Answer:
b
Step-by-step explanation:
im just built different
Whats the surface area? giving brainlest
Answer:
446 cm²
Step-by-step explanation:
area of cuboid (1) =
2lw + 2wh + 2hl
for cuboid (1)
length = 10cm
width = 7cm
height = 5cm
thus,
SA = 2(10)(7) + 2(7)(5) + 2(5)(10)
= 140 + 70 + 100
= 310 cm²
SA of cuboid (2) =
2lw + 2wh + 2hl
length = 4cm
width = 3cm
height = 8cm
SA of cuboid (2) = 2(4)(3) + 2(3)(8) + 2(8)(4)
= 24 + 48 + 64
= 136 cm²
total surface area of the composite figure =
SA (cuboid 1) + SA (cuboid 2)
=310 + 136
= 446 cm²
The purple rectangular prism has a length of 4 cm, a width of 3 cm, and a height of 8 cm.
The yellow rectangular prism has a length of 10 cm, a width of 7 cm, and a height of 5 cm
Step 1:Calculate the SA of the purple rectangular prism
\(A=2(wl+hl+hw)=2·(3·4+8·4+8·3)=136\)
The SA of the purple rectangular prism is 136 cm²
Step 2:Calculate the SA of the yellow rectangular prism
\(A=2(wl+hl+hw)=2·(7·10+5·10+5·7)=310\)
The SA of the yellow rectangular prism is 310 cm²
Step 3:Combine the results you got from the past 2 steps
310+136= 446 cm²
Answer:The total surface area of these two rectangular prisms is 446 cm²
I hoped this solved your question and if it did not you are free to report or to comment on my answer <333
what is the value of q?
Answer: q=70°
Step-by-step explanation: 52°+58°+q=180°
next q=180°-110°
so q=70°
Please help. Will give brainliest
pls answer 20 points I will mark brainliest
Answer:
678.24
Step-by-step explanation:
First, we have to find the area of 1 cylinder(pi x r^2 x h), which i got as 226.08 then we multiply by 3 because there are 3 cylinders. 226.08 x 3 = 678.24
Answer: Hope this helps you!
678.24Step-by-step explanation:
First, I started off with the equation of the area of a cylinder
Area = π * radius^2 * height
Now I will go on and substitute
Area = 3.14 * 3^2 * 8
And now I will start solving
Area = 3.14 * 3^2 * 8
(3^2 = 3*3 = 9)
Area = 3.14 * 9 * 8
(9*8 = 72)
Area = 3.14 * 72
Area = 226.08
The area of 1 cylinder is 226.08, however we need to find the area of the whole composite figure which is made up of 3 cylinders.
226.08 * 3 = 678.24
The answer is 678.24(Make me brainliest!)Pls help on IXL called G.3 Calculate time from velocity and distance
Quaestion: Betty is driving her car toward a small town at 100 kilometers per hour. She plans to meet her stepbrother in the town in 4.5 hours. How long will it take her to drive 40 kilometers at her current velocity?
Write your answer to the tenths place.
i need help with this question please help me
Answer:
The answer is D.
Step-by-step explanation:
y = mx + b
C = 5/9 (F - 32)
C = 5/9F - 5/9 (32)
Option (D) is correct.
Can some one help me please!!
Answer: y=4x-2 =(-8,6)
y=1/2x +5= (-7,-5)
Step-by-step explanation:
i think im not sure
What is the solution of the equation n+13=30 ?
Answer:17
Step-by-step explanation:
1) 30 -13=17
n=17
Can someone help?- I will mark brainliest !!
Please Help
I need an answer ASAP
A theater wants to build movable steps that they can use to go on and off the stage. They want the steps to have enough space inside so they can also be used to store props.
How much space is inside the steps?
Give an exact answer (do not round).
Give correct answer and I will give you brainlist
Answer:
0.045 m^3
Step-by-step explanation:
0.2 m x 0.15 m x 0.5 m = 0.015 m^3
0.2 m x 0.3 m x 0.5 m = 0.03 m^3
0.045 m^3
Justin and his friend Dan went to the movies. If they each bought popcorn for $4.25 and a soda for $2.25, what was their total bill after adding 5 ¼ % sales tax?
Answer:$6.84
Step-by-step explanation:
$4.25 + $2.25 = $6.50
5 1/4% in decimal form is 5.25%
6.50 multiplied by 5.25% = $0.34
$6.50 + $0.34 = $6.84
Here are two circles. Their centers are A and F.
What is the length of segment AD?
__ cm
(Hint: the line from A to D is a radius and all of the radii have the same length)
On the first circle, what segment is a diameter?
__
(Hint: this would be TWO letters that go ALL THE WAY ACROSS the circle!)
