Answer: 0.25r + 20.50= 21.50; You'd only be able to go on four rides.
Let r represent how many rides you can go on
21.50-20.50 ( Money you have now - cost to enter), this leaves you with $1 left.
0.25r = $1
0.25(4)= $1
Therefore r =4. And you would only be able to go on four rides.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
\( 0.25\:r + 20.50 = 21.50\\
0.25\:r = 21.50 - 20.50\\
0.25\:r = 1\\
r = \frac{1}{0.25}\\
r = \frac{100}{25}\\
r = 4\\\)
Apply the substitutions and evaluate for 1-3 please gve the math too i will give brainly if you do
1. 7x - 4; x =9
2. 3d + ( 5-d ); d =4
3. 8 + 2g - g ÷ 2; g = 6
Answer:
1. 59
2. 13
3. 17
Step-by-step explanation:
for 1, substitute the x for 9 then multiply then subtract 4
7x-4
7(9)-4
63-4
59
for 2, substitute both of the d's for 4 hen multiply and subtract with the 4's
3d + (5-d)
3(4) + (5 - 4)
12 + 1
13
for 3, substitute g for 6 and then start off by dividing and multiplying
8 + 2g - g/2
8 + 2(6) - 6/2
8 + 12 -3
20-3
17
hope this helps in a way :)
Please help me I will give brainiest.
Answer:
Play soccer: _________67% / 33% / 100%
Do not play soccer:___ 45% / 55% / 100%
Total : _____________112% / 88% / 200%
Step-by-step explanation:
play soccer: total is 90, to find percentage :
60/90 = 0.6666666667 estimated = 0.67
0.67 x 100 = 67%
30/90 = 0.3333333333 estimated = 0.33
0.33 x 100= 33%
33% + 67% = 100%
don’t play soccer : total is 60, to find percentage:
27/60 = 0.45
0.45 x 100 = 45%
33/60= 0.55
0.55 x 100 = 55%
45% + 55% = 100%
Total for first column going down
67% + 45% = 112%
Second column going down
33% + 55%= 88%
Third column going down
100% + 100% = 200%
Third column going across
112% + 88%= 200%
Play soccer: 67% / 33% / 100%
Do not play soccer:45% / 55% / 100%
Total :112% / 88% / 200%
( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Find the product of 2x4(2x2 + 3x + 4).
Answer:
64+24x
Step-by-step explanation:
first multiply 2 and 4
(inside the parenthesis)Combine like terms, 4 &4
Distribute the outside 8 to 8 and 3x
8(8)= 64
3(3x)=24x
Answer: 4x^6+6x^5+8x^4
Step-by-step explanation:
2x^4 (2x^2+3x+4)
=(2x^4)(2x^2+3x+4)
=(2x^4)(2x^2)+(2x^4)(3x)+(2x^4)(4)
=4x^6 + 6x^5 +8x^4
100 points!!!!!!!!!!
A community has an empty field ready for development and plans to place a playground in the center. A model of the plan for the project is shown. A large rectangle with dimensions of 21 feet by 36 feet. Inside it is a smaller rectangle with dimensions of 15 feet by 12 feet. How much area is left for development in the field outside the playground? 756 ft2 576 ft2 288 ft2 180 ft2
Answer:
576 ft²
Step-by-step explanation:
Large rectangle:
21·36=756
Smaller rectangle:
15·12=180
Find leftover area:
756-180
=576 ft²
Hope this helps! :)
Answer:
The area that is left for development in the field outside the playground is 576 ft².
Step-by-step explanation:
To calculate the area left for development in the field outside the playground, we need to subtract the area of the smaller rectangle from the area of the larger rectangle.
The area of a rectangle is the product of its width and length:
\(\boxed{\sf Area\;of\;a\;rectangle=width \times length}\)
The dimensions of the larger rectangle are:
width = 21 ftlength = 36 ftThe dimensions of the smaller rectangle are:
width = 15 ftlength = 12 ftTherefore, the development area can be calculated as follows:
\(\begin{aligned}\sf Development \;area&=\sf Area_{large\;rectangle}-Area_{small\;rectangle}\\\\&=(21 \times 36)-(15 \times 12)\\\\&=756-180\\\\&=576\; \sf ft^2\end{aligned}\)
Therefore, the area that is left for development in the field outside the playground is 576 ft².
anybody know this thing
please mark me brainliest if I'm right
what is the maximum number of 14 pound turkeys that can be purchased with the money donated while still purchasing 100 total turkeys? 10 pound turkeys cost 9.25 and 14 pound turkey cost 12.75. Money limit is $1000.
Answer:
64.05$
Step-by-step explanation:
Please help I need to know what goes in each box . :)
20 Points and brainiest if you get it right.
Answer: 13/8 because that is the answer
Step-by-step explanation:
Reasoning Determine whether the following relation represents a function. Use pencil and paper. Explain your reasoning.
{(−6 1),(−6 6),(−6 5),(−4 8),(−3 2),(−9 3)}
Does the relation represent a function?
yes or no ?
the parent’s height is 9 cm and the child’s height is 6 cm.
The child’s actual height is 1.3 m.
What is the actual height of the parent?
Answer:
1.95 m
Step-by-step explanation:
The ratio between the parent's height and the child's height stays the same.
Therefore, 9:6 = 1.5:1.
1.5:1 = x:1.3
Hence, after calculation, the parent's height is 1.95 m.
Please give Brainliest if you found this helpful!
Answer:
19.5
Step-by-step explanation:
Write the absolute value equations in the form x−b=c (where b is a number and c can be either number or an expression) that have the following solution sets:
Answer:
Step-by-step explanation:
Solution set: {5, -5} Absolute value equation: |x| - 5 = 0
Solution set: {4, -4} Absolute value equation: |x| - 4 = 0
Solution set: {2, 8} Absolute value equation: |x| - 5 = 0
I dont know how to do this i need help
Answer:
102$
Step-by-step explanation:
(20/100*38)*5+(16/100*45)*6+(10/100*52)*4
=102$
im not good in maths so this what i think
best answer gets brainliest
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
If we are given the equation of a line in this format:
y=mx+b
then it is quite simple to find the gradient and y-intercept.
In the format:
y=mx+b
the m represents the gradient (slope) and b represents the y-interpcept.
1) y=2x+3
gradient= 2
y-intercept= 3
2) y=x-5
gradient= 1
y-intercept= -5
3) y=-2x-4
gradient= -2
y-intercept= -4
4) y=5-x
gradient= -1
y-intercept= 5
5) y=3x+8
gradient= 3
y-intercept= 8
6) y= 1/4x+3
gradient= 1/4
y-intercept= 3
Hope this helps! :)
1. simplify (2x) x 5
2. simplify (0 + c) + 12
Pls the equation should be y = mx + b this is my 3rd attempt at getting an answer GIVE ME THE ANSWER PLS
please answer quickly
Answer:
37.5
Step-by-step explanation:
cosФ = \(\frac{A}{H}\)
cos(33°35') = \(\frac{m}{45}\)
m = 45 × cos(33°35')
m = 37.5 (1d.p.)
What is a pre-image??? SaberXTooth bro answer me!!!
Answer:
Step-by-step explanation:Much is usually anticipated about the fierce and decidedly bloody clashes between Wolverine and Victor Creed, the man known as Sabretooth, even though these men are arguably two sides of the same coin. Each of them has deadly claws that rend and draw blood; each has a generous amount of fear and intimidation working for them; each has a healing factor that prevents them from being mortally wounded (eventually reaching preposterous levels of effectiveness); and each has killed and will kill if the situation calls for it. Yet there are differences, as well: Logan's skeleton, as well as his claws, are made of the unbreakable metal known as adamantium; and while there have often been instances where he's been shown to be merciless, he's not nearly as sadistic as Creed, who will not hesitate to kill even when there is no reason for it. Perhaps the difference that keeps us engaged, however, is the fact
45.4 + 56.3+ ? = 2,878
PLEASE HELP
Help me on this part...............
This work is way to hard and my work is stacking it would be nice to have some weight off my back
1) Popcorn unit price: 17.57/7 = $2.51
2.51 x 3 = 7.53
Three bags of popcorn would cost $7.53.
2) Old games unit price: 73.10/5 = 14.62
14.62 x 6 = 87.72
If they sold six games they would've made $87.72.
3) Lollipop unit price: 20.51/7 = %2.93
2.39 x 4 = 11.72
Four lollipops would cost $11.72
4) Hotdogs unit price: 82.86/3 = $27.42
Hamburgers unit price: 55.12/2 $27.56
Hotdogs have the lower unit price. $27.42 < $27.56
5) Packs of paper unit price: 12.74/7 = $1.82
1.82 x 2 = 3.64
Two packs of paper would cost $3.64
6) Pair of shoes unit price: 49.32/4 = $12.33
12.33 x 6 = $73.98
Six pairs of shoes would cost $73.98
7) Brand A unit price: 71.28/6 = $11.88
Brand B unit price: 59.15/5 = $11.83
Brand B has the cheaper price. $11.83 < $11.88
8) Pounds of seeds unit price: 37.62/2 = $18.81
18.81 x 6 = $112.86
Six pounds of seeds would cost $112.86
9) Red Grapes unit price: .82
Green Grapes unit price: .84
Green grapes are more expensive. .84 > .82
10) Book Store unit price : 21.69/3 = $7.23
Online unit price: 14.28/2 = $7.14
Online has a lower unit price. $7.14 < $7.23
Select ALL the correct answers.
Brandon goes to an ATM near his house and withdraws x dollars from his checking account. Since the ATM is not at the same bank where his checking account is, the bank charges a $2 fee for each transaction, which is withdrawn from his account in addition to the x dollars.
Brandon makes this same withdrawal at this same bank once a week for seven weeks. Which of the following expressions could represent the total amount withdrawn from Brandon's checking account during this time period from these ATM transactions?
(7)(x) + (7)(2)
7x + 9
7x + 14
7x + 2
(7)(x) + (7)(2x)
7(x + 2)
Answer:
(7)(x) + (7)(2) , 7x + 14 , 7(x + 2)
Step-by-step explanation:
What is the overlap of Data Set 1 and Data Set 2?
high
moderate
low
none
HELP ANSWER THIS I WILL GIVE TEN POINTS AND THANKS!
REMEMBER TO EXPLAIN STEP-BY STEP! AND GET THE CORRECT ANSWER!
The units and tens digits of one-two digit integer are the tens and units digits of another two- digit integer, respectively. If the product of the two integers is 4930, what is their sum?
Answer:
(10t + u)(10u + t) = 4,930
100tu + 10t^2 + 10u^2 + tu = 4,930
101tu + 10t^2 + 10u^2 = 4,930
10t^2 + (101u)t + (10u^2 - 4,930) = 0
(101u)^2 - 4(10)(10u^2 - 4,930)
= 10,201u^2 - 400u^2 + 197,200
= 9,801u^2 + 197,200
We see that u = 5 gives 442,225.
√442,225 = 665
(10t + 5)(50 + t) = 4,930
500t + 10t^2 + 250 + 5t = 4,930
10t^2 + 505t - 4,680 = 0
2t^2 + 101t - 936 = 0
t = (-101 + √(101^2 - 4(2)(-936)))/(2×2)
= (-101 + √17,689)/4
= (-101 + 133)/4 = 32/4 = 8
So the numbers are 58 and 85.
58 + 85 = 143
please help... I'm stuck
Here I'll help!
multiply all of those numbers u see thank me later! ( u can use a calculator for multiplying all the sides!
HELP ASAP!
Determine which answer in the solution set will make the equation true.
4f − 10 = 3f − 18
S: {−18, −8, 3, 8}
−8
8
−18
3
Answer:
-8
Step-by-step explanation:
4f - 10 = 3f - 18
4f - 3f = -18 + 10
f = -8
8÷–4×(–7––2)=?
OM god guys I need help on this one! This is urgent!! pls hurry up!!
Answer:
10
Step-by-step explanation:
\((8 \div -4) \times ( - 7 + 2) = (-2)( - 5) = 10\)
20 Points, need help asap
Determine whether the statement is always, sometimes, or never true.
The acute interior angles of a right triangle are complementary.
always
sometimes
never
Answer:
The acute interior angles of a right triangle are complementary.
Step-by-step explanation:
that if an acute angle and the obtuse angle is added, its sum is 180 degrees. ⟹ (5θ + 4°) + (θ – 2°) + (3θ + 7°) = 180°. A supplementary angle can be composed of one a cute angle and another obtuse angle. Thanks 0. y = 180 -x. range of x = [1º 89º] then range of y is [91º 179º] so this proves that always the supplementary to acute angle is always obtuse.
I hope this helped have a good rest of your day
Answer:
Always
Step-by-step explanation:
Let's name the acute angles x and y,
We are given that it's a right triangle so one angle is 90 degrees.
Sums of angles in a triangle add up to 180 degrees.
So,
x+y+90=180
x+y=90
The acute angles add up to 90 degrees so they are complementary.
pls helpp pls pls pls pls pls pls
please help me i will give brainliest to first person to anwser.
Answer:
The first option, V ≈ 1607.7 in²
Step-by-step explanation:
Find the volume of the given cylinder.
\(\begin{center}\framebox{\parbox{4cm}{\textbf{Volume of a Cylinder:}\\[2ex]The volume of a cylinder with radius $r$ and height $h$ is given by the formula:\\[2ex]\center{$V = \pi r^2 h$} \\ \\}}\end{center}\)
Given:
r = 8 in
h = 8 in
π = 3.14
Find:
V = ?? in³
\(\hrulefill\)
Now solving,
Substitute the given values into the formula:
=> V = (3.14)(8)²(8)
Using a calculator to simplify:
=> V = 1607.68 in²
Rounded to the nearest tenth:
∴ V ≈ 1607.7 in²
Thus, the first option is correct.
Which scenario can be modeled by the linear function
y = -15x + 500?
A. The temperature on Jupiter is
15℉ and increases by 500℉ every day.
B. There is a population of 500 giraffes in Western Africa that decreases by 15 giraffes each year.
C. A carpet cleaning service charges $500 plus an additional $15 for every hour.
D. A membership fee for a movie streaming service is free, but each rental costs $15.
I like to give people easy points so here: 2 + 4
Answer:
6
Step-by-step explanation:
Answer:
2+4=6
Step-by-step explanation: