Answer:
h=14
Step-by-step explanation:
h-24=-10
h=-10+24
h=14
Mike has a poster that he wants to copy onto a mural at school. The dimensions of the poster are shown. If Mike doubles the dimensions of the poster, what will be the area, in square feet, covered by his copy?
Answer:
34
Step-by-step explanation:
Find the coordinates of the image of J(8,7) after a reflection over the x-axis.
Answer:(8,-7)
Step-by-step explanati
Pls help ASAP need help pls
Answer:
d a c
Step-by-step explanation:
Simplify
13+4p^2-5p^2-3p^2+4p-8-5p-5
A) -4p^2-p
B) 4-^2+9p-5
C) 6p^2-p-5
D) 7p^2-p-8
Answer:
A
Step-by-step explanation:
mr. Duncan just had his condo appraised to find out its value. According to the appraiser, the
ondo is currently worth $202,470. That is 2% higher than the condo was worth when he
ought it several years ago. What was the value of the condo then?
Answer:
The appraiser said that the condo is currently worth $202,470 and it's 2% higher than the condo was worth when Mr. Duncan bought it several years ago. To find the value of the condo when he bought it, we need to subtract 2% of the current value from the current value.
We can find 2% of the current value by multiplying it by 0.02:
$202,470 x 0.02 = $4,049.4
To find the value of the condo when he bought it, we need to subtract $4,049.4 from the current value:
$202,470 - $4,049.4 = $198,420.6
Therefore, the value of the condo when Mr. Duncan bought it was $198,420.6
(5^2 – 10) ÷ 5 × 2^3?
i know its 24 but can someone please explain it to me?
The Idol's Eye diamond weighs 79.2 carats. The Blue Hope diamond weighs 33.68 carats less than the Idol's Eye. What is the weight of the Blue Hope diamond?
A. -146.56
B. -45.52
C. 45.52
D. 140.20
Answer:
C. 45.52
Step-by-step explanation:
hope i helped!!
Find the area of the shaded region. Express your answer in terms of π.
Answer:
335.115
Step-by-step explanation:
First you find the area of the circles to do that you do pi times radius squared
For the top square do 3.14(pi)time 3²=28.26
For the middle square do 3.14 times 4.5²=63.585
For the bottom square do 3.14 times 6²=113.04
Now find the area of the entire thing do 18×12+9+6+3=18×30=540
Finally do 540-the area of the squares 28.26-63.585-113.04= 335.115
So the shaded region is 335.115
Hope this helps and have a great day!
Translate the sentence into an equation. Two less than the product of 5 and a number equals 9. Use the variable c for the unknown number.
Answer:
The equation is: \(5c-2=9\)
Step-by-step explanation:
Since 2 less than the product of 5 and a number c is equal to 9, it follows:
\(5c-2=9\)
Find the quotient 288/16 which correct
A:13 R 20
B:14 R 4
C:103 R 20
D:104 R 4
Answer:
the answer is C
Step-by-step explanation:
The planet Neptune orbits the Sun. Its orbital radius is 30.1 astronomical units (AU). Assuming Neptune's orbit is circular, what is the distance it travels in a single orbit around the Sun? (Give you answer in terms of π.)
Answer: 189.1 astronomical units
Step-by-step explanation:
The formula for the circumference of a circle is the C=dπ (circumference = diameter times pi)
the diameter is just the radius times 2
30.1 · 2 = 60.2
now multiply that by pi to find the circumference
60.2 · π = 189.1 astronomical units
Can someone help pls and thank you
Answer:
0.70
Step-by-step explanation:
you add up the numbers for red green and purple. Then you add all of the numbers together separately. Then you take the number you got after you added red green and purple and divide it by the number you got when you added them all together. Then you round your decimal to the nearest hundredth.
A letter is chosen from the word shown.
Letter tiles are shown. The letters are B, E, L, I, E, V, A, B, L, E.
Which describes the probability of randomly choosing a consonant?
Answer:
1/2 (half)
Step-by-step explanation:
Its a fifty-fifty chance since there are 5 consonants and 5 vowels
Presence of the activity in this illustration is an example of how a country’s government can be shaped by
i don't know how to find this answer
Answer:
9
Step-by-step explanation:
First add all the fractions so I will equal 6 \(\frac{3}{4}\)
steps : make it so that all fractions have the same denominator so we will be adding 10/4 + 8/4 + 2/4+ 7/4 which is equal to 27/4 and if you simplify that you get 6 \(\frac{3}{4}\)
Then divide by 3/4 which is 9
so your answer is 9
pld mark brainliest ! :D
Answer:
it's 9
Step-by-step explanation:
A sporting goods company has three stores, all about the same size, within the city. The graph shows last month’s sales figures for one of the stores. Which statement is best supported by the information in the graph?
Answer:
b
Step-by-step explanation:
If Brian biked at an average speed of 12.2 miles per hour for 1.45 hours, you can find the total distance by multiplying
Explain how to find the product of 12.2(1.45).
Answer:
First, multiply the numbers. Then count the number of decimal places in each factor. Place the decimal in the product so the product has the same number of decimal places as both factors combined.
Step-by-step explanation:
sample responce...
heheheh
Answer:
First, multiply the numbers. Then count the number of decimal places in each factor. Place the decimal in the product so the product has the same number of decimal places as both factors combined.
Step-by-step explanation:
Hope l helped
Find ALL fractions that are equivalent to . Select UP TO 3 options. A 2/10 B 2/20 C 3/20 D 3/15 E 4/20
Answer:
A, D,E
Step-by-step explanation:
They are all divisible by 5
PLEASE HURRY
Express the following rate as a unit rate. If necessary, round your answer to the nearest tenth. You would enter an answer like 13.8 feet/second with 13.8 in the first box and the units feet and second in the following boxes.
RATE: 15 yards for 20 hours
(question is included in the image) answer in a simple way and on point to be marked brainilest
Answer:
a) Missing y-values
x = - 2 ==> y = 5
x = - 1 ==> y = 2
x = 1 ==> y = 2
x = 3 ==> y = 10
b) Values of x for y = 4:
x = 1.7 and x = -1.7
Step-by-step explanation:
Given the quadratic function,
y = x² + 1
part a)
to find the y-value for a specific x, just plug in that value of x into the right side and simplify
There are four missing values for
The x values and the corresponding y values are
x = - 2 ==> y = (-2)² + 1 = 4 + 1 = 5
x = - 1 ==> y = (-1)² + 1 = 1 + 1 = 2
x = 1 ==> y = (1)² + 1 = 1 + 1 = 2
x = 3 ==> y = (3)² + 1 = 9 + 1 = 10
part b)
The graph has each unit on the grid for the x-axis = 0.5
and
each unit on the grid for the y-axis = 2
I got this by seeing that between x = 0 and x = 1 there are two units
the value of y at x = -1 or x = 1 is only one vertical unit on the grid and since y = 2 for these values of x, each vertical unit must be 2
Therefore look at the value of y = 4 (which should be two vertical units) on the graph. You can also draw a horizontal line parallel to the x axis at 2 units from the x-axis
It appears that on the positive x-axis for y = 4, x is about halfway between 1.5 and 2 so I would estimate it at 1.75
On the negative x-axis, at y = 4, x is about halfway between -1.5 and -2 so it would be -1.75
One thing to note about quadratic functions is that you get the same value of y for x and -x
So at y = 4, the two possible values of x are
x = 1.75 and x = -1.75
which when using one decimal place will round to 1.7 and 1;75
I am rounding down rather than rounding up since the x value appears be less than 1.75
Mathematically we can solve for x at y = 4 by plugging in values
y = 4 = x² + 1
x² + 1 = 4
x² = 4 - 1 = 3
x =±√3 = ±1.732
which when rounded to 1 decimal place becomes
x = 1.7 and x = -1.7
Answer:
Step-by-step explanation:
a) y = (-2)² + 1 = 5
y = (-1)² + 1 = 2
y = (1)² + 1 = 2
y = (3)² + 1 = 10
b) 4 = x² + 1
x² = 4 - 1 = 3
x = ±√3 = ±1.7
what is the value of q?
Answer: q=70°
Step-by-step explanation: 52°+58°+q=180°
next q=180°-110°
so q=70°
Please help me with this math homework and show how you got the answer!
Answer:
60
Step-by-step explanation:
multiply 1×2×1×2×3×5
Answer:
Step-by-step explanation:
Yellow block closest side and farthest side: 2x1=2 2x2=4
Yellow block right and left side: 1x1=1 1x2=2
Yellow block bottom: 2x1=2
Yellow block top: 2x1=2
Purple block closest side and farthest side: 5x2=10 10x2=20
Purple block right and left side: 2x3=6 6x2=12
Purple block bottom: 5x3=15
Purple block top: 5x3=15 15-2=13
2+2+2+1+1+13+10+10+6+6+15= 68
The overlap effects the calculation of the surface area because the bottom of the yellow block and a part of the purple block overlaps making it so that you would count it two times instead of the area that is visible.
I like to think of it as spray painting the blocks and seeing where the paint sprays.
Which is the graph of y = 2x?
A.
B.
C.
D.
Answer:
the answer is A
Step-by-step explanation:
Two AP's have the same first and last terms. The first AP has 21 terms with a common difference of 9. How many terms has the other AP if it's common difference is 4?
Answer:
The second AP value is 46.
Step-by-step explanation:
It's solved through the arithmetic sequence process.
how much does this job pay each week? _____
$174 per week
Step-by-step explanation:
4.35 · 8 = 34.8
34.8 · 5 = 174
Reflect the given preimage over y=−1 followed by y=−7. Find the new coordinates. What one transformation is this double reflection the same as? (Note: when you are reflecting over a y= line, the x-values of the preimage will remain the same and you will be changing the y-values)
Answer:
Reflecting over y = -1 line:
A'(8, -10)
B'(10, -8)
C'(2, -4)
Reflecting over y = -7 line:
A''(8, -4)
B'(10, -6)
C''(2, -10)
Step-by-step explanation:
Reflect the given preimage over y=−1 followed
by y=−7. Find the new coordinates. What one transformation is this double reflection the same as? (Note: when you are reflecting over a y= line, the x-values of the preimage will remain the same and you will be changing the y-values)
The coordinates of the preimage are:
A(8,8)
B(10,6)
C(2,2)
Answer: Reflecting over y = -1:
If a point is reflected over a y line, the x values remain the same while the y values change.
For point A(8, 8): The y distance between the y = - 1 line and point A is 9 units. (8- (-1)). If point A is reflected, the y value would be 9 units below the y = -1 line, i.e the new y coordinate would be at -10 (-1-9)
The new coordinate is at A'(8, -10)
For point B(10, 6): The y distance between the y = - 1 line and point B is 7 units. (6- (-1)). If point B is reflected, the y value would be 7 units below the y = -1 line, i.e the new y coordinate would be at -8 (-1-7)
The new coordinate is at B'(10, -8)
For point C(2, 2): The y distance between the y = - 1 line and point C is 3 units. (2- (-1)). If point C is reflected, the y value would be 3 units below the y = -1 line, i.e the new y coordinate would be at -4 (-1-3)
The new coordinate is at C'(2, -4)
Reflecting over y = -7 line:
For point A'(8, -10): The y distance between the y = - 7 line and point A' is 3 units. (-7- (-10)). If point A' is reflected, the y value would be 3 units above the y = -7 line, i.e the new y coordinate would be at -4 (-7+3)
The new coordinate is at A''(8, -4)
For point B'(10, -8): The y distance between the y = - 7 line and point B' is 1 units. (-7- (-8)). If point B' is reflected, the y value would be 1 units above the y = -7 line, i.e the new y coordinate would be at -6 (-7 + 1)
The new coordinate is at B'(10, -6)
For point C'(2, -4): The y distance between the y = - 7 line and point C' is 3 units. (-4- (-7)). If point C' is reflected, the y value would be 3 units below the y = -7 line, i.e the new y coordinate would be at -10 (-7-3)
The new coordinate is at C''(2, -10)
We can also see that h= −7−(−1)=−6. We know that two reflections is the same as a translation of 2h units down. So 2(−6) is a translation of −12 units down.
Which number sentence is true?
Answer:
D should be the correct answer
Step-by-step explanation:
Please elaborate
\(Simplify (2x-7)(x+3)-(-3x^{2} -4)\)
Answer:
\(5x^2 - x - 17\)
Step-by-step explanation:
Distribute the terms inside the first set of parentheses:
\((2x - 7)(x + 3) = 2x^2 + 6x - 7x - 21\)
Combine like terms:
\(= 2x^2 - x - 21\)
Simplify by adding the second part:
\(2x^2 - x - 21 - (-3x^2 - 4)\)
Subtracting a negative is the same as adding the positive equivalent:
\(= 2x^2 - x - 21 + 3x^2 + 4\)
Combine like terms:
\(= 5x^2 - x - 17\)
(2x-7)(x+3)-(-3x^[2] - 4)
====
5x^[2] -x -17
To begin simplifying this expression, we will foil the first half of it:
(2x-7)(x+3)
2x*x + 2x*3 - 7*x - 7*3
2x^[2] + 6x - 7x - 21
With this, we combine like terms:
2x^[2]-x-21
We now have
2x^[2]-x-21-(-3x^[2]-4)
We can now do the binomial distribution in the second half of the expression. Remember, the - sign in front of the parentheses means we are negating everything inside. In other words, we are multiplying -1 by everything inside the parentheses. Following this:
-(-3x^[2]-4) becomes
-1*-3x^[2] + -1*-4 = 3x^[2]+4
We have now simplified the first and second half of our expression, so we have:
2x^[2]-x-21+3x^[2]+4
And combining like terms we get
2x^[2]+3x^[2]-x-21+4 =
5x^[2] -x -17
We can use the quadratic expression to determine if the trinomial can be factored evenly, but it cannot so we have our final simplifed expression!
Apply Laws of Exponents to write an equivalent expression.
d^6df^0
1. d^7df
2. d^7
3. f^7
4. d^6f
Answer: 4
Step-by-step explanation:
i think it is 4
Which expression could be modeled using the diagram?
An area model has 4 shaded parts and 1 unshaded part. The shaded parts are labeled StartFraction 4 Over 5 EndFraction.
4 divided by one-fifth
4 divided by StartFraction 4 Over 5 EndFraction
StartFraction 4 Over 5 EndFraction divided by one-fifth
One-fifth divided by StartFraction 4 Over 5 EndFraction
Answer:
4 divided by one-fifth
Step-by-step explanation:
A trick with fractions is if you want to find the numerical value of the fraction divide the Numerator by the denominator and you will get a decimal value that is easier to work with, I hope this helps! ^<^
Answer:
4/5 divided by 1/5
Step-by-step explanation: