Therefore, the solution to the given system of differential equations, with the initial conditions x(0) = 3 and y(0) = 3, is:
x_(t) = 146t + 24yt + 3
y_(t) = (876t + 21) / ((-144) - 10t)
To solve the given linear system of differential equations, let's rewrite the system in a more standard form:
dx/dt = 146 + 24y
dy/dt = 12x + 20y
We'll use the initial conditions x_(0) = 3 and y_(0) = 3 to find the specific solution.
To solve the system, we can use the method of integrating factors.
Solve the first equation:
dx/dt = 146 + 24y
Rearrange the equation to isolate dx/dt:
dx = (146 + 24y) dt
Integrate both sides with respect to x:
∫dx = ∫(146 + 24y) dt
x = 146t + 24yt + C_(1) ---(1)
Solve the second equation:
dy/dt = 12x + 20y
Rearrange the equation to isolate dy/dt:
dy = (12x + 20y) dt
Integrate both sides with respect to y:
∫dy = ∫(12x + 20y) dt
y = 6x + 10yt + C_(2) ---(2)
Now, we'll apply the initial conditions x_(0) = 3 and y_(0) = 3 to find the values of C_(1) and C_(2).
From equation (1), when t = 0, x = 3:
3 = 146(0) + 24(3)(0) + C_(1)
C_(1) = 3
From equation (2), when t = 0, y = 3:
3 = 6(0) + 10(3)(0) + C_(2)
C_(2) = 3
Now, substituting the values of C_(1) and C_(2) back into equations (1) and (2), we get:
x = 146t + 24yt + 3
y = 6x + 10yt + 3
Simplifying further:
x = 146t + 24yt + 3
y = 6(146t + 24yt + 3) + 10yt + 3
x = 146t + 24yt + 3
y = 876t + 144y + 18 + 10yt + 3
x = 146t + 24yt + 3
y - 154y - 10yt = 876t + 18 + 3
(-144y) - 10yt = 876t + 21
y = (876t + 21) / (-144 - 10t)
Therefore, the solution to the given system of differential equations, with the initial conditions x(0) = 3 and y(0) = 3, is:
x_(t) = 146t + 24yt + 3
y_(t) = (876t + 21) / ((-144) - 10t)
To know more about differentiation:
https://brainly.com/question/31230190
#SPJ4
If TU = x + 3, UV =18, and TV= 3x-17 what is TU
Answer:
TU = 22
Step-by-step explanation:
\(3x -17 =x+3+18\\3x-17=x+21\\3x=x+21+17\\3x=x+38\\3x-x=38\\2x=38\\x=\frac{38}{2}\\ x=19\\\)
TU=x+3
TU=19+3
TU=22
Answer:
Step-by-step explanation:
We can start by using the fact that TV = TU + UV. Substituting the given values, we have:
TV = TU + UV
(3x - 17) = (x + 3) + 18
Simplifying and solving for x:
3x - 17 = x + 21
2x = 38
x = 19
Now that we have the value of x, we can find TU using the given equation:
TU = x + 3
TU = 19 + 3
TU = 22
Therefore, TU = 22 units.
Can someone explain how to do this I’m not sure what I am doing wrong here
Answer:
3.6 miles in 90 mins
Step-by-step explanation:
REMEMBER PROPORTIONS
SO IN THIS CASE THIS IS HOW YOU WRITE IT:
\(\frac{2 miles = 50 mins}{x=90 mins}\)
So this means in 50 minutes he covered 2 miles and in 90 minutes she covered x miles.
To find x cross multiply :
2 miles * 90 = 180 and x * 50 = 50x
That means 180 = 50x
Divide both sides by 50:
\(\frac{180}{50}\)=\(\frac{50x }{50}\)
3.6 = x
180 divided by 50 is 3.6 and 50x divided by 50 is x.
THUS HE TRAVELLED 3.6 MILES IN 90 MINUTES.
HOPE IT REALLY HELPED
HAVE A GOOD NIGHT/DAY
. Find the measure of angle C.
E
74°
F
B C
D
In order to find the measure of angle CEF, we need to use the property of angles formed by a transversal cutting two parallel lines.
Therefore, we will use the alternate interior angles property to find the measure of angle CEF.
Angles CDE and CEF are alternate interior angles formed by transversal CE that cuts the parallel lines AB and FD. This means that angle CDE and angle CEF are congruent angles.
Hence, we can say that:angle CDE = angle CEF = x degrees (let's say)Angle CEF and angle EFB are linear pairs, which means that they are adjacent angles and add up to 180 degrees.
This implies that:angle CEF + angle EFB = 180°Substituting angle CEF in the above equation, we get:x + 74° = 180°Solving for x: x = 180° - 74° = 106°Therefore, angle CEF is 106°.
Angle CDE is also 106° as we saw above. Angles CDE and CDB are adjacent angles and add up to 180 degrees.
Therefore:angle CDE + angle CDB = 180°Substituting the values of angle CDE and angle CDB in the above equation, we get:106° + angle CDB = 180°Solving for angle CDB:angle CDB = 180° - 106° = 74°Therefore, angle CDB is 74°. Hence, the measures of the angles CEF, CDE, and CDB are 106°, 106°, and 74°, respectively.
For more such questions on parallel lines
https://brainly.com/question/30195834
#SPJ8
the solution for 12x^2-13x+3=0
Answer: X= 3/4
Simplified: 1/3
A pair of shoes is on sale for 80% of the original price. The sale
prive is $60. What was the original price?
Answer:
12 dollars
Step-by-step explanation:
Convert 6 gallons to quarts. There are 4 quarts in a gallon
Answer: A. 24 Quarts
Step-by-step explanation: 6*4=24
The balance in Jake's checking account is $45.55. What would happen if he wrote three checks for $20.00 each?
Answer:
Iam not sure but i think its -14.45$
Step-by-step explanation:
45.55-20-20-20
After withdraw the amount he have - $14.45 in his account.
What is mean by Subtraction?
Subtraction in mathematics means that is taking something away from a group or number of objects. When you subtract, what is left in the group becomes less.
We have to given that;
The balance in Jake's checking account is $45.55.
Here, he wrote three checks for $20.00 each.
Hence, Total amount to withdraw is,
⇒ $20.00 x 3
⇒ $60.00
Hence, Left money in his account = $45.55 - $60.00
= - $14.45
Thus, After withdraw the amount he have - $14.45 in his account.
Learn more about the subtraction visit:
https://brainly.com/question/17301989
#SPJ3
12
y= x2 + x-2
x+ y=1
If (x, y) is a solution of the system of equations
above, which of the following is a possible value of
xy?
A) 7
B 1
C) -1
D) -12
Answer:
D,xy=-12
Step-by-step explanation:
y=x²+x-2
x+y=1
or x+x²+x-2=1
x²+2x-3=0
x²+3x-x-3=0
x(x+3)-1(x+3)=0
(x+3)(x-1)=0
either x=-3
or x=1
when x=-3
x+y=1
-3+y=1
y=1+3=4
one solution is (-3,4)
xy=-3×4=-12
if x=1
1+y=1
y=0
second solution is (1,0)
xy=1×0=0
Simplify: -4(2 - 8x)
Answer:
32 − 8
Step-by-step explanation:
1. Rearrange terms
− 4 (2 − 8)
− 4 (− 8 + 2)
2. Distribute
− 4 (− 8 + 2)
32x - 8
Which questions are correct? select each correct answer *= exponent a) 3b*3(-2b*4)=-6b*12 b)5x*3(6x*4)=30x*7 c)4c*4(3c*2)=12c*8 d)5y*4(2y*5)=10y*9 multiple answers
The questions which are correct as required to be identified in the task content among the answer choices are; Choices B; 5x³ (6x⁴) = 30x⁷ and D; 5y⁴ (2y⁵) = 10y⁹.
Which answer choices represents correct questions as required to be identified in the task content?It follows from the task content that the questions which are correct are to be identified.
On this note, it follows that each expression should be evaluated by using the laws of indices, particularly the product of same bases.
Therefore; we have;
a) 3b³ (-2b*⁴) = -6b⁷
b) 5x³ (6x⁴) = 30x⁷
c) 4c⁴ (3c²) = 12c⁶
d) 5y⁴ (2y⁵) = 10y⁹
Ultimately, questions which are correct as required to be identified in the task content among the answer choices are; Choices B; 5x³ (6x⁴) = 30x⁷ and D; 5y⁴ (2y⁵) = 10y⁹.
Read more on laws of indices;
https://brainly.com/question/27150968
#SPJ1
Sarah will roll a fair number cube. The number cube is labeled 1 to 6. What is the probability that Sarah will roll a number greater than 2? HELP!
5/6
1/6
2/3
1/2
Answer:
5/6 or 4/6
Step-by-step explanation:
6-2=
4/6 -with out two
5/6 -including two
Match the numbers with the correct label.
A number line from negative 1 fourth to positive 3 fourths, labeled in increments of 1 fourth. There are three points on the line, labeled from left to right with a, b, and c. Points A and B are between 0 fourths and 1 fourth. Point C is between 1 fourth and 2 fourths.
Label
Number
On the number line ranging from negative 1 fourth to positive 3 fourths, labeled in increments of 1 fourth, three points are labeled: A, B, and C.
Points A and B are positioned between 0 fourths and 1 fourth, while point C falls between 1 fourth and 2 fourths.
The corresponding labels for each point are as follows: Point A corresponds to the number negative 1 fourth, Point B corresponds to the number zero, and Point C corresponds to the number positive 1 fourth.
To match the points on the number line with their respective labels, we examine their positions relative to the increments of 1 fourth on the number line.
Since point A is between 0 fourths and 1 fourth, it is positioned to the left of zero. Therefore, the corresponding number for Point A is negative 1 fourth.
Point B is between 0 fourths and 1 fourth, suggesting it is positioned directly on zero. Thus, the number for Point B is zero.
Point C is positioned between 1 fourth and 2 fourths, which implies it is located to the right of zero. Hence, the corresponding number for Point C is positive 1 fourth.
Therefore, the correct matching of points A, B, and C with their respective numbers on the number line is as follows: Point A corresponds to negative 1 fourth, Point B corresponds to zero, and Point C corresponds to positive 1 fourth.
To learn more about number click here:
brainly.com/question/3589540
#SPJ11
this visual representation shows the sets of real numbers. which statement is true regarding the number sets? integers and rational numbers have no numbers in common. integers and rational numbers have no numbers in common. all rational numbers are also integers. all rational numbers are also integers. some integers are also rational numbers, but not all integers are rational numbers. some integers are also rational numbers, but not all integers are rational numbers. all integers are also rational numbers.
The statement "some integers are also rational numbers, but not all integers are rational numbers" is true regarding the number sets.
To understand the relationship between integers and rational numbers, it's important to understand the definitions of each set:
Integers: Integers are whole numbers (both positive and negative) and zero, without any fractional or decimal parts.
Rational numbers: Rational numbers are numbers that can be expressed as a fraction (ratio) of two integers, where the denominator is not zero.
Based on these definitions, we can conclude that:
All integers are rational numbers because they can be expressed as a fraction with a denominator of 1. For example, 3 can be written as 3/1, -5 can be written as -5/1, and 0 can be written as 0/1.
However, not all rational numbers are integers. Rational numbers include fractions, decimals that terminate, and decimals that repeat. These numbers may have a numerator and denominator that are not equal to 1. For example, 1/2, -3/4, and 0.25 are rational numbers, but they are not integers.
The statement "some integers are also rational numbers, but not all integers are rational numbers" is true. While all integers are rational numbers, not all rational numbers are integers.
To know more about rational numbers visit
https://brainly.com/question/22221295
#SPJ11
What is 36 inches in feet ?
Answer:
36 inches would be 3 feet
Step-by-step explanation:
factor and solve problem in picture pleaseeee
I hope it's right have a great day :)
PLEASE HELP MEEE!!!!
Answer:
13. 150 degrees
14. 55 degrees
15. 63 degrees
16. 325 degrees
Step-by-step explanation:
please help me out! find f(-9)
Answer:
f(-9) = -64
Step-by-step explanation:
Substitute -9 for x:
f(-9) = - (-9)^2 - 4(-9) - 19
= -81 + 36 - 19
= -64
The radius of a circle is 1 foot. What is the circle's circumference?
r=1 ft
Use 3. 14 for
Answer:
The formula for the circumference of a circle is C = 2πr, where r is the radius and π is approximately 3.14.
In this case, the radius is 1 foot, so:
C = 2πr
C = 2(3.14)(1)
C = 6.28
Therefore, the circumference of the circle is approximately 6.28 feet.
What is the value of x? (There should be an image)
Answer:
22
Step-by-step explanation:
3 people can build a shed in 8 hours how long would it take 5 people give your answer in minutes
Answer:
288 minutes.Step-by-step explanation:
3 people = 8 hours.5 people = 288 minutes.Since more people = faster and less time, I would say 288 minutes.
If $300 is invested at a rate of 5% per year and is compounded quarterly, how much will the investment be worth in 20 years?
Use the compound interest formula A equals P times the quantity 1 plus r divided by n end quantity raised to the power of n times t..
$810.45
$515.28
$384.61
$109.67
Answer:
(a) $810.45
Step-by-step explanation:
You want the value of an investment of $300 earning 5% interest compounded quarterly for 20 years.
Compound interestThe compound interest formula tells you the value is ...
A = P(1 +r/n)^(nt)
where P = 300, r = 0.05, n = 4, t = 20.
Using the given parameters in the given equation, you find the account value to be ...
A = $300(1 +0.05/4)^(4·20) ≈ $810.45
__
Additional comment
The "rule of 72" tells you the account value will approximately double in a number of years equal to 72 divided by the interest rate percentage: 72/5 = 14.4 years. After 20 years, it will be worth more than that doubled amount, $600. This only leaves one reasonable answer choice.
<95141404393>
KE is twice as KI.If its perimeter is 42cm, how long is KI?
please
Call KE as a, KI as b
To calculate the perimeter of a kite, we use the formula : 2(a+b)
The perimeter is 42cm, hence a + b = 42/2 = 21 cm
Now, we can write the ratio between a and b as 2:1 (because KE is twice as long)
So, we can calculate KI by taking the sum and divide by the total ratio parts
21 : (2 + 1 ) = 7
Recheck : KI = 7 -> KE = 14
Perimeter = (7+14) x 2 = 42, and 14 is indeed 2 x 7.
Write two polynomials whose sum is x^3-x-7
y > -x + 2
y < 3x - 2
Which graph represents the system of inequalities?
Answer:
C
Step-by-step explanation:
When an equality has a ≤, or ≥ sign (greater than/less than or equal to), the line will be solid. When an equality has a <, or > sign(greater than/less than), the lines will be dotted. As we can see, both of the inequalities given have <, or >, meaning they must both have dotted lines. Since one of the lines in D is solid, the correct answer is C.
Answer:
c is right answer, you can download desmo to solve the graph questions easily
A sample of size 36 was gathered from high school seniors to estimate how many intended to attend the state university. The proportion answering "yes" was 0.83. What are the mean and standard deviation, and standard error of the mean of this sample?
The mean (or estimate) of the proportion of high school seniors intending to attend the state university is 0.83, with a standard deviation of 0.070 and a standard error of 0.012.
The mean (or estimate) of the proportion of high school seniors intending to attend the state university is 0.83.
To calculate the standard deviation, we need to use the formula:
standard deviation = √[p(1-p)/n]
where p is the proportion of "yes" answers (0.83) and n is the sample size (36).
So,
standard deviation = √[(0.83)(1-0.83)/36] = 0.070
To calculate the standard error of the mean, we use the formula:
standard error = standard deviation / √n
where n is the sample size (36).
So,
standard error = 0.070 / √36 = 0.012
Therefore, the mean (or estimate) of the proportion of high school seniors intending to attend the state university is 0.83, with a standard deviation of 0.070 and a standard error of 0.012.
To know more about standard deviation visit:
https://brainly.com/question/475676
#SPJ11
the bakers at the healthy bakery can make 200 bagels in 10 hours how many bagels can they make in 24 hours
Answer:
480 bagels
Step-by-step explanation:
We can use a ratio to solve
200 bagels x bagels
------------------ = --------------
10 hours 24 hours
200 * 24 = 10x
Divide each side by 10
200 * 24/10 = 10x/10
480 =x
Answer:
480
Step-by-step explanation:
QUESTION 3
(15 marks)
Binomial probability A JHB car Salesman found that 1 out of 5 of consultations result is a sale. If on the
randomly selected day he makes eight 8 consultations what is the probability that he will make.
3. 1 At most, one sale
3. 2 At least one sale
3. 3 Two or three sales
3. 4 Six sales
Using the binomial distribution, it is found that:
3.1 There is a 0.5033 = 50.33% probability that he makes at most one sale.
3.2 There is a 0.8322 = 83.22% probability that he makes at least one sale.
3.3. There is a 0.4404 = 44.04% probability that he makes two or three sales.
3.4. There is a 0.0011 = 0.11% probability that he makes six sales.
What is the binomial distribution formula?
The formula is:
\(P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}\)
\(C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}\)
The parameters are:
x is the number of successes.n is the number of trials.p is the probability of a success on a single trial.In this problem:
1 out of 5 of consultations result is a sale, hence p = 1/5 = 0.2.8 consultations are considered, hence n = 8.Item 1:
The probability that he makes at most one sale is:
\(P(X \leq 1) = P(X = 0) + P(X = 1)\)
Then:
\(P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}\)
\(P(X = 0) = C_{8,0}.(0.2)^{0}.(0.8)^{8} = 0.1678\)
\(P(X = 1) = C_{8,1}.(0.2)^{1}.(0.8)^{7} = 0.3355\)
Then:
\(P(X \leq 1) = P(X = 0) + P(X = 1) = 0.1678 + 0.3355 = 0.5033\)
There is a 0.5033 = 50.33% probability that he makes at most one sale.
Item 2:
The probability that he makes at least one sale is:
P(X > 1) = 1 - P(X = 0) = 1 - 0.1678 = 0.8322.
There is a 0.8322 = 83.22% probability that he makes at least one sale.
Item 3:
The probability that he makes two or three sales is given by:
\(P(2 \leq X \leq 3) = P(X = 2) + P(X = 3)\)
In which:
\(P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}\)
\(P(X = 2) = C_{8,2}.(0.2)^{2}.(0.8)^{6} = 0.2936\)
\(P(X = 3) = C_{8,1}.(0.2)^{3}.(0.8)^{5} = 0.1468\)
Then:
\(P(2 \leq X \leq 3) = P(X = 2) + P(X = 3) = 0.2936 + 0.1468 = 0.4404\)
There is a 0.4404 = 44.04% probability that he makes two or three sales.
Item 4:
The probability that he makes six sales is P(X = 6), hence:
\(P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}\)
\(P(X = 6) = C_{8,6}.(0.2)^{6}.(0.8)^{2} = 0.0011\)
There is a 0.0011 = 0.11% probability that he makes six sales.
More can be learned about the binomial distribution at https://brainly.com/question/24863377
Sonya buys four pairs of shoes on sale for buy one, get one 50% off. The sales tax is 6.5%. If the original price for each pair of shoes was $35, how much does Sonya pay for the four pairs altogether?
Answer:
$111.83
Step-by-step explanation:
2 pairs would be original price (35) and 2 would be half off (17.5)
35 + 35 + 17.5 + 17.5= $105
sales tax = 6.5 %
$105 * 6.5 % = 6. 825
$105 + 6.825= 111.825
round up since you cant have 825 cents
$111.83
\(\frac{4}{\sqrt{5}-1 } -\frac{4}{\sqrt{5}+1\\ }\)
°★ . . °☆ . ● ¸ . ★ ° . • ○ ° ★ . * . ☾ ° ¸. * ● ¸ ° ☾ °☆ . * ¸. ★ ★ ° . . . ☾ °☆ . * ● ¸ . ★ ° :. . • ○ ° ★ . * . . ° . ● . ° ☾ °☆ ¸. ● . ★ ★ ° ☾ ☆ ¸. ¸ ★ :. . • ○ ° ★ . * . . ¸ . ° ¸. * ● ¸ . ° ☾ ° ¸. ● ¸ . ★ ° :. . • ° . ★ ° . . . ☾ °☆ . * ● ¸ . ★ ° :. . • ○ ° ★ . * . . ° . ● . ° ☾ °☆ ¸. ● . ★ ★ ° ☾ ☆ ¸. ¸ ★ :. . • ○ ° ★ . * . . ¸ . ° ¸. * ● ¸ . ° ☾ ° ¸. ● ¸ . ★ ° :. . • ° . * :. . ¸ . ● ¸ ★ ★☾ °★ . . °☆ . ● ¸ . ★ ° . • ○ ° ★ . * . ☾ ° ¸. * ● ¸ ° ☾ °☆ . * ¸. ★ ★ ° . . . ☾ °☆ . * ● ¸ . ★ ° :. . • ○ ° ★ . * . . ° . ● . ° ☾ °☆ ¸. ● . ★ ★ ° ☾ ☆ ¸. ¸ ★ :. . • ○ ° ★ . * . . ¸ . ° ¸. * ● ¸ . ° ☾ ° ¸. ● ¸ . ★ ° :. . • ° . ★ ° . . . ☾ °☆ . * ● ¸ . ★ . • ○ ° ★ . * . . ° . ● . ° ☾ °☆ ¸. ● . ★ ★ ° ☾ ☆ ¸. ¸ ★ :. . • ○ ° ★ . * . . ¸ . ° ¸. * ● ¸ . ° ☾ ° ¸. ● ¸ . ★ ° :. . • ° . * :. . ¸ . ● ¸ ★ ★☾ °★ . . °☆ . ● ¸ . ★ ° . • ○ ° ★ . * . ☾ ° ¸. * ● ¸ ° ☾ °☆ . * ¸. ★ ★ ° . . . ☾ °☆ . * ● ¸ . ★ ° :. . • ○ ° ★ . * . . ° . ● . ° ☾ °☆ ¸. ● . ★ ★ ° ☾ ☆ ¸. ¸ ★ :. . • ○ ° ★ . * . . ¸ . ° ¸. * ● ¸ . ° ☾ ° ¸. ● ¸ .
\(join \: bunny \: squad\)
\(join \: bunny \: squad\)
btw,, the formula you insert is incorrect:)
Answer:
haysst pa brainliest po
salamat sa ponts
f(x, m, s) = 1 √278² exp (-2/2 (x-m) ²) 28² Write a function in the form of gauss(x, m=0, s=1) for computing the Gaussian density. Compute the Gaussian density for the following cases. (a) x=0, m=0, s-1. Give the name of question5a (b) x-2, m=0, s-1. Give the name of question5b (c) x-0, m-2, s-1. Give the name of question5e (d) x=0, m=2, s=2. Give the name of question5d (e) x=3, m-3, s-3.
Compute the Gaussian density for the following cases. (a) x=0, m=0, s-1. Give the name of question5a (b) x-2, m=0, s-1. The value of the account on January 1, 2021, would be $2,331.57.
To calculate the value of the account on January 1, 2021, we need to consider the compounding interest for each year.
First, we calculate the value of the initial deposit after three years (12 quarters) using the formula for compound interest:
Principal = $1,000
Rate of interest per period = 8% / 4 = 2% per quarter
Number of periods = 12 quarters
Value after three years = Principal * (1 + Rate of interest per period)^(Number of periods)
= $1,000 * (1 + 0.02)^12
≈ $1,166.41
Next, we calculate the value of the additional $1,000 deposit made on January 1, 2019, after two years (8 quarters):
Principal = $1,000
Rate of interest per period = 2% per quarter
Number of periods = 8 quarters
Value after two years = Principal * (1 + Rate of interest per period)^(Number of periods)
= $1,000 * (1 + 0.02)^8
≈ $1,165.16
Finally, we add the two values to find the total value of the account on January 1, 2021:
Total value = Value after three years + Value after two years
≈ $1,166.41 + $1,165.16
≈ $2,331.57
Therefore, the value of the account on January 1, 2021, is approximately $2,331.57.
Learn more about value here: brainly.com/question/9796766
#SPJ11