buy using the unit rates found in Part A is $1.85 per pound.

Part A: We divide the cost by the size to determine the unit pricing for each package.

Dog Cakes: The unit price is $74 divided by 40 pounds or $1.85 per pound.

Bark Bits: $27 divided by 12 pounds equals $2.25 per pound.

Unit pricing for Woofy Waffles is $76 divided by 40 pounds or $1.90 per pound.

Part B: We compare unit pricing to get the best purchase. The greatest deal is the package with the lowest unit price. The greatest deal in this situation is Canine Cakes, which has the lowest unit price at $1.85 per pound.

Even though Canine Cakes and Woofy Waffles have the same size (40 pounds), Canine Cakes has a cheaper unit rate than Woofy Waffles. The product with the highest unit rate is Bark Bits, making it the most costly per pound. Canine Cakes is the greatest purchase based on unit prices.

Learn more about the unit rate at

https://brainly.com/question/29781084

#SPJ4

The question is -

Jeremiah needed dog food for his new puppy. He compared the prices and sizes of three types of dog food.

Canine Cakes Bark Bits Woofy Waffles

Size (pounds) 40 12 40

Cost $74 $27 $76

Part A: Calculate the corresponding unit rate for each package.

Part B: Determine the best buy using the unit rates found in Part A. Explain your answer.

the slant height of a cone is $13$ cm, and the height from the vertex to the center of the base is $12$ cm. what is the number of cubic centimeters in the volume of the cone? express your answer in terms of $\pi$.

Answers

The volume of the cone is (100)π cubic centimeters.

Given that the slant height (l) of the cone is 13 cm, and the height from the vertex to the center of the base (h) is 12 cm, we need to find the volume (V) of the cone.

To do this, we'll first need to find the radius (r) of the cone's base.
We can use the Pythagorean theorem to find the radius, since the slant height, height, and radius form a right triangle:
l² = h² + r²
Plugging in the given values:
13² = 12² + r²
169 = 144 + r²
r² = 25
r = 5 cm
Now that we have the radius, we can find the volume of the cone using the following formula:
V = (1/3)πr²h
Substitute the known values:
V = (1/3)π(5²)(12)
V = (1/3)π(25)(12)
V = (1/3)π(300).

For similar question on cone.

https://brainly.com/question/6613758

#SPJ11

Expert Answer Please! Find The Length Of The Missing Side

Expert Answer Please! Find The Length Of The Missing Side

Answers

Answer:

I would say 2, because it is diagonal from the missing side

Step-by-step explanation:

Tasha deposits money in a similar Certificate of Deposit account (CD). The balance in her account is described, with units as in Nick’s deposit, T(t)=650(1.03)tfor t ≥ 0. Use the structure of the expressions for N(t) and T(t) to describe how the two balances compare over time

Answers

Answer:

The balance in Nick's account is described by the equation N(t) = 700(1.04)^t, while the balance in Tasha's account is described by T(t) = 650(1.03)^t.

From the equations, it can be seen that both balances increase over time as t increases, and both balances are multiplied by a constant factor for each unit of time that passes. However, the constant factor in Nick's equation (1.04) is greater than the constant factor in Tasha's equation (1.03), which means that Nick's balance is growing at a faster rate than Tasha's balance over time.

In other words, if the two accounts are given the same amount of time to grow, Nick's balance will be higher than Tasha's balance. This can be seen by comparing the values of N(t) and T(t) for different values of t.

Point Alies on Quadrant IV. If it is rotated 180° about the origin which quadrant will the image A' lie on.


A . Quadrant III
B . Quadrant 11
C . Quadrant l
D . Quadrant IV


NEED ANSWERS FAST​

Answers

Answer:

Quadrant 1, I think.

Step-by-step explanation:

What is 9x^-1 as a fraction

Answers

The answer is -9x hope this helps

The equatin of line AB is y = 2x + 4. What is the equation of a line parallel to line AB in slope-intercept form that contains the point (3, -2)2

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Parallel lines have the same slope, so if the slope of the given line is 2, the slope of the "new" line is also 2, and the slope-intercept equation becomes:

y = 2x + b.  

Here you seem to have a "misprint," as "(3, -2)2 is not a valid expresion.

Supposing that y ou meant (3, -2), then our equation becomes

-2 = 2(3) + b, or -8 = b.

The desired equation is then y = 2x - 8

If this is not what you expected, please focus on your (3, -2)2 and rewrite it properly.

2) A recycling center was offering cash for different types of recyclables. For each pound of
paper recycled they offered $0.03, for each pound of aluminum they offered $1.32 and for
each pound of plastic they offered $0.07. Jerry took in 10 pounds of paper, 8 pounds of
aluminum and 7 pounds of plastic. How much money did he earn?

Answers

Answer:

= $31.98

Step-by-step explanation:

Find the minimum and maximum values of the function f(x,y,z)=x14y−6y−9 to the constraint x2−y2+z=0. Use symbolic notation and fractions where needed.

Answers

The minimum and maximum values occur at critical points where the gradient of f(x, y, z) is parallel to the gradient of the constraint equation.

In the first paragraph, we summarize the approach: to find the minimum and maximum values of the function subject to the given constraint, we can use Lagrange multipliers. The critical points where the gradients of f(x, y, z) and the constraint equation are parallel will yield the extreme values. In the second paragraph, we explain the process of finding these extreme values using Lagrange multipliers.

We define the Lagrangian function L(x, y, z, λ) = f(x, y, z) - λ(x^2 - y^2 + z). Taking partial derivatives of L with respect to x, y, z, and λ, we set them equal to zero to find the critical points. Solving these equations simultaneously, we obtain equations involving x, y, z, and λ.

Next, we solve the constraint equation x^2 - y^2 + z = 0 to express one variable (e.g., z) in terms of the others (x and y). Substituting this expression into the equations involving x, y, and λ, we can solve for x, y, and λ.

Finally, we evaluate the values of f(x, y, z) at the critical points obtained. The largest value among these points is the maximum value of the function, while the smallest value is the minimum value. By substituting the solutions for x, y, and z into f(x, y, z), we can determine the minimum and maximum values of the given function subject to the constraint equation.

Learn more about Lagrange multipliers here:

https://brainly.com/question/30776684

#SPJ11

if anyone could do 1,2,3 or 4 that would be great! thanks and i’ll give brainliest :)

if anyone could do 1,2,3 or 4 that would be great! thanks and ill give brainliest :)

Answers

Answer:

ok i will teach all just chat me

Step-by-step explanation:

ok

please help for brainliest answer

please help for brainliest answer

Answers

Answer:

3360 cm^2

Step-by-step explanation:

24 times 14 times 10 = 3360

At the store 5 lbs of apples costs $6.70. What is the constant of proportionality that relates x, pounds of apples to y, cost in dollars?

Answers

Answer:

5x=6.70y

Step-by-step explanation:

Prove the following using a proof by contradiction:

The average of four real numbers is greater than or equal to at least one of the numbers.

Answers

Our assumption that the average of four real numbers is less than all of the numbers is false. By contradiction, we conclude that the average of four real numbers is greater than or equal to at least one of the numbers.

To prove the statement using a proof by contradiction, we assume the opposite, namely, that the average of four real numbers is less than all of the numbers. Let's denote the four numbers as a, b, c, and d. We assume that the average of these numbers, which we'll denote as avg, is less than a, b, c, and d.

Now, let's consider the sum of these four numbers: a + b + c + d. The average of these numbers, avg, is calculated by dividing the sum by 4. Therefore, we have avg = (a + b + c + d)/4.

If avg is less than a, b, c, and d, then (a + b + c + d)/4 < a, (a + b + c + d)/4 < b, (a + b + c + d)/4 < c, and (a + b + c + d)/4 < d.

Now, let's consider the sum of these inequalities: (a + b + c + d)/4 + (a + b + c + d)/4 + (a + b + c + d)/4 + (a + b + c + d)/4 < a + b + c + d.

Simplifying the left-hand side, we have (a + b + c + d) + (a + b + c + d) + (a + b + c + d) + (a + b + c + d) < 4(a + b + c + d).

This simplifies to 4(a + b + c + d) < 4(a + b + c + d), which is a contradiction. The left-hand side is greater than the right-hand side, which contradicts our initial assumption.

Therefore, our assumption that the average of four real numbers is less than all of the numbers is false. By contradiction, we conclude that the average of four real numbers is greater than or equal to at least one of the numbers.

Know more about Contradiction here:

https://brainly.com/question/28568952

#SPJ11

Which team has the best winning percentage?

A) 6 wins, 4 losses


B) 10 wins, 5 losses


C) 20 wins, 16 losses


D) 30 wins, 24 losses

Answers

Answer: A)

Step-by-step explanation:

Answer:

10 wins, 5 losses

Step-by-step explanation:

Other Questions
Which of the following is NOT an example of a precautionary money balance?a. currency in a cash register at a department storeb. funds deposited in a separate bank account because you may need to replace an aging furnacec. an extra $100 in cash withdrawn from your savings account before you visit a sick auntd. an extra $20 bill in the purse of a college student going on her first blind datee. a $100 traveler's check, folded and placed behind your driver's license in your wallet On a routine inspection of the water system of Minneapolis, Alfonso discovers a pipe leaking at the rate of L(t)=0. 5t+2liters/hour, thours after the leak begins Evaluate p(x) = -3 + 4x when x = -2, 0, & 5p(-2) =p(0) = p(5) = PLEASE!! I NEED HELP ASAP!!Fun at the Camp Markus, Tiara, and Zain were the best of friends and enjoyed hanging out with each other. One evening, while playing at the park, Zain asked his friends, "Guys, did you see this flyer about a camping trip in the Grand Canyon region for teenagers? I think we should enroll ourselves and go on this trip." "That's a wonderful idea," Markus exclaimed. "No! It's a boring idea. What are we going to do in a forest? Sorry, friends, I won't be coming with you on this trip," said Tiara. "A camping trip can be a great outdoor experience. Why don't you give it a try, Tiara? How can you call it boring without even trying it once? I'm sure we'll have a great time," Markus tried to persuade her. "OK, I'll come," she finally replied. On the day of the camping trip, the three were hiking back to the campsite with the rest of the camping group, admiring the view of the majestic canyon on their way. The group had spent a fabulous night under the stars, and had set out for the campsite after breakfast. They reached their camp after a long hike, and soon, it was lunchtime and everyone was hungry. Although the camp organizers had made provisions for food, they needed some volunteers to assemble and serve the food. "Hey, Markus, Why don't you help us make burgers? We all know you love cooking and your friends can assist you," shouted Arthur, the leader of the group. "Kyla, you can help serve these fruits," he said to a fellow camper. Markus asked Zain and Tiara to help him prepare the burgers, but they were hesitant. "But we've never cooked food before," protested Zain. "And what if we create a mess? We are not experts like you, Markus. Besides, it's so boring," said Tiara. "Cooking is neither boring nor challenging. Just follow my instructions, watch me cook, and I promise, you'll enjoy the experience," said Markus, looking at Zain and Tiara. Zain and Tiara glanced at each other, and reluctantly agreed with Markus. "Alright, Markus, tell us where to begin," they said. "That's the spirit. OK, Zain, you can grill these burger buns, Tiara, you can assemble the burgers, and I'll grill the patties." The three of them worked together and managed to get lunch ready in half an hour. "Wow! I never realized cooking was so much fun. I must go home and try out something," said Tiara. "See, I told you it's not boring," said Markus. "Gee! I can't believe I helped put out a meal for so many people. It wasn't so challenging, after all," remarked Zain. "Zain, stepping out of your comfort zone may seem scary, but the experience of doing something new is wonderful," remarked Markus. "I agree, Chef Markus," joked Zain.10Which character changes the most from the beginning to the end of the story? A. Kyla, who feels shy in large groups but still agrees to serve her fellow campers fruit. B. Tiara, who first thinks camping and cooking are boring and then discovers both are fun. C. Zain, who first wants to go on a group camping trip and then regrets leaving his comfort zone. D. Markus, who has not prepared food before but quickly cooks a meal alongside his friends. american intellectuals in the mid-nineteenth century strove to create an artistic life that . multiple choice question. was devoid of any european influence expressed america's special virtues was realist in nature mirrored european culture Branches off the aortic arch include all of the following except A)the left common carotid artery.B)the right subclavian arteryC)the brachiocephalic trunk.D)the left subclavian artery.E)all of the stated vessels branch off the aortic arch Find the distance between (6, -2) and (1, -2). 6.47818.21 Multiply the equation As Marxist and anarchist ideas spread in _________________, tens of thousands of immigrants began arriving in the United States. A teacher showed this animal to students on a filed trip. Which tool will allow the students to best see the animal up close? Please help me with this I will give brainlist What scientific value for n will make this equation true? (4.8 103)(n) = 9.6 109 2.0 106 2.0 103 2.0 103 2.0 1012 Analyze the causes of the migrations of Indo-European speaking peoples and the effects ofthose migrations on settled societies after 1200 BCE. Which aspect of a prose poem would make it seem most like a narrative?A. Cause-and-effect relationships between actionsB. Careful attention to word choice and languageC. Meditation on abstract feelings and ideasO D. Fluid, rhythmic sentences that create a flow what mechanical work must you do to lift a uniform log that is 3.2 m long and has a mass of 130 kg from the horizontal to a vertical position? [hint: use the work-energy principle.] A 4.80g bullet moving at 672 m/s strikes a 700g wooden block atrest on a frictionless surface. The bullet emerges, travelingin the same direction with its speed reduced to 420 m/s.a. What is the resulting speed of the block?b. What is the speed of the bullet-block center of mass? If the nn matrix A is invertible, then the reduced row echelon form of A is the nn identity matrix. True or false ? Explain. Does the graph represent a function? Please help. Look at photo Question 1 of 10Which of the following is necessary in addition to protection against theft,coercion, and fraud in order for consumers and producers to have freedom ofchoice?A. CapitalB. ProfitsC. ResourcesD. Wages Which of the following claims regarding schema-based knowledge is NOT true?a) Schema-based knowledge relies on remembering specific information within a memory (e.g., although shelves normally contain books, I remember that those shelves contain only boxes).b) Schema-based knowledge can help guide attention and understanding, so it can help reconstruct parts of a memory that we cannot remember.c) Schema-based knowledge often ends up regularizing our recollection of the past.d) Gaps in our memory can often be filled by relying on schema-based knowledge.