Answer:
Given : line y=mx+4 intersects the curve y=3x2 −4x+7at two distinct points.
To find : set of values of m
Step-by-step explanation:
y = mx + 4
y = 3x² − 4x + 7
Substitute y = mx + 4 to find intersection point
mx + 4 = 3x² − 4x + 7
=> 3x² - x(m + 4) + 3 = 0
(m + 4)² > 4(3)(3)
=> m² + 8m + 16 > 36
=> m² + 8m - 20 > 0
=> (m + 10)(m - 2) > 0
m < - 10 & m > 2
m = (-∞ , - 10) ∪ ( 2 , ∞ )
true/false.
____1.When the non-Standard unit used is small few unit's are
needed to fill a container when the non-standard the non-standard units used is bigger more units are needed to fill the container.
____2.Objects with shape can have the same volume.
____3. To find the volume of rectangular prism multiply the length,width and height.
_____4. Volume is measured in square unit's.
_____5. the amount of space inside an object is called the volume of the object.
____6. The volume of a rectangular prism is equal to the product of its length, width, and height V = 1xwxh cubic units.
____7. Standard units give a consistant and accurate measure of a container.
____8. Non-Standard units cannot be used to measure volume.
____9. Volume is measured in cubic units, such as cubic centimeters.
1. It is false that when non-Standard unit used is small few unit's are
needed .
2. Objects with different shapes can have the same volume. True
3. Length, width and height and multiplied to find volume of a rectangular prism. True
4. It is false that volume is measured in square unit.
5. It is true that Volume is a measure of the amount of space inside an object.
6. The formula for volume of a rectangular prism is V = l × w × h. True
7. It is true that Standard units give a consistent and accurate measure of a container.
8. It is false that Non-Standard units cannot be used to measure volume.
9. Volume is measured in cubic units. True
What is volume of an object?Volume can be defined as the amount of space inside and object. the object can be in different form such as cone, rectangular prism, cylinder and many other shapes. Even though shapes are different, It is possible for different shapes or objects to have the same volume when measure.
Measurement of volume can be through standard measurement and non standard measurements such as a cup of rice. However, for consistency and the sake of accuracy, it is advisable to always use standard measurements of volume where possible to avoid error that may occur in non standard measurement. The acceptable and recognized unit of volume is cubic meter (\(m^3\)).
Learn more on Volume on https://brainly.com/question/27710307
#SPJ1
Given f(x)=3x(to the scnd power)−5x−2. What is the value of f(−2/3)? 1 8/3 3 10/3
Given:
\(f(x)=3x^2-5x-2\); find f(-2/3)
Answer:
\(f(-\frac{2}{3} )=\frac{8}{3}\)
Step-by-step explanation:
1. Insert \(-\frac{2}{3} \\\) as X; \(f(-\frac{2}{3}) = 3 (-\frac{2}{3} )^2 - 5 (-\frac{2}{3}) - 2\)
2. Solve equation; \(f(-\frac{2}{3} )=\frac{8}{3}\)
ive just joined into a class from remote to now hybrid. we are doing how to find out if an ordered pair is a solution to the linear equation. i am so lost. please help.
Answer:
Step-by-step explanation:
You'll be given an equation that contains an x and a y.
You'll also be given an ordered pair. Plug the ordered pair into the equation and see if the equation is true.
For example:
Is (0,4) a solution to the equation 2x+3y = 15 ?
Plug the coordinates of (0,4) into the equation:
2·0 + 3·4 = 15
This simplifies to 12 = 15, which is obviously false, so (0,4) is not a solution to the equation.
A 2-yard piece of brass wire costs $21.96. What is the price per foot?
Answer:
$3.66.
Step-by-step explanation:
1 yard is equal to 3 feet. So, a 2-yard piece of brass wire is equivalent to 6 feet of brass wire. To find the price per foot, we need to divide the total cost by the total length. So, the price per foot is
The vertices of a rectangle in the coordinate plane are located at (4, -3), (4,5), (-5,5), and (-5, -3).
An orchard has 700 pear trees. The number of rows exceeds the number of trees per row by 3. How many trees are there in each row?
Answer:
25
Step-by-step explanation:
Number of rows: x
Number of trees per row: y
So x rows multiplied by y trees per row = 700
x × y = 700
xy = 700
This is our first equation
x rows = y trees per row plus three (or x rows minus three = y trees)
x = y + 3
So if x = y + 3,
In xy = 700, we can substitute the x because we have it's value
(y + 3)y = 700
y² + 3y = 700
Divide 3 by 2 then square the answer = 2.25
y² + 3y + 2.25 = 700 + 2.25
Simplify
(y + 1.5)² = 702.25
Get the square root of both sides
(y + 1.5) = ±26.5
y = 26.5 - 1.5 or -26.5 - 1.5
So y is either 25 or -28 (A negative number of trees doesn't make sense so we'll stick with 25
algebra domain and range please help
Answer:
Option 2.
Step-by-step explanation:
Find the domain by finding where the function is defined. The range is the set of values that correspond with the domain.
Domain: \((- \infty} ,0)\) ∪ \((0, \infty} )\)
Range: \((- \infty} ,0)\)∪\((0, \infty} )\)
Someone please help me with this ASAP
Answer:
B. Fixed fee for Company B is greater than Company A
Step-by-step explanation:
Company A:
A(n) = $0.99 + $0.25n
The function above is given in slope-intercept form, A(n) = mx + b (rewritten as A(n) = b + mx)
The unit rate (m) = per minute fee = $0.25
Fixed fee (b) = $0.99)
Company B: let's find the fixed fee (b), which is the y-intercept.
The y-intercept is the point on the y-axis where the line intercepts the y-axis.
If we draw a straight line, we would observe that the y-intercept (b) would be between 1.20 and 1.40.
Therefore, fixed fee for Company B would be between $1.2 and $1.4. this is greater than the fixed fee for Company A, which is $0.99.
Therefore, the statement that must be true is:
B. Fixed fee for Company B is greater than Company A
Describe the five-step procedure to graphing logarithmic functions in your own words.
A logarithm function is a function that uses the log keyword, and it is the opposite of an exponential function
The procedure to graph a logarithm functionAssume the logarithm function is:
\(y = a\log_b(x - h) + k\)
Where b represents the base of the function.
Step 1The first step is to determine the vertical asymptote of the function
The vertical asymptote of \(y = a\log_b(x - h) + k\) is:
\(x = h\)
Step 2The second step is to determine the x-intercepts
To do this, we set the function to 0
i.e. \(a\log_b(x - h) + k = 0\)
Step 3The next step is to determine the y-intercepts
To do this, we set the x to 0
i.e. \(y = a\log_b(0- h) + k\)
Step 4The next step is to plot the vertical asymptote, the intercepts and few points on the graph
Step 5Lastly the points that were plotted on the graph must be connected
Read more about logarithm function at:
https://brainly.com/question/13473114
I took a picture of the question
The transformation in the picture is option c Reflection.
Given,
Reflection transformation:
A reflection is a transformation that works similarly to a mirror by switching all pairs of points that are directly across from one another along the line of reflection. A mathematical formula or the two sites it passes through can be used to define the line of reflection.
According to the law of reflection, r = I the angle of incidence and reflection are equal. θ r = θ I . At the point where the ray strikes the surface, the angles are measured in relation to the perpendicular to the surface.
Here,
In the picture the transformation is reflection.
Learn more about reflection here:
https://brainly.com/question/3480705
#SPJ1
Please help fast! I need answers quickly.
The 3 options that are like terms are:
3x⁴ and 2x⁴
2x² and 3x²
2x and 3x
Which ones are like terms?Two terms are like terms if the powers of the variable are the same ones, so for example, if in both sides we have x², then these are like terms.
Then the options that are like terms are:
3x⁴ and 2x⁴
2x² and 3x²
2x and 3x
These are the 3 correct options.
Learn more about like terms at:
https://brainly.com/question/30643700
#SPJ1
C
55
Solve for C.
90
C = [?]
Round your
to the nearest tenth.
final answer
50
Law of Cosines: c² = a² + b² - 2ab-cosC
Measure of Angle C
Answer:
29.4°
Step-by-step explanation:
The equation can be rearranged to give C directly.
C = arccos((a^2 +b^2 -c^2)/(2ab))
C = arccos((90^2 +55^2 -50^2)/(2·90·55))
C = arccos(8625/9900) ≈ 29.4002°
C ≈ 29.4°
The measure of angle C is approximately 29.46 degrees.
How to determine angle CTo find the measure of angle C (cos(C)) using the given values a = 55, b = 90, and c = 50, we can use the Cosine Rule formula:
cos(C) = (a² + b² - c²) / (2 * a * b)
Substitute the given values:
cos(C) = (55² + 90² - 50²) / (2 * 55 * 90)
Now, calculate the numerator:
cos(C) = (3025 + 8100 - 2500) / (2 * 55 * 90)
cos(C) = 8625 / 9900
Now, divide to get the final value of cos(C):
cos(C) ≈ 0.8707
To find the measure of angle C itself, we can take the inverse cosine (arccos) of this value:
C ≈ arccos(0.8707)
Using a calculator, you'll find:
C ≈ 29.46 degrees (rounded to two decimal places)
So, the measure of angle C is approximately 29.46 degrees.
Learn more about Cosine Rule formula at
https://brainly.com/question/31506605
#SPJ2
A -4. 00 nc point charge is at the origin, and a second -6. 50 nc point charge is on the x -axis at x = 0. 800 m.
The net electric force that the two charges would exert on an electron placed at a point on the x-axis at x = 0.200 m is -2.40
Let's start by finding the distance between the electron and each point charge. The distance between the electron and the positive charge at the origin is:
r₁ = 0.200 m
The distance between the electron and the negative charge at x = 0.800 m is:
r₂ = 0.800 m - 0.200 m = 0.600 m
Now we can use Coulomb's law to find the magnitude of the electric force between each point charge and the electron. The force exerted by the positive charge is:
F₁ = k * q₁ * qe / r₁²
where qe is the charge of the electron, which is -1.60 x 10⁻¹⁹ C (negative because it is an electron). Plugging in the values, we get:
F₁ = (9.0 x 10⁹ N*m²/C²) * (4.00 x 10⁻⁹ C) * (-1.60 x 10⁻¹⁹ C) / (0.200 m)
F₁ = -1.44 x 10⁻¹⁴ N
The negative sign indicates that the force is attractive, since the electron is negative and the point charge is positive.
Similarly, the force exerted by the negative charge is:
F₂ = k x q₂ x qe / r₂²
Plugging in the values, we get:
F₂ = (9.0 x 10⁹ N*m²/C²) * (-6.00 x 10⁻⁹ C) * (-1.60 x 10⁻¹⁹ C) / (0.600 m)²
F₂ = 1.20 x 10⁻¹⁴ N
The positive sign indicates that the force is repulsive, since the electron is negative and the point charge is also negative.
Now we can find the net electric force on the electron by adding the two forces together:
Fnet = F1 + F2
Fnet = (-1.44 x 10⁻¹⁴ N) + (1.20 x 10⁻¹⁴ N)
Fnet = -2.40
To know more about Coulomb's law here.
https://brainly.com/question/506926
#SPJ4
Complete Question:
A 4.00 n C point charge is at the origin, and a second − 6.00 n C point charge is on the x-axis at x = 0.800 m.
Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at a point on the x-axis at x = 0.200 m.
A. Saving money at the grocery store by using unit pricing.
a. Toilet paper A is 6 mega rolls for $4.59.
Toilet paper B is 12 mega rolls for $9.02
How to I find which one is the better deal?
Based on the calculations using unit pricing, Toilet paper B has a lower unit price and is the better deal between the two. Customers will save more money if they purchase toilet paper B rather than toilet paper A because the price per mega roll is lower. (option b)
Saving money while shopping is one of the best ways to reduce your expenses and have more disposable income for other things. Unit pricing is a pricing system that displays prices in standard units, allowing customers to compare prices across different brands and package sizes and save money. To determine which toilet paper deal is better, we can use the unit price method, which divides the price by the number of units in the package. The toilet paper with the lower unit price is the better deal.
The formula for unit pricing is as follows:
Unit price = total price ÷ number of units
Using the above formula, we can calculate the unit price of toilet paper A and toilet paper B as follows:
For Toilet paper A:
Unit price = $4.59 ÷ 6 mega rolls
Unit price = $0.765 per mega roll
For Toilet paper B:
Unit price = $9.02 ÷ 12 mega rolls
Unit price = $0.751 per mega roll
Therefore, based on the calculations, Toilet paper B has a lower unit price and is the better deal between the two. Customers will save more money if they purchase toilet paper B rather than toilet paper A because the price per mega roll is lower. (option b)
Unit pricing is a great way to compare prices, and consumers should always use it to determine the better deal between two products, as this will help them save money and stick to their budget.
For more such questions on Unit pricing, click on:
https://brainly.com/question/29023044
#SPJ8
please really need help, no spamming will make brainliest 20 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Triangles ΔICR and ΔISU are congruent by SAS rule of congruency, therefore; ∠CIR ≅ ∠SIU by CPCTC
What are congruent triangles?Two triangles, ΔABC and ΔXYZ are said to be congruent by the Side-Angle-Side, SAS congruency rule, if the two sides and an included angle of triangle ΔABC, are congruent to two sides and an included angle of triangle ΔXYZ.
The specified measurements are;
∠1 ≅ ∠4
CU = RS
IC = IS
IC ≅ IS (Definition of congruency)
The congruency of the sides IC and IS indicates that the triangle ΔICS is an isosceles triangle
Therefore, ∠2 ≅ ∠3 by the properties of the base angles of an isosceles triangle
CU - RU = RS - RU (subtraction property)
RU ≅ RU, (reflexive property of congruency)
CU - RU = CR
RS - RU = SU
CR = SU (Substitution property)
CR ≅ SU (Definition of congruency)
ΔICR is congruent to ΔISU by Side-Angle-Side, SAS, rule of congruency.
∠CIR ≅ ∠SIU by Corresponding Parts of Congruent Triangles are Congruent, CPCTC
Learn more about the triangle congruency rules here:
https://brainly.com/question/2292380
#SPJ1
Part B
Select check boxes in each row to identify the fertilizing method that would best work for each example.
A farm that has delicate
crops and has many
employees
UDP
Precision
management
A gardener growing
vegetables for a family
A company that grows corn
and distributes to 10 states
The checkboxes are denoted by brackets ([]) for checked and 'x' for unchecked states, respectively.
The fertilizing techniques that would be most effective for each example are as follows:
1. Farm with numerous workers and sensitive crops:
a. UDP (Unchecked )
b. Precision management (Checked)
2. A gardener raising produce for a family:
a. UDP (Checked).
b. Precision management (Unchecked )
3. Company that delivers corn to 10 states:
a. UDP (Unchecked)
b. Precision management (Checked)
Please note that the checkboxes are denoted by brackets ([]) for checked and 'x' for unchecked states, respectively.
Learn more about fertilizing method you can click here,
https://brainly.com/question/29925054
#SPJ1
Evaluate the following:
Answer:
csc∅ = 25/7
sec∅ = 25/24
cot∅ = 24/7
Step-by-step explanation:
Cosecant (csc) is 1/sin∅ or hypotenuse over opposite
Secant (sec) is 1/cos∅ or hypotenuse over adjacent
Cotangent (cot) is 1/tan∅ or adjacent over opposite
y varies directly as x and x=20 when y=15. Find y when x=68
Here are the heights (in inches) of 12 students in a seminar. 71, 67, 62, 60, 70, 64, 68, 72, 58, 63, 60, 66 What is the percentage of these students who are shorter than 65 inches? 1% X 5
25% of the students in the seminar are shorter than 65 inches.
To find the percentage of students who are shorter than 65 inches, we first need to find the number of students whose height is less than 65 inches:
There are three students who are shorter than 65 inches: 62, 60, and 58.
Therefore, the percentage of students who are shorter than 65 inches is:
(3 students / 12 students) × 100% = 25%
Note that the value given for 1% × 5 does not appear to be relevant to this question, and is not necessary for the calculation of the percentage of students who are shorter than 65 inches.
For such more questions inches
https://brainly.com/question/876758
#SPJ8
Which function represents a reflection of f(x) = 3/8 (4)^x across the y-axis?
A function that represents a reflection of \(f(x) = \frac{3}{8} (4)^x\) across the y-axis include the following: D. \(g(x) = \frac{3}{8} (4)^{-x}\).
What is a reflection over the y-axis?In Mathematics and Geometry, a reflection over or across the y-axis or line x = 0 is represented and modeled by this transformation rule (x, y) → (-x, y).
This ultimately implies that, a reflection over or across the y-axis or line x = 0 would maintain the same y-coordinate while the sign of the x-coordinate changes from positive to negative or negative to positive.
By applying a reflection over the y-axis to the parent exponential function, we would have the following transformed exponential function:
(x, y) → (-x, y).
\(f(x) = \frac{3}{8} (4)^x\) → \(g(x) = \frac{3}{8} (4)^{-x}\)
Read more on reflection here: https://brainly.com/question/3399394
#SPJ1
Find the slope of the line passing through the points (-3, 4) and (2, -1)
Answer:
Therefore, the slope of the line is -1
Step-by-step explanation:
Hope it helps.
Please mark as brainliest.
Answer:
• Considering points (x, y) and (x', y'):
\({ \boxed{ \rm{slope = \frac{y' - y }{x ' - x } }}} \\ \)
• For points (-3, 4) and (2, -1):
→ y' is -1, y is 4
→ x' is 2, x is -3
\({ \tt{slope = \frac{ - 1 - 4}{2 - ( - 3)} }} \\ \\ { \tt{slope = \frac{ - 5}{5} }} \\ \\ { \underline{ \underline{ \rm{ \: \: slope = {}^{ - } 1 \: \: }}}}\)
If the area of a circle is 154cm2 what is the radius of that circle
Answer:
7
Step-by-step explanation:
If you use the pi button:
the radius is 7
154cm² ÷ pi = 49
Square root of 49 = 7
MMM HEY PLEASE HELP. IM LITERALLY ABOUT TO END MYSELF.
Answer:
do not end urself please ur a good guy
Step-by-step explanation:
it's b not d
-3(x+4) I have no idea
Answer:
The simplified version of this equation is -3x - 12.
Step-by-step explanation:
To simplify this equation, distribute -3 to both x and 4.
-3(x+4) = -3x -12
Answer:
-3x-12 as an expression
Step-by-step explanation:
To solve this problem, we need to distribute!
Multiply -3 by both the x and the 4
When we do this, we get:
-3x and -12
Note: when you multiply a positive by a negative, you get a negative so it turns into a negative number
Note 2: When you see an x without a number in front of it, it becomes 1x. In this problem, that is why it is a -3x because -3 x 1 is -3
Hope this helps! :) Please award brainliest if possible!
PLS HELP HELP HELP HELP HELP
Answer:
B 7.5
Step-by-step explanation:
Answer:
B 7.5 because it's a dilation of -5, meaning you divide 15/2 to get the answer.
Step-by-step explanation:
Combine the like terms in this expression -3x + 2xy + 4y - xy + 2x - 11y
Answer:
-3x+xy-7y
Step-by-step explanation:
you start by finding all the like terms
Answer: xy - x - 7y
Step-by-step explanation:
2xy - xy = xy
-3x + 2x = -x
4y - 11y = -7y
Therefore ans = xy - x -7y
You drop a ball from a height of 1.5 meters. Each curved path has 71% of the height of the previous path.
a. Write a rule for the sequence using centimeters. The initial height is given by the term n = 1.
b. What height will the ball be at the top of the sixth path?
a) The rule that represents the height as a function of the number of bounces is described by H(n) = 1.5 · (71 / 100)ˣ⁻¹. (Correct choice: B)
b) The height at the top of the sixth path is equal to 0.27 meters. (Correct choice: B)
How to represent a bounces of a ball by geometric sequence formula
In this problem we need to derive the equation that represents maximum height as a function of the number of bounces:
H(n) = a · (r / 100)ˣ⁻¹
Where:
a - Initial height, in meters.r - Height ratio, in percentage. x - Number of bounces.If we know that a = 1.5 m and r = 71, then the rule for the sequence is:
H(n) = 1.5 · (71 / 100)ˣ⁻¹
And the height at the top of the sixth path:
H(6) = 1.5 · (71 / 100)⁶⁻¹
H(6) = 0.27 m
To learn more on exponential functions: https://brainly.com/question/11154952
#SPJ1
Lauren bought 4 bags of popcorn for $3.00. What is the unit rate per bag of popcorn."?
Answer:
$0.75
Step-by-step explanation:
Given that
Number of bags of popcorn bought = 4
Total money spent = $3.00
To find:
Unit rate per bag of popcorn = ?
i.e. price of one bag of popcorn is to be find out.
Solution:
We can use ratio here to find the rate of one bag of popcorn.
4 bags bought at $3
4 bags : $3
Let us divide both the sides with 4.
\(\frac{4}4\) bags : $ \(\frac{3}4\)
OR
1 bag bought at $ 0.75
We can alternatively use unitary method.
4 bags are bought at $ 3
1 bag is bought at $ \(\frac{3}{4}\)
1 bag is bought at $0.75.
So, unit rate per bag of popcorn is $0.75.
Jim has a bank account balance of −$15.46. As soon as he realizes this, he deposits $25.50 in the account.
What is Jim's bank account balance after the deposit is made?
Enter your answer in the box.
$
Answer:
$10.04
Step-by-step explanation:
-15.46+25.50
equals
25.50-15.46
What is the volume of the following rectangular prism? 3 1/3 1 2/5
Area of rectangular prism: Base x Height.
so 3x1/3x2/5=0.4 0r 2/5