Answer:
144
Step-by-step explanation:
54+90=144
144-90=54
90+54=144
144-54=90
HELP ME PLEASEEEEEEEEEE
The inequality is -8/3 < c < 16/3
The correct option is (a)
Given:
In the question:
The inequality is :
l3c - 4l < 12
To solve the above inequality.
Now, According to the question:
l3c - 4l < 12
Convert the absolute inequality to standard inequality.
-12 < 3c - 4 < 12
Separate compound inequalities into system of inequalities
3c - 4 > -12
3c - 4 < 12
3c - 4 > -12
3c > -12 +4
3c > -8
c > -8/3
Similarly, 3c - 4 < 12
3c < 12 + 4
3c < 16
c < 16/3
Hence, The inequality is -8/3 < c < 16/3
The correct option is (a)
Learn more about Inequality at:
https://brainly.com/question/28823603
#SPJ1
Match each multiplication expression on the left with the best estimate of its product on the right. (80)(30) = 2,400 29.3 x 5.9 81.4 x 32.1 32.9 x 4.81 46.7 x 31.7 59.3 x 3.57 (30)(6) = 180 (30)(5) = 150 (60)(4) = 240 (50)(30) = 1,500 Done
Here is the final matching of multiplication expressions with their estimated products:
(80)(30) = 2,400
(30)(6) = 180
(30)(5) = 150
(60)(4) = 240
(50)(30) = 1,500
29.3 x 5.9 ≈ 173
81.4 x 32.1 ≈ 2,618
32.9 x 4.81 ≈ 158
46.7 x 31.7 ≈ 1,479
59.3 x 3.57 ≈ 212
Match each multiplication expression on the left with the best estimate of its product on the right:
(80)(30) = 2,400
(30)(6) = 180
(30)(5) = 150
(60)(4) = 240
(50)(30) = 1,500
29.3 x 5.9
81.4 x 32.1
32.9 x 4.81
46.7 x 31.7
59.3 x 3.57
Matching the expressions with their estimated products:
(80)(30) = 2,400
(30)(6) = 180
(30)(5) = 150
(60)(4) = 240
(50)(30) = 1,500
Estimates for the remaining expressions:
29.3 x 5.9 ≈ 173.27
81.4 x 32.1 ≈ 2,612.94
32.9 x 4.81 ≈ 158.05
46.7 x 31.7 ≈ 1,480.39
59.3 x 3.57 ≈ 211.46
Matching the expressions with their estimated products:
(80)(30) = 2,400
(30)(6) = 180
(30)(5) = 150
(60)(4) = 240
(50)(30) = 1,500
29.3 x 5.9 ≈ 173.27
81.4 x 32.1 ≈ 2,612.94
32.9 x 4.81 ≈ 158.05
46.7 x 31.7 ≈ 1,480.39
59.3 x 3.57 ≈ 211.46
for such more question on expressions
https://brainly.com/question/4344214
#SPJ8
In a class in which the final course grade depends entirely on the average of four equally weighted 100-point tests, Paul has scored 82 , 88 , and 87 on the first three. What range of scores on the fourth test will give Paul a C for the semester (an average between 70 and 79 , inclusive)? Assume that all test scores have a non-negative value.
Scores between 23 & 59 will give Paul a C for the semester (an average between 70 and 79).
The sum of the scores on the first three, hundred point tests
= 82 + 88 + 87 = 257.
The total score required in four 100-point tests to get an average score of 70 = 70X4= 280.
The total score required in four 100-point tests to get an average score of 79 = 79X4= 316.
Therefore, the score on the fourth test should be between (280-257) & (316-57) i.e, 23 & 59 to get an average score of 70 & 79.
Read more about Average:
https://brainly.com/question/12070497?referrer=searchResults
A survey was given to a random sample of 1750 voters in the United States to ask about their preference for a presidential candidate. Of those surveyed, 350 respondents said that they preferred Candidate A. At the 95% confidence level, what is the margin of error for this survey expressed as a proportion to the nearest thousandth? (Do not write
±).
The margin of error for this survey, expressed as a proportion to the nearest thousandth, is 0.021.
To calculate the margin of error for a survey, we need to use the formula:
Margin of Error = Critical Value * Standard Error
1. The critical value is determined based on the desired level of confidence. Since we want a 95% confidence level, we need to find the critical value associated with a 95% confidence interval.
2. For a 95% confidence interval, the critical value is approximately 1.96. This value corresponds to a standard normal distribution.
3. The standard error represents the standard deviation of the sample proportion. It can be calculated using the formula:
Standard Error = sqrt[(p * (1 - p)) / n]
where p is the sample proportion (proportion of respondents who preferred Candidate A) and n is the sample size.
4. In this case, the sample proportion is 350/1750 = 0.2 (or 20% in percentage terms). The sample size is given as 1750.
5. Plugging the values into the formula, we get:
Standard Error = sqrt[(0.2 * (1 - 0.2)) / 1750] = sqrt(0.00022857) ≈ 0.015.
6. Finally, we can calculate the margin of error:
Margin of Error = 1.96 * 0.015 ≈ 0.029.
Rounding the margin of error to the nearest thousandth, we get 0.029, which is equivalent to 0.021 when expressed as a proportion without the ± symbol.
For more such questions on margin, click on:
https://brainly.com/question/29328438
#SPJ8
Find the perimeter of KLM
Answer:
71
Step-by-step explanation:
The congruency statement tells you ...
KL = NO
5x -3 = 4x +7
x = 10 . . . . . . . . add 3-4x to both sides
Then that longest side is ...
4(10)+7 = 47
Corresponding sides are the same length in both triangles. The perimeter is the sum of side lengths:
P = 14 + 10 + 47 = 71
The perimeter of ΔKLM is 71 units.
_____
Additional comment
A triangle with these side lengths cannot exist. The short sides are too short to connect to the ends of the long side. (The long side must be between 14 and 24 units.) I suggest you talk to your teacher about this problem.
ben made 14 field goal he made about 74% how many did he try
Does anyone know answer please?
Answer:
Step-by-step explanation:
The complete question in the attached figure
we know that
When two lines are crossed by another line (transversal), a pair of angles on the inner side of each of those two lines but on opposite sides of the transversal, are called Alternate Interior Angles.
When the two lines being crossed are Parallel Lines the Alternate Interior Angles are congruent
In this problem
---> by alternate interior angles
we have
therefore
8 ft
10 ft
Find the perimeter of this figure to
the nearest hundredth.
Use 3.14 to approximate .
P = [?] ft
Notice that only half of the circle is included in the figure!
The perimeter of the figure is 4(π + 9)ft.
What is perimeter?A perimeter is a closed path that encompasses, surrounds, or outlines either a two dimensional shape or a one-dimensional length.
Given is a 2 - D figure as shown in the figure attached.
We can write the perimeter as -
P = P{rectangle} + P{semicircle}
P = 2(10 + 8) + (4π)
P = (4π) + (36)
P = 4(π + 9)
Therefore, the perimeter of the figure is 4(π + 9)ft.
To solve more questions on Perimeter, visit the link below -
https://brainly.com/question/14996609
#SPJ1
find the missing number +(-3)=4
Answer:
the answer is 7
Step-by-step explanation:
7+(-3)=4
7-3=4
hence shown so missing number is 7
find the equation of the line passing through the point (2, -4) that is parallel to the line y=3x+2
Answer (assuming it can be put in point-slope format):
\(y + 4 = 3(x-2)\)
Step-by-step explanation:
You can write an equation of a line when knowing its slope and a line it passes through using point slope formula, \(y-y_1 = m (x-x_1)\).
1) First, find the slope of the equation. We know it has to be parallel to y = 3x + 2. Lines that are parallel have the same slope, thus the slope of y = 3x + 2 is the slope of the answer as well. y = 3x + 2 is in slope-intercept format, or \(y = mx + b\). The coefficient of the x term, or \(m\), represents the slope - so, the slope must be 3.
2) Now, use point-slope formula,\(y-y_1 = m (x-x_1)\), to write the equation. Substitute \(m\), \(x_1\), and \(y_1\) for real values.
The \(m\) represents the slope, so substitute 3 for \(m\). The \(x_1\) and \(y_1\) represent the x and y values of a point the line crosses through. The line crosses through (2, -4), so substitute 2 for \(x_1\) and -4 for \(y_1\). This gives the following answer:
\(y - (-4) = 3 (x-(2))\\y + 4 = 3(x-2)\)
pless i really need help
Perimeter of the parallelogram = 210 in.
Area of parallelogram = 2,484 in.²
What are the Perimeter and Area of a Parallelogram?Perimeter of parallelogram = 2(a + b), where a and b are its sides.
Area of parallelogram = (b)(h), where h is its height and b is the length of one of its bases.
Given:
a = 51 in.
b = 54 in.
h = 46 in.
Perimeter of the parallelogram = 2(54 + 51) = 210 in.
Area of parallelogram = (b)(h) = (54)(46) = 2,484 in.²
Learn more about parallelogram on:
https://brainly.com/question/3050890
#SPJ1
A mechanic had4.5 gallons of motor oil at the start of the day. At the end of the day, only 5 pints remained.How many pints of motor oil did the mechanic use during the day?
Evaluate the expression 2x-7 for x = -4
Answer:
-15
Step-by-step explanation:
The solution of expression for x = - 4 is,
⇒ - 15
We have to given that,
An expression is,
⇒ 2x - 7
Now, We can simplify the expression for x = - 4 as,
An expression is,
⇒ 2x - 7
Plug x = - 4;
⇒ 2 × - 4 - 7
⇒ - 8 - 7
⇒ - 15
Thus, The solution of expression for x = - 4 is,
⇒ - 15
Learn more about the equation visit:
brainly.com/question/28871326
#SPJ6
Tanisha bought 2 skirts and 3 pairs of pants for $220. A week later she bought 1 skirt and 3 pairs of pants, at the same prices, for $185. How much is each skirt?
Answer:
220.00
-185.00
= 35.00 the difference of what was paid at the same prices.
if the ratio of two sample variances exceeds the critical value of f at a defined confidence level, then___
if the ratio of two sample variances exceeds the critical value of f at a defined confidence level, then the level of confidence also exceeds the critical level.
All tests that make use of the F-distribution are collectively referred to as "F Tests." The F-Test to Compare Two Variances is often what is meant when the term "F-Test" is used. However, a number of tests, including regression analysis, the Chow test, and the Scheffe test, use the f-statistic. If we are conducting an F-Test, we might employ a variety of technological tools. since doing an F-test manually while accounting for variations is a difficult and time-consuming operation.
if the ratio of two sample variances exceeds the critical value of f at a defined confidence level, then the level of confidence also exceeds the critical level.
learn more about F-distribution,
https://brainly.com/question/13057442
#SPJ4
Find the product
3(z+4)(x-5)
Answer:
3zx-15z+12x-60
Step-by-step explanation:
first do parenthesis and distribute (z+4)(x-5) into zx-5z+4x-20
then distribute the 3 to get the answer
Easy:
On Tuesday, the school cafeteria served 973 lunches.
Round the number of lunches to the nearest hundred
Answer: 1000
Step-by-step explanation: since the number next to it is a seven and seven is closer to ten and ten is the first two digits of the answer. The answer is 1000.
Round the integer number 973 nearest hundred will be 1000.
What is the rounding of a number?The action of forming anything into a circle. Mathematics. the act of substituting a number with one that is roughly equivalent in value but has fewer digits: To the closest dollar, rounding $27.68 results in $28. a comparable procedure that identifies one of several rules.
The integer is given below.
⇒ 973
Round the number 973 nearest hundred.
If the tens place is more than 5, then the hundred places will be increased by one.
In the tens place is 7, then the number 9 is increased by one that is 10.
Round the integer number 973 nearest hundred will be 1000.
More about the rounding of a number link is given below.
https://brainly.com/question/19031319
#SPJ2
Please look at the photo for the question. Thank you!
The function g(x) = x² + 4x has a: A. minimum.
The minimum value occur at x = -2.
The function's minimum value is -4.
How to determine the axis of symmetry and vertex of a quadratic function?In Mathematics, the axis of symmetry of a quadratic function can be calculated by using this mathematical equation:
Axis of symmetry = -b/2a
Where:
a and b represents the coefficients of the first and second term in the quadratic function.
For the given quadratic function g(x) = x² + 4x, we have:
a = 1, b = 4, and c = 0
Axis of symmetry, Xmax = -b/2a
Axis of symmetry, Xmax = -(4)/2(1)
Axis of symmetry, Xmax = -2
Next, we would determine vertex as follows;
g(x) = x² + 4x
g(-2) = -(-2)² + 4(-2)
g(-2) = -4.
Read more on quadratic functions here: brainly.com/question/14201243
#SPJ1
plss help Solve for y.
−2y+5=−11
Responses
y = 8
y, = 8
y = 3
y, = 3
y=−3
y equals negative 3
y=−8
y equals negative 8
Responses
y = 8
y, = 8
y = 3
y, = 3
y=−3
y equals negative 3
y=−8
y equals negative
A Call centre has 5 people answering calls. To answer all of the calls, each person needs to work at a rate of 14 calls per hour.
At what rate would 7 people need to work to answer the same number of calls.
please please help need it doing by Monday
The rate for 7 people to work to answer the same number of calls is 10 calls per hour.
How to calculate the value?From the information, the call centre has 5 people answering calls and to answer all of the calls, each person needs to work at a rate of 14 calls per hour.
Therefore, the rate for 7 people will be:
= (14 × 5) / 7
= 70 / 7
= 10 calls per hour.
Learn more about rate on:
brainly.com/question/25537936
#SPJ1
A Mexican restaurant did a study to see what types of tacos people preferred. They surveyed 200 people in their area, the results are below.
Find the probability someone will order a fish taco at their restaurant.
The probability of someone ordering a fish taco at the Mexican restaurant is 0.19 or 19%.
What is probability?It is a number between 0 and 1, where 0 denotes the impossibility of the event and 1 denotes its certainty.
According to question:To find the probability of someone ordering a fish taco, we need to divide the number of people who ordered fish tacos by the total number of people surveyed:
Probability of ordering a fish taco = (number of people who ordered fish tacos) / (total number of people surveyed)
= (22 + 16) / 200
= 38 / 200
= 0.19
Therefore, the probability of someone ordering a fish taco at the Mexican restaurant is 0.19 or 19%.
For example, if we toss a fair coin, the probability of getting heads is 0.5, since there are two equally likely outcomes (heads and tails) and only one of them will occur.
To know more about probability visit:
https://brainly.com/question/29221515
#SPJ1
solve each equation if there is no solution write no solution if every number works write all real numbers.1. 6x-16=14x+82. 9y+21=3y-53. 5n+7+3n=-8+3n 4. 6d-1=-d+ 205. 3b+8-5b= 2 (4-b)6. -11 - 2p= 6p+5 (p+3)7. 7w-3 (w+6) = 6w+ 148. 6(n+3)=2 (3n-9)9. -(3b-15)=6 (2b+5)10. h+3 (h-2)=2 (2h-3)11. 5m+6-3m-9=4 (m-3)12. 4(x-2)= 8 (x-3)- 12
1.
6x - 16 = 14x + 8
the question above can be solved by simply collecting like terms and solve for x
step 1
collect like terms by carrying 6x to the right hand side and taking 8 to the left hand side
however, note that the sign changes when they cross equality sign
\(\begin{gathered} 6x-16=14x+8 \\ \text{collect like terms} \\ -16-8=14x-6x \\ -24=8x \end{gathered}\)proceed to divide both sides by 8 to solve for x
\(\begin{gathered} 8x=-24 \\ \frac{8x}{8}=\frac{-24}{8} \\ x=-3 \end{gathered}\)2.
9y + 21 = 3y - 5
step 1
collect like terms
\(\begin{gathered} 9y+21=3y-5 \\ 9y-3y=-5+21 \\ 6y=16 \\ \end{gathered}\)step 2
divide both sides by 6
\(\begin{gathered} \frac{6y}{6}=\frac{16}{6} \\ y=\frac{8}{3} \end{gathered}\)3
5n + 7 + 3n = -8 + 3n
step 1
\(\begin{gathered} 5n+3n-3n=-8-7 \\ 5n=-15 \\ n=\frac{-15}{5} \\ n=-3 \end{gathered}\)4
6d - 1 = -d + 20
\(\begin{gathered} 6d+d=20+1 \\ 7d=21 \\ \frac{7d}{7}=\frac{21}{7} \\ d=3 \end{gathered}\)5
3b + 8 - 5b = 2(4 - b)
step 1
open the bracket on the right hand side and collect like terms
\(\begin{gathered} 3b+8-5b=8-2b \\ 8-8=-2b+5b-3b \\ 0=0 \end{gathered}\)6
-11 - 2p = 6p + 5(p + 3)
-11 - 2p = 6p + 5p + 15
\(\begin{gathered} -11-15=6p+5p+2p \\ -26=13p \\ \frac{13p}{13}=\frac{-26}{13} \\ p=-2 \end{gathered}\)10
h + 3(h - 2) = 2(2h -3)
step 1
simplify by opening the bracket
\(\begin{gathered} h+3(h-2)=2(2h-3) \\ h+3h-6=4h-6 \\ 4h-4h=-6+6 \\ 0=0 \end{gathered}\)7
7w - 3(
Helppppppp I’ll give brainlyyyyyyyyyyyyy
The values of a, h and k for the function include the following:
a = 2
h = 3
k = -2
How to write an equation for the transformed logarithm?In Mathematics and Geometry, the general form of a logarithm function is represented by the following mathematical equation:
f(x) = alog(±x + h) + k
Where:
a represent the scale factor of the logarithmic graphh represent a horizontal translation.k represent a vertical translation.x represent the base.Based on the given logarithm function f(x) = 2log₄(x + 3) - 2, we can reasonably infer and logically deduce that the scale factor (a) used is equal to 2.
This ultimately implies that, the values of a, h and k for the function are 2, 3, and -2 respectively.
Read more on equation and logarithm graph here: brainly.com/question/11658827
#SPJ1
If x=yand yz, which statement must be true
On the given statement, the transitive property is applicable. Thus option A is correct option.
According to the statement
we have to find that the which statements are true in the form of given statement.
So, For this purpose, we know that the
A property is called transitive property, if x, y and z are the three quantities, and if x is related to y by some rule, and y is related to z by the same rule, then we can say x is related to z by the same rule.
And the given equation is
x=y and y = z
from this it is clear that the x= z.
then transitive property is perfect for this.
So, On the given statement, the transitive property is applicable. Thus option A is correct option.
Learn more about transitive property here
https://brainly.com/question/18775610
Disclaimer: This question was incomplete. Please find the full content below.
Question:
If x=y and y = z, which statement must be true
A. Transitive property applicable here
B . Associative property applicable here
C . Distributive property applicable here
D . Identity property applicable here
#SPJ9
Find the length of side x in simplest radical form with a rational denominator.
\(\huge{ \mathfrak{ \underline{ Answer }\: \: ✓ }}\)
The given triangle is a right angled triangle,
therefore, by using trigonometry :
\( \boxed{ \cos(45) = \frac{6}{x} }\)
\( \frac{1}{ \sqrt{2} } = \frac{6}{x} \)\(x = 6 \sqrt{2} \)\(x = 8.485 \: \: units\)_____________________________
\(\mathrm{ ☠ \: TeeNForeveR \:☠ }\)
Sandro would like to retire at age 60 with an income of $1500 per month from his
retirement savings. If he is to receive these payments until he is 90 years old, what
amount would he need in his retirement savings account at age 60, if the account
earns 4.5% compounded monthly?
The amount (present value at age 60) that Sandro would neet in his retirement savings account in order to have a monthly income of $1,500 until he is 90 years old, compounded at 4.5% monthly is $296,041.74.
How the present value is computed:The present value is computed using an online fiance calculator that discounts the future withdrawals (monthly income) for a 360-months period.
End of withdrawal period = 90 years old
Beginning of withdrawal period = 60 years old
The number of years between 60 and 90 = 30 years
N (# of periods) = 360 months (30 years x 12)
I/Y (Interest per year) = 4.5%
PMT (Periodic Payment) = $-1,500
FV (Future Value) = $0
Results:
Present Value (PV) = $296,041.74
Sum of all periodic payments = $540,000 ($1,500 x 360 months)
Total Interest = $243,958.26
Learn more about the present value at https://brainly.com/question/20813161.
#SPJ1
1. What term means "per hundred"?
If 5 is increased to 9, the increase is what percentage of the original number
Answer: It's a 80% increase
Step-by-step explanation:
Three teams, A, B and C, play in a competition.
games won by A: games won by B = 4:3
games won by B: games won by C = 5:2
Team B has won 30 games.
In total, how many games have the three teams won?
ANSWER:
43
Explanation:
A : B : C
4 : 3
5 : 2
A × B → 4 × 5 = 20
B × B → 3 × 5 = 15
B × C → 3 × 2 = 6
A : B : C
20 : 15 : 6
B = 15 = 30
what of teams A and C together?
If 15 = 30games, what about 26games?
Cross multiply.
15 × 26 =13
30
So, games won by Team B + games won by Teams A and C
30games + 13games
=43games.
Answer:
82
Step-by-step explanation:
pls help im stuck on this
The -2/5 means we go to the left 2/5 of a full unit. So we take 2 small little steps (going over 2 little tickmarks), then we move 4 small steps to the right due to the +4/5 portion. Ultimately, we end up at 2/5 as the answer
So -2/5 + 4/5 = 2/5
This can be thought of as -2+4 = 2, then you just stick 5 in the denominator for each term.