Answer:X=17
Step-by-step explanation:
Im not 100% sure
50 POINTS!!! GIVING BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER
Answer:
reflection over the x axis
vertical stretch of 2
vertical translation down 1 unit
Step-by-step explanation:
-2 \(\sqrt[3]{x}\) -1
The negative in front is a reflection over the x axis
The 2 is a vertical stretch of 2
The subtraction of 1 at the end is a vertical translation down 1 unit
6 minutes 20 seconds into seconds.
Answer:
380 seconds
Step-by-step explanation:
Convert 6 minutes to seconds by multiplying 6 times 60, because there are 60 seconds per minute.
6 x 60 = 360
Now add the 20 seconds.
360 + 20 = 380
6 minutes and 20 seconds are equal to 380 seconds.
Need help please answer
Given the function f(x) = 0.5|x - 41-3, for what values of x is f(x) = 7?
x = -24, x = 16
x= -16, x = 24
x=-1, x = 9
x = 1, x = -9
The values of x for which f(x) = 7 are x = 61 and x = 21.
To find the values of x for which f(x) = 7, we can set up the equation and solve for x.
The given function is f(x) = 0.5|x - 41| - 3.
Setting f(x) equal to 7, we have:
0.5|x - 41| - 3 = 7.
First, let's isolate the absolute value term:
0.5|x - 41| = 7 + 3.
0.5|x - 41| = 10.
To remove the absolute value, we can consider two cases:
Case: (x - 41) is positive or zero:
0.5(x - 41) = 10.
Multiplying both sides by 2 to get rid of the fraction:
x - 41 = 20.
Adding 41 to both sides:
x = 61.
So x = 61 is a solution for this case.
Case: (x - 41) is negative:
0.5(-x + 41) = 10.
Multiplying both sides by 2:
-x + 41 = 20.
Subtracting 41 from both sides:
-x = -21.
Multiplying both sides by -1 to solve for x:
x = 21.
So x = 21 is a solution for this case.
Therefore, the values of x for which f(x) = 7 are x = 61 and x = 21.
for such more question on values
https://brainly.com/question/11546044
#SPJ8
According to your graphing calculator, what is the approximate solution to the trigonometric inequality cos(0.65x)>.44 over the interval 0
Answer:
the solution to the trigonometric inequality cos(0.65x) > 0.44 over the interval 0 ≤ x < 4.834.
Step-by-step explanation:
The given inequality is:
cos(0.65x) > 0.44
To solve this inequality, we need to isolate the variable x.
First, let's take the inverse cosine (arccos) of both sides to remove the cosine function:
arccos(cos(0.65x)) > arccos(0.44)
Since the range of the inverse cosine function is limited to [0, π], we can rewrite the inequality as:
0 ≤ 0.65x < π
Now, let's solve for x by dividing each part of the inequality by 0.65:
0/0.65 ≤ x < π/0.65
Simplifying, we have:
0 ≤ x < π/0.65
Now, let's calculate the approximate value of π/0.65 to determine the interval for x:
π/0.65 ≈ 4.834
i hope i helped!
Using the Distributive Property to factorize the equation 3x^2 + 24x = 0, you get _____The solution of the equation is _____A.) x(3x+8)=0B.) 3x(x^2+8)=0C.) 3x(x+8)=0D.) x(3x+24)=0A.) x=0, x=8B.) x=0, x=-8C.) x=0, x=24D.) x=0, x=-24
The equation to be solved is:
\(3x^2+24x=0\)We can see that 3x is a common factor of both terms.
Knowing that we can proceed to the factorization:
\(3x(x+8)=0\)This is obtained by dividing each term by the common factor, 3x.
Now, solving for x:
We have 2 factors whose multiplications equals 0. Then, either one factor or the other has to be 0. With the first factor as 0:
\(\begin{gathered} 3x=0 \\ x=0 \end{gathered}\)With the second factor as 0:
\(\begin{gathered} x+8=0 \\ x=-8 \end{gathered}\)Then, both x=0 and c=-8 satisfy the equation.
Answers will be C and B, respectively.
For the first question, D would also be correct if the factorization is performed with x as common factor. However it is more convenient to factor with 3x as common factor.
What is the least possible degree of a polynomial that has the root -3 + 2i, and repeated root -2 that occurs twice?
4
3
2
5
Answer:
4
Step-by-step explanation:
complex roots always occur in pairs.
so roots are -3+2i,-3-2i ,-2,-2
number of roots=4
PLEASE HELP ME ASAP ILL GIVE BRAINLIEST
The absolute value function that matches the graph is given as follows:
y = -|x + 1| + 1.
How to define the absolute value function?An absolute value function of vertex (h,k) is defined as follows:
y = a|x - h| + k.
In which a is the leading coefficient.
The coordinates of the vertex in this problem are given as follows:
(-1, 1).
Hence:
y = a|x + 1| + 1.
The function is reflected over the x-axis with a slope of -1, hence the leading coefficient a is given as follows:
a = -1.
Thus the function is:
y = -|x + 1| + 1.
More can be learned about absolute value functions at brainly.com/question/3381225
#SPJ1
you sailed 0.032 units to the left and found treasure at 0.248 units find where the ship started
PLEASE HELP ME WITH THIS!! ILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
C. (x , y) ----> (y , - x)
hope this helps :)
A radioactive element decays by 40% every year. A scientist started an experiment with 5 grams of the radioactive material. Write a function that models the amount of radioactive material remaining after x years.
The amount of radioactive material that would remain by the 7th hour of decay is 0.12 grams.
What is Exponential function?The exponential function is a mathematical function denoted by f(x)=\exp or e^{x}. Unless otherwise specified, the term generally refers to the positive-valued function of a real variable, although it can be extended to the complex numbers or generalized to other mathematical objects like matrices or Lie algebras.
here, we have,
An exponential function is in the form:
y = abˣ
where y,x are variables, a is the initial value and b is the multiplicative factor.
Let y represent the amount of substance remaining after x hours. Hence:
a = 9375, at x = 4, y = 15:
15 = 9375(b)⁴
b = 0.2
y = 9375(0.2)ˣ
For the 7th hour, x = 7:
y = 9375(0.2)⁷
= 0.12
The amount of radioactive material that would remain by the 7th hour of decay is 0.12 grams.
Find out more on Exponential function at: brainly.com/question/12940982
#SPJ1
Solve the following quadratic inequality x^2+x-6>0
Answer:
x < -3 or x > 2
Step-by-step explanation:
x² + x - 6 > 0
Convert the inequality to an equation.
x² + x - 6 = 0
Factor using the AC method and get:
(x - 2) (x + 3) = 0
If any individual factor on the left side of the equation is equal to 0, the entire expression will be equal to 0.
x - 2 = 0
x = 2
x + 3 = 0
x = -3
So, the solution is x < -3 or x > 2
HELP ME PLEASE!!!!!!!!!!!!
1) The three main trigonometric ratios of the given triangle are:
sin B = 5/9.43
cos B = 8/9.43
tan B = 5/8
2) The measure of angle A is: ∠A = 39.6°
3) The length of side x is: x = 39.5 mm
How to find the trigonometric ratios?The six trigonometric ratios of a right angle triangle are:
sin x = opposite/hypotenuse
cos x = adjacent/hypotenuse
tan x = opposite/adjacent
cot x = 1/tan x
sec x = 1/cos x
cosec x = 1/sin x
1) The three main trigonometric ratios of the given triangle are:
sin B = 5/9.43
cos B = 8/9.43
tan B = 5/8
2) The measure of angle A is gotten from:
∠A = cos⁻¹ (47/61)
∠A = 39.6°
3) The length of side x using trigonometric ratios is:
21/x = tan 28
x = 21/tan 28
x = 39.5 mm
Read more about Trigonometric ratios at: https://brainly.com/question/13276558
#SPJ1
Which correctly shows the substitution step for the system?
y = x - 4
-4x - 6y = -16
O x-4 = -4x-6y
-4(x-4) - 6y = -16
O-4x-6(x-4) = -16
6y = x - 4
The solution to the system of equations is x = 4 and y = 0. In summary, the correct substitution step for the system is: -4x - 6(x - 4) = -16 .C answer is correct
To solve the given system of equations:
1) y = x - 4
2) -4x - 6y = -16
We can use the substitution method to eliminate one variable and solve for the other.
Step 1: Solve the first equation (1) for y in terms of x.
y = x - 4
Step 2: Substitute the expression for y from equation (1) into equation (2).
-4x - 6(x - 4) = -16
Step 3: Simplify and solve for x.
-4x - 6x + 24 = -16
-10x + 24 = -16
-10x = -16 - 24
-10x = -40
x = -40 / -10
x = 4
Step 4: Substitute the value of x back into equation (1) to solve for y.
y = 4 - 4
y = 0
Therefore, the solution to the system of equations is x = 4 and y = 0.
In summary, the correct substitution step for the system is:
-4x - 6(x - 4) = -16
By substituting the expression for y from equation (1) into equation (2) and simplifying, we obtain the equation -4x - 6y = -16, which can be further solved to find the values of x and y. C answer is correct
for more such question on substitution visit
https://brainly.com/question/22340165
#SPJ8
A rectangular sheet of metal measures 8 inches by 10 inches. The metal is worth $3.00 per
square inch. How much is the sheet of metal worth?
Answer:
240$$
Step-by-step explanation:
find the area
A=LW
A=8x10
A=80
80x3=240
Rewrite in simplest form: 8(2x)
Answer:
Probably is 16x
Answer:
8×2x
Step-by-step explanation:
As u know that the bracket mean multiplication
Someone please help and show work
Mean - this is the average. Add up the numbers and divide by the count of the numbers in the data set.
11+13+14+16+17+18+20+20+21+24+25+29 = 228
There are 12 numbers, so divide by 12.
228/12 = 19. The mean is 19.
Median - - - this is the MIDDLE number. Your data is already in numerical order (hooray!) so there are 12 numbers. Since it's even, we'll take the average of the 2 middle numbers. The 6th number is 18 and the 7th number is 20. The average of these is 19. So the median is 19.
(Side note: yes, median and mean can be the same.)
Mode - - - this is repeat/most common numbers! 20 repeats. 20 is the mode.
Range - - - biggest number is 29, littlest is 11. The range is 29-11 = 18.
I need help with 20 please thank you.
Answer:
IM BACK!!!!
The answer is *DRUMROLLLLLLLL* B
jk
its 1 lol
Step-by-step explanation:
Plug in -8 to x and you end up multiplying -8 by 1/2 which is pretty simple but the Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi guy invented Algebra, Gottfried Wilhelm Leibniz invented functions, and Brahmagupta of India invented addition, so thanks to them, you can solve this question. -8 times 1/2 is -4 and -4 plus 5 equals 1.
Hope this helps
Line 1: y=-x-3
Line 2: y= -1/2x-2
Is there a solution to this? I feel like there is, but I'm not good at math, so can someone confirm?
to find 24 times 17 i multiply 20 times 17 and add it to 4 times 17
Step-by-step explanation:
to find 24 times 17 i multiply 20 times 17 and add it to 4 times 17?
Yes, that is one way of doing it:
Your method:
20 × 17 = 340
4 × 17 = 68
340 + 68 = 408
The typical way of solving is:
24 × 17 = 408
Both return the correct answer.
Answer:
24 times 17 = 408
But if you multiply:
20 times 17 = 340 Then add that to:
4 times 17 = 68
340 + 68 = 408
You would get the same answer so this is correct!
Step-by-step explanation:
Hope it helps! =D
What is the shape of this histogram
Answer:
Bimodal
Step-by-step explanation:
Hope it helped!
To manage a rental property, a property manager charges $59 per month plus 8% of the rent. Write an equation to represent the total monthly fees charged by the property manager
The equation to represent the total monthly fees charged by the property manager is y = 59 + 0.08x .
In the question ,
it is given that
the per month charge of property by the manager = $59
plus extra 8% of the rent .
let y be the total monthly fees charged by the property manager .
and let x be the monthly rent of the property .
So the total monthly fees = $59 + 8% of the rent
Writing 8% in simplified form = 8/100 = 0.08
so,
total monthly fees = 59 + 0.08x
y = 59 + 0.08x
Therefore , the equation to represent the total monthly fees charged by the property manager is y = 59 + 0.08x .
Learn more about Equations here
https://brainly.com/question/18238724
#SPJ1
Show Work For The Problem
The function is zero at x = 1 and x = -3.
The vertex of the function is (-1, -4).
(0, -3) is the y-intercept.
The minimum of the function is at x = -1.
All the statement is true.
We have,
The zeroes of a function are the values of x that make the function evaluate to zero.
The vertex of a function, also known as the vertex point or vertex form, is a point on the graph of a quadratic function where the function reaches its maximum or minimum value.
The minimum of a function refers to the lowest value that the function attains over a given interval or its entire domain.
Now,
From the graph,
The function is zero at x = 1 and x = -3
So,
The function has two zeroes.
And,
The vertex of the function.
= (-1, -4)
And,
At x = 0, y = -3.
(0, -3)
This is the y-intercept.
Now,
From the graph,
The minimum of the function is at x = -1.
Thus,
The function is zero at x = 1 and x = -3.
The vertex of the function is (-1, -4).
(0, -3) is the y-intercept.
The minimum of the function is at x = -1.
Learn more about functions here:
https://brainly.com/question/28533782
#SPJ1
The price of an item has risen to $216 today. Yesterday it was $135. Find the percentage Increase.
1. What is the solution of n^2-49=0?
a.-7
b.7
c.+7
d. no solution
2.What is the solution of x^2+64=0?
a.-5
b.8
c.+8
d.no solution
3.What is the side length of a square with an area of 144x^2?
a.12
b.12x
c.+12x
d.no solution
4.What is the value of z so that -9 and 9 are both solutions of x^2+z=103?
a.-22
b.3
c.22
d.184
Answer:
it would be d for #1 because it has no solution for the question
present ages of two children are 2 and 5 years the rspectively. After how long will the sum of their square ages be 45.
Using the concept of word problems and quadratic equation it will take 1 year until the sum of square of their ages be 45.
Calculating the duration to get the sum to 45Word problems are mathematical problems that are delivered in ordinary words, instead of mathematical symbols.
Part of the problem with dealing with word problems that they first need to be translated into mathematical equations, and then the equations need to be solved.In this problem;
let x represent the number of years from now when the sum of square of their respective age will be
45.(x + 2)² + (x + 5)² = 45
Expanding the brackets;
x² + 4x + 4 + x² + 10x + 25 = 45
2x² + 14x + 29 = 45
2x² + 14x + 29 - 45 = 0
2x² + 14x - 16 = 0
Solving the quadratic equation for x;
x = 1, x = -8
Taking the positive value, the value of x is 1
Learn more on age word problems here;
https://brainly.com/question/17043336
#SPJ1
Part B: Flip a coin 10 times and record the frequency of each outcome. Determine the experimental probability of landing on heads. Please include the frequency of each outcome in your answer.
By answering the presented question, we may conclude that As a result, the experimental probability of landing on heads is 0.5, or 50%.
What is probability?A measure of an event's chance is probability. It is represented by a number between 0 and 1, whereby 0 denotes a rare event and 1 denotes an inevitable event. As there are two equally likely outcomes, there is a chance of 0.5 or 50% when flipping a fair coin. head or tail. In the field of mathematics known as probabilistic theory, random events are studied rather than their characteristics. Several scientific fields, such as statistics, business, science, and engineering, makes use of it
Sure, here are the results of flipping a coin 10 times and recording the frequency of each outcome:
Outcome Frequency
Heads 5
Tails 5
We divide the number of times we obtained heads (5) by the total number of coin flips (10) to get the experimental probability of landing on heads:
The experimental chance of landing on heads is equal to the number of heads divided by the total number of coin flips, which is 5/10 = 0.5.
As a result, the experimental likelihood of landing on heads is 0.5, or 50%.
To know more about probability visit:
brainly.com/question/11234923
#SPJ1
In the box below, enter the value that is missing from the table.
Answer: 8
Step-by-step explanation:
Answer:
the value that is missing from the table is 8.
In rectangle QRST, diagonals QS and RT are drawn and intersect at point P. Which of the following st
must be true?
A. AQPR must be a right triangle.
B. AQPR must be congruent to AQRS.
C. AQPR must be congruent to AQPT.
D. AQPR must be congruent to ASPT.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The angle QPR must be congruent to the angle SPT.
What is meant by congruent?The congruent means the same shape and size.
Given that in a rectangle QRST, diagonals QS and RT are drawn and intersect at point P.
Since two sides are equal, it obey congruence theorem.
Consider the two congruence triangle, triangle QPR and triangle SPT.
Hence, angle QPR and angle SPT are the two congruence angle.
To learn more about congruence, use the link given below:
https://brainly.com/question/10677854
#SPJ6
what is the value of x that makes l1||l2
Answer: 10
Step-by-step explanation:
By the alternate interior angles theorem,
\(4x=2x+20\\2x=20\\x=10\)