How long is the diameter of both circles?
__ cm
(Hint: remember, the diameter is the line segment that goes all the way across the circle!)
Answer:
not enough info to solve it. but I know the formulas to solve it.
Step-by-step explanation:
In order to find the radius, you must divide the area of the circle
for diameter you multiply the radius with 3.14 that should get you your answer.
Also, in the future for asking more questions maybe add more info so people can answer it. ty hope u have a good day
Answer: is that all that you can show. Bc I think I need more info
Step-by-step explanation:
In the example shown, how many miles will June walk in 2.8 hours? Estimate first, then compare your answer to the estimate. 1.7 miles in 1 hour if she walks at the same rate how far will she walks in 1.5 hours
Answer:
What are the examples I can't answer this without them
Step-by-step explanation:
Please help me with this ASAP
The diameter of a truck s tire is 50 inches. How far down the road will the tire travel if it makes one full turn? Use 3.14
I NEED THIS NOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
For each of the figures, write Absolute Value equation in the form
|x−c=d|, where c and d are some numbers, to satisfy the given solutions:
Which point is not on the graph of the function y = 3x?
A. (7, 21)
B. (5, 15)
C. (9, 3)
D. (0, 0)
..........D...........
ANSWER FAST! The unit of measure of the ___ of the conversion factor should be the unit of measure ___ which you want to convert.
A. numerator; to
B. numerator; from
C. denominator; to
D. none of the above
hey girlies anyone know this?
Answer: 22.5 pounds
Step-by-step explanation:
The computation of the weight of the block of gel is shown below:
As we know that
Volume = (length) (width) (height)
= (20) (6 ) (6)
= 720 cubic inches
Now we have to convert into cubic foot
As we know that
1 ft = 12 inches
So 1ft^3 = 12 inches^3
= 1728 inches ^3
Now
= 720 × 1 cubic foot ÷ 1728 cubic inches
= 5 ÷ 12
Now the weight is = 54 × 5 ÷ 12=
22.5 pounds
I have 60% on my iPad and my brother has 90% on his how much more percentage I need as a fraction.
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
just convert it?
3/10
Step-by-step explanation:
60% is the same as 60/100
90% is the same as 90/100
90-60=30
30/100
30/100 is divided by 10 on each side to simplify it to 3/10
Write the equation for the line on this graph. Explain your thinking.
Answer:
y= -3/4x-9
negative because it's going down, 3/4 because it's 3 rise over 4 run, -9 because that's the point in the y axis!
please please please please help me I need to get 100 on this paper
Answer:
1. slope = 12
y-intercept = 1/3
2.slope = 1/4
y-intercept= -12
3.slope = 3
y-intercept = 2
Step-by-step explanation:
When you get an equation for a graph, the co-efficient infront of the x (The number by the x) is the slope.
The equation for the y-intercept:
When solving for y-intercept, you replace y in the equation with 0 and make x the subject.
Example:
y = 12x - 4
0=12x - 4
-12x = -4
divide both sides by negative 12 since we want only positive x
\(\frac{-12x}{-12} =\frac{-4}{-12}\)
x = \(\frac{1}{3}\)
Therefore, the y-intercept = 1/3
Explain how to use the distributive property to find the product.
3 x 4 1/5
Answer:
Step-by-step explanation:
SAMPLE RESPONSE
Rewrite 3 ( 4
1
5
) as 3 ( 4 +
1
5
) . Distribute the 3 to get 3(4) + 3 (
1
5
) . Multiply to get 12 +
3
5
. Then add to get 12
3
5
.
HELP PLEASE I WANNA SLEEP BUT MY MOM WON"T LET ME SLEEP UNTIL I FINISH THIS
Answer:
just sleep
Step-by-step explanation:lol
HELP QUICK PLEASE!!
11 = 3p - 4 what does p equal?
Answer:
p =3
Step-by-step explanation:
11 =3p -4
11+4 = 3p - 4 +4
15 =3p -0
15/3 = 3p
then p = 3
Can someone Pease help me with this question
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
Vertex is the point where two lines meet.
The vertex of the function is (0, -1)
The axis of symmetry is a line that divides the function into two symmetrical lines.
The axis of symmetry is x = 0 since that's the line that meets with the vertex and it makes the lines symmetrical.
Hope this helped!
now they know I don't know math
What is the simplified form of (6x+10)÷(3x-2)?
A. 2x-5
B. 3x-5
C. 2+6/3x-2
D. 2+14/3x-2
Answer: D.
Step-by-step explanation: done
Help Me Please I will Give Brainliest If Correct!!!
Answer:
8^-2a^7 = a^7/8^2 = a^7/64
Step-by-step explanation: