area of rectangle : length x width
1) 7 x 5 = 35
area = 35 in^2
2) area of trapezoid : (a+b)h/2
area = 272 cm^2
3) area = 45.5 in^2
4) area of rhombus : base x height
area = 80 m^2
5) area = 108 cm^2
Answer:
number one is 35in its important to say inches after but in the abbreviation
Step-by-step explanation:
if you need to show your work then put on the side of it
7in
x 5in
-------
35in
identify an equation in point-slope for the line parellel to y= 1/2 x-7 that passes through (-3 , -2)
Answer:
y+2=1/2(x+3)
Why?
Point slope form is written as (y-y1) = m(x-x1) with y1 being the value of y at a certain point, x1 being the value of x at a certain point, and m being slope. y1 and x1 are given to us by the point (-3, -2) letting us know that y1=-2 and x1=-3. The only thing left to find is slope. Parallel lines have the same slope. If the line we are trying to find is parallel to the one given in the question, we just need to find the slope of the equation given. That equation is given in slope-intercept form which is y = mx + b. m is still slope so we can see that the slope is 1/2. Now we can plug m, x1 and y1 into the point slope form equation to get y + 2 = 1/2(x + 3)
Let X
=
A
.
¯¯¯¯¯¯
B
C
. Evaluate X for
(a) A
=
1
,
B
=
0
,
C
=
1
, (b) A = B = C = 1 and ( c) A = B = C = 0.
The given expressions, when A=1, B=0, and C=1, X evaluates to 1.001; when A=B=C=1, X evaluates to 1.111; and when A=B=C=0, X evaluates to 0.000. These evaluations are based on the given values of A, B, and C, and the notation ¯¯¯¯¯¯BC represents the complement of BC.
To evaluate the expression X = A.¯¯¯¯¯¯BC, we substitute the given values of A, B, and C into the expression.
(a) For A = 1, B = 0, and C = 1:
X = 1.¯¯¯¯¯¯01
To find the complement of BC, we replace B = 0 and C = 1 with their complements:
X = 1.¯¯¯¯¯¯01 = 1.¯¯¯¯¯¯00 = 1.001
(b) For A = B = C = 1:
X = 1.¯¯¯¯¯¯11
Similarly, we find the complement of BC by replacing B = 1 and C = 1 with their complements:
X = 1.¯¯¯¯¯¯11 = 1.¯¯¯¯¯¯00 = 1.111
(c) For A = B = C = 0:
X = 0.¯¯¯¯¯¯00
Again, we find the complement of BC by replacing B = 0 and C = 0 with their complements:
X = 0.¯¯¯¯¯¯00 = 0.¯¯¯¯¯¯11 = 0.000
In conclusion, when A = 1, B = 0, and C = 1, X evaluates to 1.001. When A = B = C = 1, X evaluates to 1.111. And when A = B = C = 0, X evaluates to 0.000. The evaluation of X is based on substituting the given values into the expression A.¯¯¯¯¯¯BC and finding the complement of BC in each case.
Learn more about expressions here:
brainly.com/question/13838432
#SPJ11
plz someone help ASAP
Answer:
Always
Step-by-step explanation:
When two planes never intersect, they must always be parallel.
The answer can't be sometimes since planes can't sometimes intersect and be parallel.
The answer can't be never because two planes that are never parallel will intersect.
Therefore, two planes that do not intersect must always be parallel.
Answer:
Always parallel
Step-by-step explanation:
Parallel lines never intersect. Think of it like a never ending train track that goes only in a straight line. The two tracks will never cross each other!
Hope this helps!
how many sides does a regular polygon have if one exterior angle measures 30
Answer:
12 sides
Step-by-step explanation:
the sum of the exterior angles of a polygon is 360°
since the polygon is regular then the exterior angles are congruent
number of sides = 360° ÷ 30 = 12
Answer:
12.
Step-by-step explanation:
QUESTION 2 A stepper motor rotates through 6480°. Determine (b) the number of steps on the motor if each step angle is 3°
To determine the number of steps on the stepper motor, we can divide the total rotation angle (6480°) by the step angle (3°).
Number of steps = Total rotation angle / Step angle
Number of steps = 6480° / 3°
Number of steps = 2160
Therefore, the stepper motor has 2160 steps if each step angle is 3°.
Learn more about angle here:
https://brainly.com/question/31818999
#SPJ11
Find Y. Round to the nearest tenth.
Answer:
Step-by-step explanation:
The Law of Cosines applying here is c^2 = a^2 + b^2 - 2ab*cos C.
Here c = 8 ft, b = 16 ft and a = 17 ft. Plugging these values into the above equation yields
8^2 = 17^2 + 16^2 - 2(17)(16)cos A, or
64 = 289 + 256 - 544*cos A, or
-481 = -544*cos A
Dividing both sides by -544 yields: cos A = 0.884
Using the inverse cosine function on a calculator, we get A = Y = 0.486 radians, or 27.8 degrees
I have to find out what 56 divided by 1/17 is
Answer:
it's 952 :)
Step-by-step explanation:
I hope this was helpful!
God loves u ! Byeee
find the zeros of the function f(x)=8x^2 +32
Answer: no solution
Step-by-step explanation:
\(8x^{2} +32=0\)
Factor out 8
\(8(x^{2} +4)=0\)
no solution
Why?
Think about the graph, \(x^{2}\) shifted up 4 has no zeros, even with a vertical stretch of 8.
Given the random set of four numbers, X1=1,2,3, and 5 , what's the value ΣX
2
= ? ( 2 pts.) a. 25 b. 30 c. 39 d. 121 (3) None of the above 2. Given the random set of three numbers, Xi=2,3, and 4 , what's the value of Σ(X+1)
2
= ? (3 pts. ) a. 8 b. 14 (4) 50 d. 64 e. None of the above (2+1)
2
+(3+1)
2
+(4+1)
2
=9+16+25=50 3.. Given the following two pairs of observations, What's the value of ∑XY ? ( 3 pts.)
X
1 2×
2
Y
=4=8 3×6=18 4. Lee estimated the students' self-diagnostic test scores for the special quiz of OM class during this semester. What is the expected test score in the test results? ( 3 pts.)
Test score (x) Prob. P(x)
10…
20…
30…
40…
0.2=2
0.3=6
0.3=9
0.2=8
a. 10 b. 20 c. 12.5 6. 25 e. None of the above 5. Given the following probability distribution of X, What's the value of (1) expected value (=μ) lpts. and (2) standard deviation (=σ)3pts..(4pt.) a. 2.3 and 1.005 b. 2.3 and 1.010 \&. 2.5 and 1.025 \&. 2.5 and 1.050 e. None of the above
For the given random set of four numbers the value ΣX² = 39. For the given random set of three numbers the value ΣX² = 50. The expected test score is 25. The value of the expected value (μ) is 2.0 and Standard deviation (σ) is 1.095.
Given the random set of four numbers, X1=1,2,3, and 5, the value ΣX² = ?
The formula for the sum of the squares of n natural numbers is given by,
n∑X² = n(n+1)(2n+1)/6
For X1=1,2,3, and 5, the sum of squares is,
ΣX² = 1² + 2² + 3² + 5²
ΣX² = 1 + 4 + 9 + 25
ΣX² = 39
Therefore, the correct option is c. 39.
Given the random set of three numbers, Xi=2,3, and 4, the value of Σ(X+1)² = ?
The formula for the sum of squares of n natural numbers is given by,
n∑(X+1)² = n(n+3)(2n+3)/6
For Xi=2,3, and 4, the sum of squares is,
Σ(X+1)² = (2+1)² + (3+1)² + (4+1)²
Σ(X+1)² = 3² + 4² + 5²
Σ(X+1)² = 9 + 16 + 25
Σ(X+1)² = 50
Therefore, the correct option is (4) 50.
The expected test score is given by the formula,
Expected test score (μ) = Σ(x * P(x))
where x is the test score and P(x) is the probability for x.
Lee estimated the students' self-diagnostic test scores for the special quiz of OM class during this semester. The test scores and their respective probabilities are,
Test score (x) Prob. P(x)
10 0.2 20 0.3 30 0.3 40 0.2
Expected test score (μ) = Σ(x * P(x))
Expected test score (μ) = (10 * 0.2) + (20 * 0.3) + (30 * 0.3) + (40 * 0.2)
Expected test score (μ) = 2 + 6 + 9 + 8Expected test score (μ) = 25
Therefore, the expected test score is 25. The correct option is None of the above.
Given the following probability distribution of X,
What's the value of (1) expected value (=μ) and (2) standard deviation (=σ)
The formula for the expected value is given by,
μ = Σ(x * P(x))
where x is the test score and P(x) is the probability for x.
The formula for the standard deviation is given by,
σ = sqrt(Σ(x² * P(x)) - μ²)
The probability distribution table of X and its probabilities are given below,
X 1 2 3 4
Probability 0.4 0.3 0.2 0.1
Expected value (μ) = Σ(x * P(x))
Expected value (μ) = (1 * 0.4) + (2 * 0.3) + (3 * 0.2) + (4 * 0.1)
Expected value (μ) = 0.4 + 0.6 + 0.6 + 0.4
Expected value (μ) = 2.0
The value of the expected value is 2.0.
Standard deviation (σ) = sqrt(Σ(x² * P(x)) - μ²)
Standard deviation (σ) = sqrt((1² * 0.4) + (2² * 0.3) + (3² * 0.2) + (4² * 0.1) - 2.0²)
Standard deviation (σ) = sqrt(0.4 + 1.2 + 1.8 + 1.6 - 4)
Standard deviation (σ) = sqrt(1.2)
Standard deviation (σ) = 1.095
Therefore, the correct option is a. 2.3 and 1.005.
Learn more about the standard deviation from the given link-
https://brainly.com/question/475676
#SPJ11
Planet fitness costs $1 to sign up and $10 a month for its basic gym membership. Create an equation
Find the equation of the line through point (8, -9) and perpendicular to 3x +8y =4
Answer:
y = 8/3x - 91/3
*view attached graph*
Step-by-step explanation:
3x +8y =4
-3x -3x
8y = -3x + 4
/8 /8
y = -3/8x + 1/2
Perpendicular lines have reciprocal slopes. So, the slope of -3/8 will now be 8/3
y = mx + b
y = 8/3x + b
-9 = 8/3(8) + b
-9 = 64/3 + b
3(-9 = 64/3 + b)
-27 = 64 + 3b
-64 -64
-91 = 3b
/3 /3
-91/3 = b
y = 8/3x - 91/3
Check your answer using (8, -9):
y = 8/3x - 91/3
-9 = 8/3(8) - 91/3
-9 = 64/3 - 91/3
-9 = -27/3
-9 = -9
This statement is true.
Hope this helps!
Question 5 of 5
Select the correct answer.
Which of these tables represents a function?
Answer:
the answer is w
Step-by-step explanation:
the answer to that question is w
Answer: y
Step-by-step explanation:
there can not be two of the same number in the x row
3. Max wants to spend at most $89 on his friend's birthday gifts. He already bought her a $34 video
game. Write an inequality to show how much he can still spend on his friend, then solve the
inequality
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
The Inequality representing money she can still spend on her friend birthday gift is .
Jordan can still spend at most $30 on her friends birthday gift.
Step-by-step explanation:
Given:
Total money need to spend at most = $45
Money spent on Yoga ball = $15
We need to find how much money she can still spend on her friend birthday gift.
Solution:
Let the money she can still spend on her friend birthday gift be 'x'.
So we can say that;
Money spent on Yoga ball plus money she can still spend on her friend birthday gift should be less than or equal to Total money need to spend.
framing in equation form we get;
The Inequality representing money she can still spend on her friend birthday gift is .
On solving the the above Inequality we get;
we will subtract both side by 15 using subtraction property of Inequality.
Hence Jordan can still spend at most $30 on her friends birthday gift.
Help me plz pt2 sorry its the clearest pic I can get
Answer:
Step-by-step explanation:
TURKEY
The definition of congruence = yellow or number 2
If 2 lines are cut by a transversal such that same side interior angles are supplementary, then the lines are parallel = purple or number 6
Vertical angles are congruent = green or number 3
Given= orange or number 1
Definition of supplementary= blue or number 4
Substitution= red or number 5
I think those are the right answers for the turkey one. If it's not (but I'm pretty sure it is) But if it's not, then switch the yellow and green. Blue and red.
HAT
given=a||b orange number 1
vertical angles are congruent= green or number 2
definition of congruency= blue or number 3
definition of supplementary angles= yellow or number 4
If two parallel lines are cut by a transversal..... = purple or number 5
subsitution= red or number 6
Just saying, I might've done something wrong since it is late at night for me, but sorry just in advance. But I know for a fact that most of my answers are right
Select the expression that is equivalent to x + x + y × y × y. Question 11 options: (a)x^2 + 3y (b)2x + 3y (c)x^2 + y^3 (d)2x + y^3
x+x+y.y.y = 2x+y^3 ( y cube)
So, The answer is (d)
zoey inflates 24 balloons for decorations at the middle school dance. if zoey inflated 15% of the total number of balloons for the dance, how many balloons are there total?
Answer:
160
Step-by-step explanation:
Divide 24 by 15 percent (.15)
24/.15
=160
Answer:
160
Step-by-step explanation:
from the question, we know that 24 balloons are 15% of total.
make equation:
\(\frac{15}{100} =\frac{24}{x}\)
calculate:
100*24/15=160 balloons
is anyone in geometry (10th-grade math)? I need some help
Answer:
angleB = 41.4°
Step-by-step explanation:
✨ Trigonometry✨
cos theta = adj / hyp
theta = inverse-cos adj / hyp
theta = inverse-cos 12 / 16
theta = inverse-cos .75
theta = 41.4°
*theta is the 0 with a line through it
Can I please have the answers ASAP
-10+4=
-7-11=
Answer: for -10 + 4 the answer is -6
for -7 - 11 the answer is -18
Step-by-step explanation:
For -10+4 all you do is start at -10 and go up 4 to -6 (-9, -8, -7, -6)
and for -7 - 11 you start at 7 and just go down (but the numbers get bigger) to -18 (-8, -9, -10, -11, -12, -13, -14, -15, -16, -17, -18)
If the equation of a line is: Y= 200 -3X This line is
downward sloping
upward sloping
vertical
horizontal
Step-by-step explanation:
y = 200 - 3 *x has slope = -3 this is downward sloping from L to R
Answer:downward sloping
Step-by-step explanation:
negative slope
Help me!
Make your own example of a relationship between two quantities that is NOT proportional. Describe the situation, and create a table to model it. Explain why one quantity is not proportional to the other.
gAnswer:
x represnts the number of t-shirts and y represents the price
x = 1 y = 9
x = 2 y = 16
x = 3 y = 24
etc.
Step-by-step explanation:
This is not propational relationship because if it was putten on a graph it would not make a striaght line. The quantities do not have a propational relationship because for it can be a propational relationship you have to divide or multiply, you have to have a striaght line, and it has to go through the origin (0,0)
MATH SUFACE AREA OF PYRAMIDS
WILL GIVE YOU MY LAST 10 POINTS!!!! AND BRAINLYIST!!
Step-by-step explanation:
the surface areas are always the sum of the areas of the individual sides and base area.
so, all we need to do here is calculating the areas of triangles, rectangles (actually squares) and a hexagon.
the area of a triangle is
baseline × height / 2
or with Heron's formula when we have all sides
s = (a+b+c)/2
area = sqrt(s×(s-a)×(s-b)×(s-c))
the area of a rectangle is
length × width
for a square that is then
side × side = side²
and the area of a regular hexagon can be created again as sum of multiple sub-shapes. but ultimately it is
3 × sqrt(3) × side² / 2
1.
square base area : 10×10 = 100 cm²
lateral areas :
one triangle is 10×13/2 = 65 cm²
4 triangles are then 4×65 = 260 cm²
total surface area :
100 + 260 = 360 cm²
2a.
3 lateral triangles :
3 × 8×10/2 = 120 units²
base area (Heron's, as all 3 sides are 8 units) :
s = 3×8/2 = 12
area = sqrt(12×4×4×4) = sqrt(3×4×4×4×4) = 16×sqrt(3)
total surface area :
120 + 16×sqrt(3) = 147.7128129... units²
2b.
4 lateral triangles :
4 × 8×10/2 = 160 units²
base area : 8×8 = 64 units²
total surface area :
160 + 64 = 224 units²
2c.
6 lateral triangles :
6 × 8×20/2 = 480 units²
base area :
3×sqrt(3)×8²/2 = 96×sqrt(3)
total surface area :
480 + 96×sqrt(3) = 646.2768775... units²
2d.
base area : 16² = 256 units²
4 lateral triangles. but we need to get their height first.
Pythagoras :
(16/2)² + 24² = height²
8² + 24² = height²
64 + 576 = height²
height² = 640
height = sqrt(640) = sqrt(64×10) = 8×sqrt(10)
4 triangles are
4 × 16×8×sqrt(10)/2 = 256×sqrt(10) units²
total surface area :
256 + 256×sqrt(10) = 256×(1 + sqrt(10) = 1,065.543081... units²
Allison, Buck, Chantal, and Doug compete in a 40-yard dash.
How many ways can the 4 competitors finish in 1st, 2nd, 3rd, and 4th place?
A line passes through the point (-2,-3) and has a slope of 6
Answer:
\(y = 6x + 9\)
Step-by-step explanation:
\( - 3 = 6( - 2) + b\)
\( - 3 = - 12 + b\)
\(b = 9\)
\(y = 6x + 9\)
You are given two functions, f: RR, f (x) = 3x and g:R+R, 9(r) = x+1 a. Find and record the function created by the composition of f and g, denoted gof. b. Prove that your recorded function of step (a.) is both one-to-one and onto. That is prove, gof:R R; (gof)(x) = g(f (r)). is well-defined where indicates go f is a bijection. For full credit you must explicitly prove that go f is both one-to-one and onto, using the definitions of one-to-one and onto in your proof. Do not appeal to theorems. You must give your proof line-by-line, with each line a statement with its justification. You must show explicit, formal start and termination statements as shown in lecture examples. You can use the Canvas math editor or write your math statements in English. For example, the statement to be proved was written in the Canvas math editor. In English it would be: Prove that the composition of functions fand g is both one-to-one and onto.
a) The function gof is gof(x) = 3x + 3.
b) The function gof: RR is well-defined.
a. The value of function gof(x) = 3x + 3.
To find the composition gof, we substitute the expression for g into f:
gof(x) = f(g(x))
= f(x + 1)
= 3(x + 1)
= 3x + 3
b. To prove that gof is both one-to-one and onto, we need to show the following:
(i) One-to-one: For any two different inputs x1 and x2, if gof(x1) = gof(x2), then x1 = x2.
(ii) Onto: For every y in the range of gof, there exists an x such that gof(x) = y.
Proof of one-to-one:
Let x1 and x2 be two different inputs. Assume that gof(x1) = gof(x2).
Then, 3x1 + 3 = 3x2 + 3.
Subtracting 3 from both sides, we have 3x1 = 3x2.
Dividing both sides by 3, we obtain x1 = x2.
Therefore, gof is one-to-one.
Proof of onto:
Let y be any real number in the range of gof, which is the set of all real numbers.
We need to find an x such that gof(x) = y.
Consider the equation 3x + 3 = y.
Subtracting 3 from both sides, we have 3x = y - 3.
Dividing both sides by 3, we obtain x = (y - 3)/3.
Thus, for any y in the range of gof, we can find an x such that gof(x) = y.
Therefore, gof is onto.
Since gof is both one-to-one and onto, it is a bijection.
To know more about function refer here:
https://brainly.com/question/30721594
#SPJ11
The circumference of a circle is 47 cm. Find its radius, in centimeters.
Answer:
The radius (in centimeters) is 18.9999, or roughly 19 centimeters.
Step-by-step explanation:
If you need a step-by-step explanation, please let me know and I will help you. Thanks!
Which number is a factor of 21 but not a multiple of 3
Answer:
Seven is a factor of 21, but not a multiple of three.
Step-by-step explanation:
21 / 3 = 7
3*2 = 6
3*3 = 9
The seven is a factor of 21, but not a multiple of three.
What is Prime Factorization?Prime Factorization is defined as any number that may be expressed as a product of prime numbers that has been said to be prime factorized. Any integer with exactly two factors 1 and the number itself. is said to be a prime number.
What are Arithmetic operations?Arithmetic operations can also be specified by the subtract, divide, and multiply built-in functions.
* Multiplication operation: Multiplies values on either side of the operator
For example 4*2 = 8
We have to determine whether the number is a factor of 21 but not a
multiple of 3
We need to write 21 as the product of its prime factors, which is 21.
⇒ 21 = 3×7
Here factor 7 is not a multiple of 3
Therefore, the seven is a factor of 21 but not a multiple of 3
Learn more about Prime Factorization here:
brainly.com/question/4184435
#SPJ2
f θ = 3phi/4 find the exact value of each expression below , (a) cos 2θ-(b) cos (-θ) (c) cos?^2θ-0
The exact value of each expression is
(a) cos 2θ = 0
(b) cos (-θ) = (-1/√2)
(c) cos²θ = 1/2
What are the trigonometric functions?
Trigonometric functions, often known as circular functions, are simple functions of a triangle's angle. These trig functions define the relationship between the angles and sides of a triangle.
Here, we have
Given:
f(θ) = 3π/4
We have to find the exact value of each expression.
(a) cos 2θ
we have to find the exact value, so we put the θ = 3π/4 and we get
= cos 2θ
= cos 2(3π/4)
After solving this term we get
= cos (3π/2)
From the trigonometric table, we find the value of cos (3π/2) and we get
= cos (3π/2)
= 0
(b) cos (-θ)
we have to find the exact value, so we put the θ = 3π/4 and we get
= cos (-θ)
= cos (-3π/4)
After solving this term we get
= cos (3π/4)
From the trigonometric table, we find the value of cos (3π/2) and we get
= cos (3π/4)
= -1/√2
(c) cos²θ
we have to find the exact value, so we put the θ = 3π/4 and we get
= cos²θ
= cos²(3π/4)
After solving this term we get
= cos² (3π/4)
From the trigonometric table, we find the value of cos (3π/2) and we get
= (-1/√2)²
= 1/2
Hence, the exact value of each expression is
(a) cos 2θ = 0
(b) cos (-θ) = (-1/√2)
(c) cos²θ = 1/2
To learn more about the trigonometric function from the given link
https://brainly.com/question/25618616
#SPJ4
Fine The Gradient of the curve xy=6, at point 1 & 6.
\( \\ \\ \\ \\ \\ \\ \\ \)
Thnx ~~
Answer:
\(\fbox{Gradient of curve = -6}\)
Step by step explanation:
Given:
Equation of curve ↦ xy = 6
Point ↦(1,6)
To find:
The gradient of curve = ?
Solution:
\(Using \: the \: equation, \\ xy = 6 \\ \)
Taking log both the side,
\(log(xy) = log(6) \\ log(x) + log(y) = log(6) \\ Taking \: derivative \: both \: the \: side \\ \frac{1}{x} + \frac{1}{y} \cdot\frac{dy}{dx} = \: 0 \\ (Derivative \: of \: any \: constant =0) \\ \frac{1}{y} \cdot\frac{dy}{dx} = - \frac{1}{x} \\ \frac{dy}{dx} = - \frac{y}{x} \\ To \: find \: gradient \: at \: point (1,6) \\ \frac{dy}{dx} \mid_{(1,6)} = \frac{ - 6}{1} \\ \frac{dy}{dx} \mid_{(1,6)} = - 6 \\ \fbox{Gradient of curve = -6}\)
Thanks for joining brainly community!
Look at the triangles shown below.
5
Which statement is TRUE?
Answer: B
Step-by-step explanation:
vertical angles are =
In the figure there are 5 equal rectangles and each of its sides is marked with a number as indicated in the drawing. Rectangles are placed without rotating or flipping in positions I, II, III, IV, and V in such a way that the sides that stick together in two rectangles have the same number. Which of the rectangles should go in position I?
The rectangle which should go in position I is rectangle A.
We are given that;
The rectangles A,B,C and D with numbers
Now,
To take the same the number of side
If we take A on 1 place
F will be on second place
And B will be on 4th place
Therefore, by algebra the answer will be rectangle A.
More about the Algebra link is given below.
brainly.com/question/953809
#SPJ1