Step-by-step explanation:
x^3-10x^2+28x-24=0
What is the relationship between 30 hours and 15 hours?
Answer:
3
Step-by-step explanation: 15 divided by 3 is 5, 30 divided by 3 is 10
Put the numbers in order from least to greatest. -√29, -5.39, -27/5, -5 7/20
Answer:
-27/5 -5 7/20 -√29 -5.39
Good Luck!!!
The bar graph shows the results of spinning a spinner 100 times. Use the bar graph to find the experimental probability of spinning a number less than 3.
The experimental probability of spinning a number less than 3 is given as follows:
0.38.
How to calculate a probability?A probability is calculated as the division of the desired number of outcomes by the total number of outcomes in the context of a problem/experiment.
The outcomes for this problem are given as follows:
Total outcomes: 100 outcomes.Desired outcomes: 20 + 18 = 38 outcomes in which a number less than 3 was spun.Hence the experimental probability of spinning a number less than 3 is given as follows:
p = 38/100
p = 0.38.
Missing InformationThe bars are given as follows:
1 = 20.2 = 18.3 = 22.4 = 21.5 = 19.More can be learned about probability at https://brainly.com/question/24756209
#SPJ1
The function & models the height h(t), in meters, of a football t seconds after it is kicked. What is the interpretation of h(2)=0.40 in this context? A) The football has a maximum height of 0.40 meter.
The interpretation of h(2) = 0.40 in the context of the given function is that, two seconds after the football is kicked, its height is 0.40 meters.
The interpretation of the equation h(2) = 0.40 in the given context is that the football reaches a height of 0.40 meters, approximately 2 seconds after it is kicked. This equation represents the relationship between time and height, with h(t) denoting the height of the football at time t.
Since the input value is 2, it implies that 2 seconds have passed since the football was kicked. The output value, 0.40, represents the height of the football at that specific time. This interpretation assumes that the height is measured from the ground or the initial position of the football.
It is important to note that the equation does not provide information about the maximum height the football reaches. To determine the maximum height, you would need additional information, such as the form of the function or other data points. The given equation simply gives the height of the football at a specific time, in this case, 2 seconds after it was kicked.
Learn more about interpretation here:
https://brainly.com/question/31972529
#SPJ11
The function h(t) models the height of a football 't' seconds after it is kicked. The interpretation of h(2)=0.40 is that the height of the football is 0.40 meters at exactly 2 seconds after it is kicked.
Explanation:In the given function, h(t) represents the height of the football at any time 't' after it is kicked. The given value h(2)=0.40 depicts that the height of the football is 0.40 meters at 2 seconds after the kick. So, at exactly two seconds into its trajectory, the football reaches a height of 0.40 meters.
This does not imply that the ball has reached its maximum height. The maximum height of the ball can be different and would be dependent on various factors such as the initial velocity of the kick, the angle of projection, and the force of gravity.
Learn more about Mathematical Interpretation here:https://brainly.com/question/36988840
#SPJ11
Suppose the future value of a \( 7.75 \% \) simple interest loan is \( \$ 1,321.17 \) at the end of 230 days. Find the present value of the loan. State your result to the nearest penny.
The present value of the loan is found to be approximately $70.28.
To find the present value of a loan, we can use the formula:
Present Value = Future Value / (1 + (interest rate * time))
Given that the future value is $1,321.17, the interest rate is 7.75%, and the time is 230 days, we can plug in these values into the formula:
Present Value = 1321.17 / (1 + (0.0775 * 230))
Calculating the expression in the parentheses first:
Present Value = 1321.17 / (1 + 17.8075)
Simplifying further:
Present Value = 1321.17 / 18.8075
Evaluating the division:
Present Value ≈ $70.28
Therefore, the present value of the loan is approximately $70.28.
Know more about the present value
https://brainly.com/question/30390056
#SPJ11
pls answer asap i need this answer quick plus the full explanation #4
Answer:
Her Verticle ramp support was 5.5 ft tall.
Step-by-step explanation:
In this type of question, you would need to use the saying "soh cah toa".
Soh Cah Toa is a saying that people use for Sin, Cosine, and tagent. Each of those mean
Sine: opposite/hypotenuse Cosine: Adjacent/hypotenuse and Tagent: Opposite/Adjacent
In this specific question to figure out how tall or high her support is or needs to be have to 20 degree angle off the ground, you will need to use Sin which is opposite over Hypotenuse or x/16
To find the answer in your calculator you would do:
Sin(20)=x/16
First thing you do is the get the x on one side by itself so you would multiply 16 on both sides giving you:
16 × Sin(20)= x
You would then follow to put Sin(20) in your calculator giving you 0.34202014332
After that you multiply that number by 16
5.47232229321
Rounding to the nearest tenth you get answer:
5.5
you guys are my 911 HELP ILL GIVE POINTS: find the area of the shape shown below
help ?? 8x + 0.2 = 48.2
x =
Hey there!
\(Answer:\boxed{x=6}\)
\(Explanation:\)
\(8x+0.2=48.2\)
Let's start with subtracting 0.2 from both sides of the equation.
\(8x+0.2-0.2=48.2-0.2\\8x=48\)
In our second/last step, we will divide both sides by 8.
\(\frac{8x}{8}=\frac{48}{8}\)
Let's simplify by dividing 48 by 8.
\(48/8=6\)
\(\boxed{x=6}\text{ is your answer.}\)
Hope this helps!
\(\text{-TestedHyperr}\)
A contractor bought 7.6ft to the power of 2 of sheet metal. She has used 3.5ft to the power of 2 so far and has 73.80 dollars worth of sheet metal remaining. The equation 7.6x - 3.5x =73.8 represents how much sheet metal is remaining and the cost of the remaining amount. How much does sheet metal cost per square foot?
Answer:
$18 per ft²
Step-by-step explanation:
x = cost of 1 squared foot of sheet metal
Just do some subtraction
7.6x - 3.5x = 73.8
4.1x = 73.8
Divide both sides by 4.1
4.1x/4.1 = 73.8/4.1
x = 18
Brad had a small gathering at a local steakhouse. The steakhouse offers three dinner platters which vary by size and price. They ordered 4 of the 6-ounce platters, 2 of the 8-ounce platters, and 2 of the 11-ounce platters.
Steak Platter Prices
• 6-ounce $9.95
• 8-ounce $12.95
• 11-ounce $15.95
If a gratuity of 18% was added to the bill, which of the following is closest to the total of the steak platters and gratuity, ignoring sales tax?
A.
$114
B.
$137
C.
$18
D.
$115
Answer:
D.) $115
Step-by-step explanation:
9.95 x 4 = 39.8
12.95 x 2 = 25.9
15.95 x 2 = 31.9
39.8 + 25.9 + 31.9 = 97.6
97.6 x 0.18 = 17.568
97.6 + 17.568 = 115.168
115.168 ≈ 115
9.95 x 4 = 39.8
12.95 x 2 = 25.9
15.95 x 2 = 31.9
39.8 + 25.9 + 31.9 = 97.6
97.6 x 0.18 = 17.568
97.6 + 17.568 = 115.168
115.168 ≈ 115
Therefore, the closest to the total of the steak platters and gratuity, ignoring sales tax is $115.
can some answer thissss pleaseeee its due todayy!! ill mark brainliest!!
Answer:
1. ∠C = 90°2. ∠B = 90°3. ∠BAD = 90°4. ∠ADC = 90°5. ∠EDC = 90° - 53° = 37°6. ∠EDF = ∠DEC = 53°7. ∠FED = 90° - 53° = 37°8. ∠FEA = 90° - ∠FED = 90° - 37° = 53°9. ∠EFA = 90°10. ∠FAE = 90° - ∠FEA = 90° - 53° = 37°11. ∠EAB = 90° - ∠FAE = 90° - 37° = 53°12. ∠AEB = 90° - ∠EAB = 90° - 53 = 37°Answer:
Answer:
90°
90°
90°
90°
edc=180-90-53=37by sum of angle of triangle
edf=90-37=53
fed=cde=53alternate angle
fea=180-fae-efa=180-37-90=53
efa=180-90=90linear pair
fae=180-<e-edf=180-90-53=37
eab=90-fae=90-37=53
aeb=180-b-bae=180-90-53=37
find range (R):27,12,15,21,24,9
Answer:
18
Step-by-step explanation:
The range is the highest data minus the smallest data.
Hence range is 27 - 9 = 18.
a certain species of deer Is to be introduced Into a forest Wildlife experts estimate The population will grow to P(t)= (988)3 1/2 where t where represents The number of years from the time of introduction.How long will it take for the population to reach 26676 deer according to this model?
Using exponential function it will take approximately 2.6 years for the population to reach 26676
Exponential FunctionExponential function, as its name suggests, involves exponents. But note that, an exponential function has a constant as its base and a variable as its exponent but not the other way round (if a function has a variable as the base and a constant as the exponent then it is a power function but not an exponential function). An exponential function can be in one of the following forms.
The formula given in this question is
P(t) = 988(3.5)ˣ
x = number of years from time of introductionThe time it will take to reach a population of 26676 is
26676 = 988(3.5)ˣ
x = 2.6 years
It will take approximately 2.6 years
Learn more on exponential function here;
https://brainly.com/question/2456547
#SPJ1
How many Dollars in 45 Billion won?
45 billion Korean Won is equal to 45 million US Dollars.
The formula for (USD) is USD = KRW / 1000. To calculate 45 billion won in USD, we must first convert KRW to USD. 45 billion KRW is equal to 45,000,000,000 KRW. Using the formula above, we can calculate the amount of USD:
USD = 45,000,000,000 KRW / 1000
USD = 45,000,000 USD
Therefore, 45 billion won is equal to 45 million US Dollars.
To better understand this conversion, it is important to remember that one US Dollar is equal to 1000 Korean Won. As an example, if you have 10,000 Korean Won, you can convert that to USD by dividing 10,000 by 1000, which equals 10 USD. The same concept applies when converting larger numbers. To convert 45 billion KRW to USD, we must divide 45,000,000,000 by 1000, which equals 45,000,000 USD.
In conclusion, 45 billion Korean Won is equal to 45 million US Dollars.
Learn more about conversion here:
https://brainly.com/question/28770698
#SPJ4
Three vertices of a parallelogram are shown in the figure below.
Give the coordinates of the fourth vertex.
(-7,-2)
(1,-4)
(5,0)
The coordinate of fourth vertex is (-3, 2) determined by using the properties of parallelogram.
What is parallelogram?
The quadrilateral whose opposite sides are equal and parallel to each other along with equal opposite angles is called parallelogram. The only difference of parallelogram from rectangle is that rectangle has four right angles, but parallelogram has not.
How to determine the coordinate of the fourth vertex given in the question?we are given, three vertices as (-7, -2), (1, -4) and (5, 0)
let, the fourth vertex is (x, y)
the above vertices can be named as A (-7, -2), B (1, -4) and C (5, 0)
and D (x, y)
We know the distance of two points (x₁, y₁) and (x₂, y₂) is given by the following formula.
√[(x₂-x₁) ²+(y₂-y₁) ²]
Now distance from A to B = √[(1+7)² + (-4+2) ²]
length of AB = √ (64 + 4) = √68
distance from B to C = √ [(5-1)² + (0+4) ²]
length of BC = √32 = 4√2
According to the properties of parallelogram, two opposite sides are equal and parallel to each other.
If ABCD is a parallelogram, then AB = CD and BC = AD
length of CD = √[(x-5) ² + (y- 0) ²] = AB
length of AD = √ [ (x+7) ² + (y+2) ²] = BC
√68 = √[(x-5)² + y²]
after squaring both sides, we get 68 = x² - 10x + 25 +y²
x²+ y² -10x -43 = 0 ... equation 1
4√2 = √[(x+7) ² + (y+2) ²]
32 = x² + 14x + 49 + y² + 4y + 4
x² + y² +14x + 4y +21 = 0 .......... equation 2
solving the equation 1 and 2 we determine the value x = -3 and y =2
hence, the fourth vertex D (x, y) = D(-3, 2)
To know more about parallelogram visit:
https://brainly.com/question/26651476
#SPJ1
Convert the angle 0 = 310° to radians. Express your answer exactly.
Answer:
5.425
Step-by-step explanation:
310° = 310° × π ÷ 180°
= 310° × 3.142 ÷ 180°
= 310° × 0.0175
= 5.425
Answer:
\(\frac{31\pi }{18}\)Step-by-step explanation:
i got it right on khan\(\frac{31\pi }{18}\)
Write the equation of the line that is parallel to y = 1/2x - 8 and passes through the point (4, 10).
Answer:
y=1/2x+8
Step-by-step explanation:
The slopes will be the same but the y-intercept will be different. I graphed out which equation will pass through (4,10) and also be parallel to y=1/2x-8.
Sutopa has 3/4 of the money Maneet has. Maneet has $18 less than Kim. Together, they have $286.40. How much money does each of them have?
Solving a system of equations we can see:
Sutopa has $73.20Maneet has $97.60Kim has $115.60How much money each of them has?
First, let's define the variables:
S = money that Sutopa has.M = money that Maneet has.K = money that Kim has.We can write the system of equations:
S = (3/4)*M
M = K - $18
S + M + K = $286.40
First, we can rewrite the second equation to get:
K = M + $18
Now we can replace the first and second equations into the third one:
(3/4)*M + M + (M + $18) = $286.40
Now we can solve this for M:
M*(1 + 1 + 3/4) = $286.40 - $18
M = $268.40*(4/11) = $97.60
Now we can find the other two values:
K = M + $18 = $97.60 + $18 = $115.60
S = (3/4)*M = (3/4)*$97.60 = $73.20
If you want to learn more about systems of equations:
https://brainly.com/question/13729904
#SPJ1
When solving a system of linear equations, try to algebraically form one equation that has only one variable. T/F
False. Solving a system of linear equations requires solving for multiple variables.
To solve for a single variable, you would only need to solve one equation.
To solve a system of linear equations, you need to use methods such as elimination, substitution, or graphing. For example, consider the system of equations:
3x + y = 7
2x - y = 4
To solve this system, you could use elimination by adding the equations together. This would give you the equation 5x = 11. To solve for x, you would then divide both sides by 5, giving you x = 11/5.
Once you have solved for x, you can substitute this value into either of the original equations to solve for y. In this example, substituting 11/5 for x into the first equation would give you 3(11/5) + y = 7. Simplifying this equation gives you y = -2/5.
Therefore, the solution to this system of linear equations is x = 11/5 and y = -2/5.
Learn more about linear equations here:
https://brainly.com/question/11897796
#SPJ4
If 5 a = 45, ba= 1, then b=
Answer:
1/9
Step-by-step explanation:
5a=45
divide it by 5 and a will =9
9b=1
divide 1 by 9
you get 1/9=b
therefore 9x1/9=1
What is the inverse of f(x)=(5x+2)^2 for x_> -2/5
Answer:
Step-by-step explanation:
f(x)=5x2+xf(x)=5x2+xWrite f(x)=5x2+xf(x)=5x2+x as an equation.y=5x2+xy=5x2+xInterchange the variables.x=5y2+yx=5y2+ySolve for yy.Tap for more steps...y=−1−√1+20x10y=-1-1+20x10y=−1+√20x+110y=-1+20x+110Replace yy with f−1(x)f-1(x) to show the final answer.f−1(x)=−1−√1+20x10,−1+√20x+110f-1(x)=-1-1+20x10,-1+20x+110Verify if f−1(x)=−1−√1+20x10,−1+√20x+110f-1(x)=-1-1+20x10,-1+20x+110 is the inverse of f(x)=5x2+xf(x)=5x2+x.Tap for more steps...f−1(x)=−1−√1+20x10,−1+√20x+110f-1(x)=-1-1+20x10,-1+20x+110
Which equation has no solution? |4x – 2| = –6 |–2 – x| = 9 |3x 6| = 6 |–2x 8| = 0
Step-by-step explanation:
The absolute value of any equation can never be negative.
|4x - 2| = -6 has a negative value -6.
The |4x - 2| = -6 has no solution for x because |x| can not be negative.
Can someone please help me solve this?
Answer:
why are these things so complicating
Step-by-step explanation:
IM GNNA ANSWER IT LEMME JUST THINK
a van rental charges 5500 flat rate for a whole-day tour in calabarzon of 5 passenger and each additional passenger added 500 to the tour fare. express a piecewise function to show to represent the van in terms number of passenger n.
Given:
A van rental charges 5500 flat rate for a whole-day tour in calabarzon of 5 passenger.
Each additional passenger added 500 to the tour fare.
To find:
The piecewise function to show to represent the van in terms number of passenger n.
Solution:
Let f(n) be the tour fare of n number of passengers.
Number of passengers cannot be negative or faction values. So, n is always greater than or equal to 0 and whole number.
A van rental charges 5500 flat rate for a whole-day tour in calabarzon of 5 passenger.
For \(0\leq n\leq 5\),
\(f(n)=5500\)
Each additional passenger added 500 to the tour fare.
For \(n>5\)
\(f(n)=5500+500(n-5)\)
Therefore, the required piecewise function is \(f(n)=\begin{cases}5500, & \text{ if } 0\leq n\leq 5\\ 5500+500(n-5), & \text{ if } n>5\end{cases}\).
What is -2(g+5) please help :)
Answer:
-2g -10
Step-by-step explanation:
On simplifing this expression we get,
-2(g+5)
=> -2g + (-10)
=> -2g - 10
If my answer helped, kindly mark me as the brainliest!!
Thanks!!
Answer:
-2g-10
Step-by-step explanation:
-2(g+5)
Use the distributive property to simplify the equation
(-2*g)+(5*-2)
(-2g)+(-10)
-2g-10
Hope this helps. Have a nice day. May it be filled with joy ad happiness. Please, be safe and wash your hands. Happy Holidays.
Bruno is designing his next skateboard. The skateboard store has 3 types of grip tape, 13 types of decks, 7 types of trucks, 4 types of bearings, and 2 types of wheels. How many different skateboards can Bruno create? Assume each skateboard will contain only one type of each component.
Answer:
2184 different combinations
Step-by-step explanation:
To find how many different combinations are possible, multiply all of the values:
3 * 13 * 7 * 4 * 2 = 2184 different combinations
Answer:
2,184 different skateboards.
Step-by-step explanation:
You would have to multiply
3 x 13 x 7 x 4 x 2 = 2184
If it helps you then please mark it as brainliest!
Convert 75% into a fraction and shade the circle according to the result.
Answer:
The answer is literally 3/4 as a fraction and you have to shade 15 parts.
Determine whether each vector can be written as a linear combination of vectors S 1) 8= {(2₁-1₁3), (5,0,4)} a) 2- (-1₁-2.2); c) w = (1₁-8, 12) b) v = (8,-14, 27/4) d) (1,1,-1)
We are given a set of vectors S and we need to determine whether each given vector can be written as a linear combination of the vectors in S.
(a) For vector (2, -1, -2), we need to check if there exist scalars k₁ and k₂ such that k₁(2, -1, 3) + k₂(5, 0, 4) = (2, -1, -2). By solving the system of equations, we find that k₁ = -1 and k₂ = 0, so the vector can be written as a linear combination of the vectors in S.
(b) For vector (8, -14, 27/4), we need to check if there exist scalars k₁ and k₂ such that k₁(2, -1, 3) + k₂(5, 0, 4) = (8, -14, 27/4). By solving the system of equations, we find that there are no solutions, so the vector cannot be written as a linear combination of the vectors in S.
(c) For vector (1, -8, 12), we need to check if there exist scalars k₁ and k₂ such that k₁(2, -1, 3) + k₂(5, 0, 4) = (1, -8, 12). By solving the system of equations, we find that there are no solutions, so the vector cannot be written as a linear combination of the vectors in S.
(d) For vector (1, 1, -1), we need to check if there exist scalars k₁ and k₂ such that k₁(2, -1, 3) + k₂(5, 0, 4) = (1, 1, -1). By solving the system of equations, we find that there are no solutions, so the vector cannot be written as a linear combination of the vectors in S.
Learn more about vectors here: brainly.com/question/29740341
#SPJ11
How many millilitres are there in an olympic suze pool that holds 2.5 ml of water
There are approximately 8.36 × \(10^25\) water molecules in 2.5 million liters of water.
To find the number of moles of water in 2.5 million liters, we need to convert the volume to grams and then to moles using the given density and molecular mass.
Given:
Volume of water = 2.5 million liters
Density of water = 1 g/mL
Molecular mass of water = 18 g/mol
First, let's convert the volume from liters to grams using the density of water:
2.5 million liters * 1 g/mL = 2.5 million grams
Next, we can convert grams to moles using the molecular mass of water:
2.5 million grams / 18 g/mol ≈ 138,889 moles
Therefore, there are approximately 138,889 moles of water in 2.5 million liters.
To find the number of water molecules, we can use Avogadro's number, which states that there are approximately 6.022 × \(10^23\) molecules in one mole of a substance.
Number of water molecules = Number of moles * Avogadro's number
Number of water molecules ≈ 138,889 moles * 6.022 × 10^23 molecules/mole
Calculating this, we get:
Number of water molecules ≈ 8.36 ×\(10^25\) molecules
Therefore, there are approximately 8.36 × \(10^25\)water molecules in 2.5 million liters of water.
Learn more about Avogadro's number here:
https://brainly.com/question/16348863
#SPJ11
An Olympic-sized swimming pool holds 2.5 million liters of water. How many moles of water is this? How many water molecules? Some potentially useful facts: 2.5 million = 2.5×\(10^6\).
The density of water is 1 g/mL. The molecular mass of water is 18 g/mol.
Does the table represent a function? Then represent
the relationship using words, an equation, and a
graph.
I need crucial help!
Answer:
This table represents a function
y is 1.3 times x
y=1.3x
Step-by-step explanation: