Answer:
Step-by-step explanation.
Its Point A because if You go back 15 its A,And I got it Right.
Answer:
Point A
Step-by-step explanation:
Its Point A because if You go back 15 it's A
____________________
Barnaby has 288 counters in a bag.
The counters are red, yellow and white.
38 ofthecountersarered.
The other counters are yellow and white in the ratio 1:4
Work out how many counters of each colour there are.
Please Answer!
30 points!!
_____________________
Step-by-step explanation:
the numbers of the yellow and white counters
= 288- 38 = 250.
the ratio of yellow to white = 1:4
so,
the numbers of the yellow counters =
1/(1+4) × 250 =1/5 ×250 = 50
the numbers of the white counters =
4/(1+4) ×250 = 4/5 ×250 = 200
and the numbers of the red counters = 38
Brainlist! I NEED THIS RIGHT NOE PLEASE. What is the domain of this graph?
Answer:
-3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4
Step-by-step explanation:
Domain is just a fancy way of saying the x-values anything that is part of the line and is on the x-axis is a domain.
Hope that helps and have a great day!
Answer:
- 3, 4
Step-by-step explanation:
The domain is the first coordinate which means that it is x. The two points on this graph are ( - 3, 4 ) and ( 4, - 5 ). The two first coordinates of this set of ordered pairs are - 3 and 4. This means that - 3 and 4 are the domain of the graph.
Hope This Helps :)
100 Points! Algebra question. Photo attached. Find the amplitude, if it exists, the period, phase shift, and vertical shift of the function. Then graph the function. Thank you!
For the function y = 3sin[2(θ-90°)] + 2, the amplitude is 3, the period is π, the phase shift is -45° and the vertical shift is 2 units up.
The amplitude of a sine function represents the maximum displacement from the midline.
The coefficient in front of the sine function is 3, so the amplitude is 3.
The period of a sine function is the length of one complete cycle. It can be calculated using the formula T = 2π/b, where b is the coefficient of θ inside the sine function brackets.
Here, b = 2, so the period is T = 2π/2 = π.
The phase shift of a sine function indicates a horizontal shift to the left or right.
In this case, c = 90°, so the phase shift is θ = 0° - 90°/2 = -45°.
The vertical shift indicates a shift up or down on the y-axis.
The constant term outside the sine function is 2, so the vertical shift is 2 units up.
To learn more on sine function click:
https://brainly.com/question/32247762
#SPJ1
Help pls I’ll mark you brainliest
Answer:
9
Step-by-step explanation:
9
Please help me i need it for today!
1) The area of the garden in Design A and Design B is 108 \(feet^{2}\)and 84\(feet^{2}\)
2)The area of the deck not including the garden in Design A and Design B is 342 \(feet^{2}\)and 372 \(feet^{2}\)
3)The cost of $4.20 per \(feet^{2}\)required to install the deck in Design A and Design B is $1890 and $1764 respectively
4) The cost of $1.40 per \(feet^{2}\)required to install the garden in Design A and Design B is $151.2 and $117.6
5)Mr. and Mrs. Harper would like to choose Design A because its most affordable than Design A.
Therefore Mr. and Mrs. Harper save money $159.6.
How to calculate the money saved by Mr. and Mrs. Harper By choosing the affordable design?1) The area of the rectangular garden in design A
Area = length * width
From the fig, length = 9 feet
width = 12 feet
Area = 12 * 9 = 108 \(feet^{2}\)
The area of the triangular garden in Design B
From the fig, Height = 12 feet
base = 14 feet
Therefore the area of the triangle = \(\frac{1}{2} * base *height\\\frac{1}{2} * 14 * 12\)
= 84 \(feet^{2}\)
2) The area of the rectangular deck is in design A
Area = length * width
= 18 * 25
= 450 \(feet^{2}\)
The area of the rectangular deck is in design B
Area = length * width
= 21 * 20
= 420 \(feet^{2}\)
The area of the rectangular deck without a rectangular garden in design A is =
= 450 - 108 = 342 \(feet^{2}\)
The area of the rectangular deck without a triangular garden in design B is =
= 420 - 84\(feet^{2}\) = 372 \(feet^{2}\)
3) The cost of $4.20 per \(feet^{2}\)required to install the deck in Design A and Design B
Therefore the total cost required to install the deck in design A
= 450 * 4.20
= $ 1890
Therefore the total cost required to install the deck in Design B
= 420 * 4.20
= $ 1764
4) The cost of $1.40 per \(feet^{2}\)required to install the garden in Design A and Design B
Therefore the total cost required to install the garden in design A
= 108 * 1.40
= $ 151.2
Therefore the total cost required to install the garden in Design B
= 84 * 1.40
= $ 117.6
5) Mr. and Mrs. Harper would like to choose Design A because its most affordable than Design A.
Mr. and Mrs. Harper save money if they choose design B over design A
= (1890 + 151.2) - (1764 +117.6)
= 2041.2 - 1881.6
= $159.6
Therefore Mr. and Mrs. Harper save money $159.6.
Learn more about composite figures here:
https://brainly.com/question/27234680
#SPJ1
Use the translation (x,y) → (x - 5,y + 1) to find
what point (-2,-10) translates to:
Answer:
xy - x + 5y - 1
Step-by-step explanation:
hope this helps
I don't think it's anything under 4in, but I'm not sure.
Answer:
5
Step-by-step explanation:
All you would have to do is read the question. Because if it is like a block than it couldn't be any closer to the bottom than five inches.
What is the zero of the function?
A. -3
B. -3/2
C. -2/3
D. -2
Answer:
A. -3
Step-by-step explanation:
x=0 at y= -3.
Answer:
What are the zeroes of the function?
–3
–2
2
3
5
2, 3, 5 is the answer
Step-by-step explanation:
Verbs are words that?
Answer: Verbs are words that describe an action
Step-by-step explanation:
Examples:
She was running at the park.
He swam in the ocean.
The plane flew past my house.
Verbs are words that a word used to describe an action, state, or occurrence, and forming the main part of the predicate of a sentence, such as hear, become, happen. A sentence of a Vern inside it is, “You were a great singer!” See, in this sentence the verb would be were since it was describing an action.
in a science experiment, Judah is tracking the height of a small tree. At the beginning, the tree measured 32 inches. Six weeks later, The tree measures 36 inches. What is the percent increase in the tree's height? Please help!.
We can say that the tree's height increased by 12.5% over the course of the six-week experiment.
To calculate the percent increase in the tree's height, we need to find the difference between its new height and its old height, and then express that difference as a percentage of the old height.
We start with the formula:
percent increase = (new value - old value) / old value * 100%
In this case, the old value is the height of the tree at the beginning of the experiment, which is 32 inches. The new value is the height of the tree six weeks later, which is 36 inches.
So, plugging in those values, we get:
percent increase = (36 - 32) / 32 * 100%
Simplifying this expression gives us:
percent increase = 4 / 32 * 100%
And when we evaluate that expression, we get:
percent increase = 12.5%
Therefore, the percent increase in the tree's height is 12.5%.
To learn more about tree's height please click on below link
https://brainly.com/question/25659489
#SPJ1
Find the side length, b.
Round to the nearest tenth.
C
a
BL
b
A
C
b = [?]
B = 90°
a = 6
C=7
Answer:
b = 9.2 (Rounded to the nearest tenth)
Step-by-step explanation:
ABC is a right-angled triangle at B.
Then ,according to the Pythagorean theorem:
\(b = \sqrt{a^2 + c^2}\)
\(= \sqrt{6^2 + 7^2}\)
\(= \sqrt{36 + 49}\)
\(= \sqrt{85}\)
\(=9.219544457293\)
exactly 12 times as many females as males attended which learning activity?? mathh
Please help urgent thank you
If he wants an average of 84, he needs to get at least 93 points.
What score does he need to get in the next test?Remember that the average value between 3 values A, B, and C is:
(A + B + C)/3
Here we know that the first two scores are 76 and 83 points, let's say that the third score is x, if we want to have an average of 84 or more, then we need to solve:
(76 + 83 + x)/3 = 84
159 + x = 252
x = 252 - 159
x = 93
So he needs to get at least 93 points in the next exam.
Learn more about averages at:
https://brainly.com/question/20118982
#SPJ1
What is the equation of the circle with center (0,0) that passes through the point (-6,-6)? need answers right now
O(x+6)² + (y+6)² = 72
0x² + y² = 0
O x² + y² = 72
○(x+6)² + (y+6)² = 0
The correct equation of the circle with center (0,0) that passes through the point (-6,-6) is:
(x + 6)² + (y + 6)² = 72
Please note that the equation represents the circle with center (0,0) and radius √72.\(\)
Answer:
The equation of a circle with center (0,0) that passes through the point (-6,-6) is:
(x - 0)² + (y - 0)² = r²
where r is the radius of the circle. Since the center of the circle is (0,0), we can use the distance formula to find the radius:
r = √(0 - (-6))² + (0 - (-6))² = √(6² + 6²) = √72
Therefore, the equation of the circle is:
x² + y² = 72
A basketball player is 6 feet tall. His infant son is as tall. How tall is his son? (1 point)
A 1² ft.
B 2/² ft.
C 1 ft.
D 2 1/2 ft.
Kelly has a rectangular fish aquarium that measures 18 inches long 8 inches wide and 12 inches tall what is the maximum amount of water the aquarium can hold?
Answer:
1728
Step-by-step explanation:
Volume=length*width*height
Vol=18*8*12=1728 cubic inches
Your town has a park at points (-9,-9), (-3,-9) and (-6,-5). What is the area of the park?
The area of the park is 12 square units.
To find the area of the park, we can use the Shoelace Formula (also known as Gauss's area formula). This formula allows us to calculate the area of any polygon given the coordinates of its vertices.
The Shoelace Formula states that if we have the coordinates of the vertices of a polygon in counterclockwise order (x₁, y₁), (x₂, y₂), ..., (xn, yn), then the area (A) of the polygon is given by:
A = 1/2 × |(x₁y₂ + x₂y₃ + ... + xn-1yn + xny₁) - (y₁x₂ + y₂x₃ + ... + yn-1xn + ynx₁)|
In our case, the coordinates of the park's vertices are (-9, -9), (-3, -9), and (-6, -5). Let's calculate the area using the Shoelace Formula:
A = 1/2 × |(-9 × -9 + -3 × -5 + -6 * -9) - (-9 × -3 + -9 × -6 + -5 × -9)|
Simplifying further:
A = 1/2 × |(81 + 15 + 54) - (27 + 54 + 45)|
A = 1/2 × |150 - 126|
A = 1/2 × |24|
A = 12
Therefore, the area of the park is 12 square units.
for such more question on area
https://brainly.com/question/15822332
#SPJ11
Answer:
12 square units---------------------
Plot the given vertices and connect.
See attached.
Then add the height CD.
The base is AB, with the length:
AB = - 3 - (- 9) = -3 + 9 = 6The height is CD, with length:
CD = -5 - (- 9) = - 5 + 9 = 4Find the area using equation:
A = bh/2A = 6*4/2A = 121.
given :
f(x) = (x – 3)(x + 2)(x + 3), give a strategy for writing
the expanded form of the polynomial.
Answer:
Simplify
(
x
−
3
)
(
x
+
2
)
(
x
+
3
)
.
f
(
x
)
=
x
3
+
2
x
2
−
9
x
−
18
the scale is evenly balanced. explain how you could find the weight ( w ) of one turtle.
Answer:
count all of the weight on the right side, subtract 4 pounds from both sides, and divide it by 2.
Step-by-step explanation:
Which statements are true about the graph of y ≤ 3x + 1 and y ≥ –x + 2? Check all that apply.
Answer:
Step-by-step explanation:
Do you know the first step of this equation
d+3/15=6
xllsdjdjdjdksksakal
Answer:
hope it helps ...........
Answer:
d = 5.8
Step-by-step explanation:
This what we know...
d + 3/15 = 6
- 3/15 -3/15 (Subtract 3/15 from both sides)
d = 5.8
Hope this Helps! :)
Have any questions? Ask below in the comments and I will try my best to answer.
-SGO
Deshaun deposited 200 dollars into his savings account . Write a signed number to represent this change in his account.
Answer:
$200
Step-by-step explanation:
thx hope this helped u
the total cost for 5 adult tickets and 18 student tickets at a local theater is $98. The total cost was 98. The total cost for 4 adult tickets and 22 student tickets at the theater is $105. What’s the cost for one adult ticket and one student ticket? PLEASEE BRO
The cost of one adult ticket is 3.6 and cost of one student ticket is 4.3
Tickets for a school talent show cost $2 for students and $3 for adults. If Chris spends at least $11 but no more than 14 on x student tickets and 1 adult ticket, what is one possible value of x?Either 4 or is the appropriate response.
Chris spends a total of 2 x + 3 dollars on x student tickets and a total of x adult tickets because each student ticket costs $ 2 and each adult ticket costs $ 3.
Because Chris spends at least $ 11 but no more than $ 14 on the tickets, the entire inequality 2 x + 3 1 can be written.
x = 4 and x = 5.5 are obtained by subtracting 3 from each side of both inequalities and then dividing each side of both inequalities by 2.
A number higher than or equal to 4 and less than or equal to 5.5 must both be integers in order for x to have a value.
Therefore, either x = 4 or x = 5.
To be learn more about integers refer to:
https://brainly.com/question/15276410?referrer=searchResults
#SPJ1
In a class of 70 students, 10 students passed mathematics, biology or chemistry, 30 pass mathematics, 30 pass biologi, and 25 pass mathematics if 11 pass mathematics or biology 10 pass biology and chemistry and 7 pass mathematics and. Chemistry how many pass all three subjects
Answer:
We can use a Venn diagram to visualize the information given in the problem.
Let M, B, and C represent the sets of students who pass mathematics, biology, and chemistry, respectively. We are given the following information:
|M| = 10 (the number of students who pass mathematics)
|B| = 30 (the number of students who pass biology)
|C| = 25 (the number of students who pass chemistry)
|M ∩ B| = 11 (the number of students who pass both mathematics and biology)
|B ∩ C| = 10 (the number of students who pass both biology and chemistry)
|M ∩ C| = 7 (the number of students who pass both mathematics and chemistry)
|M ∩ B ∩ C| = ? (the number of students who pass all three subjects)
We know that:
| M ∪ B ∪ C | = |M| + |B| + |C| - |M ∩ B| - |B ∩ C| - |M ∩ C| + |M ∩ B ∩ C|
Substituting the given values:
| M ∪ B ∪ C | = 10 + 30 + 25 - 11 - 10 - 7 + |M ∩ B ∩ C|
Simplifying:
| M ∪ B ∪ C | = 37 + |M ∩ B ∩ C|
We also know that:
| M ∪ B ∪ C | = 70 (the total number of students)
Substituting the value:
70 = 37 + |M ∩ B ∩ C|
Simplifying:
|M ∩ B ∩ C| = 33
Therefore, 33 students pass all three subjects.
Step-by-step explanation:
pls mark branliest i beggggg u
Find the principal needed now to get the given amount; that is, find the present value.
To get $600 after 4 years at 7% compounded monthly
The required present value needed now to get $700 after 4 years at 11% compounded monthly is $451.73.
To find the present value of $600 after 4 years at 7% compounded monthly, we can use the formula for compound interest:
Compound Interest =P(1+r/n)^rt
Substituting the given values, we get:
Compound Interest =600 (1+7/n)^4
Simplifying this equation, we get
P = 600 / 1.487
P = 451.73
Therefore, the present value needed now to get $600 after 4 years at 7% compounded monthly is $451.73.
Learn more about present value here:
brainly.com/question/17322936s
#SPJ1
Is the following a statistical question?
How expensive are homes in your neighborhood?
yes
No
Answer:
YES
Step-by-step explanation:
A statistical question is a question that can be answered by collecting data that vary. For example, “How old am I?” is not a statistical question, but “How old are the students in my school?” is a statistical question.
15.3
21. A squirrel is standing on the branch of a tree. The angle of elevation from a point on the ground to the squirrel
is 48°. The ground distance from the point to the tree is 28ft. How high above the ground is the squirrel?
Round your answer to the nearest foot.
48⁰
28 ft
21
Answer:
The height of the squirrel is 31 feet.
Step-by-step explanation:
You need to know your Right Triangle Trigonometry to do this problem.
Rt Triangle trig is all about ratios. Angles and ratios.
In your question, there is a rt triangle. The side measure given, 28 is next to the angle. The math word for "next to" is "adjacent" You know the adjacent side. The squirrel's height is the opposite side. The ratio that puts together adjacent and opposite is tangent.
tan Angle = opposite/adjacent
tan 48° = x/28
multiply both sides by 28
28•tan48° = x
You have to use a calculator that has trig functions. It will have buttons that say "sin", "cos", and "tan"
Enter 28 × tan48° =
It will return 31.0971504152
Your question asks you to round to the nearest whole.
x = 31
The squirrel's height in the tree is 31ft.
1. Select all equations that are equivalent to (5x+6) over 2 =3-(4x + 12). A5+6= 3 - (4x + 12) (5x+6) B. 2 = -4x -9 c. x+3 = 3 – (4x + 12) (5x+6) = -4x + 15 2 E. 5x + 6 = -8x – 18
Answer:
Only option E is equivalent to \(5x+6=-8x-18\).
Step-by-step explanation:
Given the expression
(5x+6) over 2 = 3-(4x + 12)
Let us simplify the expression
\(\frac{\left(5x+6\right)}{2}=3-\left(4x+12\right)\)
Multiply both sides by 2
\(\frac{5x+6}{2}\cdot \:2=3\cdot \:2-\left(4x+12\right)\cdot \:2\)
\(5x+6=6-\left(4x+12\right)\cdot \:2\)
Expand -(4x + 12) = -4x - 12
\(5x+6=-8x-18\)
Thus, option E is equivalent to \(5x+6=-8x-18\).
Further solving
\(5x+6=-8x-18\)
Add 8x from to both sides
\(5x+8x=-8x-24+8x\)
Simplify
\(13x=-24\)
Divide both sides
\(\frac{13x}{13}=\frac{-24}{13}\)
Simplify
\(x=-\frac{24}{13}\)
Thus, only option E is equivalent to \(5x+6=-8x-18\).
Answer:
E. 5x + 6 = -8x – 18
Step-by-step explanation:
Hope this will help
find the approximate area of the shaded region, given that the area of the sector is approximately 13.08 square units.
The area of the shaded region is 3915 units².
We have,
Area of the sector.
= 13.08 units²
Now,
To find the area of an isosceles triangle with side lengths 5, 5, and 4 units, we can use Heron's formula.
Area = √[s(s - a)(s - b)(s - c)]
where s is the semi-perimeter of the triangle, calculated as:
s = (a + b + c) / 2
In this case,
The side lengths are a = 5, b = 5, and c = 4. Let's calculate the area step by step:
Calculate the semi-perimeter:
s = (5 + 5 + 4) / 2 = 14 / 2 = 7 units
Use Heron's formula to find the area:
Area = √[7(7 - 5)(7 - 5)(7 - 4)]
= √[7(2)(2)(3)]
= √[84]
≈ 9.165 units (rounded to three decimal places)
Now,
Area of the shaded region.
= Area of the sector - Area of the isosceles triangle
= 13.08 - 9.165
= 3.915 units²
Thus,
The area of the shaded region is 3915 units².
Learn more about Circle here:
https://brainly.com/question/11833983
#SPJ1
ok i need someone to do the work for me bc idk how to do this so please show ur work for these 4 problems I will give brainliest
Answer:
1. z=4
2. z=2/3
3. x=1
4. x=3
Step-by-step explanation:
I can't explain just trust me I went through algebra class.
Hope this helps
6z+3=8z-5
6z+3-3=8z-5-3
6z-8z=8z-8z-8
-2z/-2=-8/-2
z=4
3-4z=-5+8z
subtract three from both sides
-4z-8z=-8+8z-8z
-12z/-12=-8/-12
z=2/3
3x-5=x-3
add 5 to both sides
3x-x=x-x+2
2x/2=2/2
x=1
3x+14=11+4x
subtract 14 from both sides
3x-4x=-3+4x-4x
-x/-1=-3/-1
x=3
Answer:
1. z=42. z=2/33. x=14. x=3Step-by-step explanation:I can't explain just trust me I went through algebra class.Hope this helps6z+3=8z-56z+3-3=8z-5-36z-8z=8z-8z-8-2z/-2=-8/-2z=43-4z=-5+8zsubtract three from both sides-4z-8z=-8+8z-8z-12z/-12=-8/-12z=2/33x-5=x-3add 5 to both sides3x-x=x-x+22x/2=2/2x=13x+14=11+4xsubtract 14 from both sides3x-4x=-3+4x-4x-x/-1=-3/-1x=3
Step-by-step explanation: