Answer: The correct answers are:
a) ZERO triangles are possible
b) Two triangles are possible
Step-by-step explanation:
a) Using these values, it is not possible to find a triangle solution.
b) Possible triangle 1:
Side a = 24
Side b = 20.78461 = 12√3
Side c = 12
Angle ∠A = 90°
Angle ∠B = 60°
Angle ∠C = 30°
Area = 124.70766
Perimeter p = 56.78461
Semiperimeter s = 28.3923
Possible triangle 2:
Side a = 24
Side b = 20.78461 = 12√3
Side c = 12
Angle ∠A = 90°
Angle ∠B = 60°
Angle ∠C = 30°
Area = 124.70766
Perimeter p = 56.78461
Semiperimeter s = 28.3923
will mark brainleist pls help
Answer:
x = 31°
Step-by-step explanation:
the sum of the 3 angles in a triangle = 180° , that is
x + 54° + 95° = 180°
x + 149° = 180° ( subtract 149° from both sides )
x = 31°
5x-y=54 x=10 what is the answer
Answer:
Y = 4
Step-by-step explanation:
5x-y=54
50-y=54
circle y and subtract 50 from itself then subtract 50 from 54.
after subtracting you should have y=4
Help me find the value of x
Answer:
x = 30
Step-by-step explanation:
We know
The three angles must add up to 180°. We know one is 20°, so the other two must add up to 160°.
2x + 3x + 10 = 160
5x + 10 = 160
5x = 150
x = 30
Let f(x) = 6x^2 - 4x + 2. Find a constant c between 1 and 9 such that the average value of the function f(x) on the interval (1,9] is equal to fc).
A. 4.8735
B. 5.5402
C. 5.5721
D. -4.8735
E. 164
The value of constant c between 1 and 9 such that the average value of the function f(x) on the interval [1,9] is equal to is 5.
What is mean value theorem?Mean value theorem is the theorem which is used to find the behavior of a function.
The function given as,
\(f(x) = 6x^2 - 4x + 2\)
The value of function at 0,
\(f(0) = 6(0)^2 - 4(0) + 2\\f(0)=2\)
Differentiate the given equation,
\(f(x)' = 6\times2x - 4\times1 + 0\\f(x)' = 12x - 4\\f(x)' = 12x -4\)
If the constant c between 1 and 9 such that the average value of the function f(x) on the interval (1,9], then,
\(f(c)'=12c-4\)
Using Lagrange's mean value theorem,
\(f(c)'=\dfrac{f(9)-f(1)}{9-1}\\12c-4=\dfrac{452-4}{9-1}\\12c=54+4\\c=\dfrac{60}{12}\\c=5\)
Thus, the value of constant c between 1 and 9 such that the average value of the function f(x) on the interval [1,9] is equal to is 5.
Learn more about the mean value theorem here;
https://brainly.com/question/15115079
#SPJ1
Answer:
5.5402
Step-by-step explanation:
First you need to find the average value of the function, you can use a calculator to do that, which you will find is 164.
The questions asks you to find a number between 1 and 9 so that f(c) (which is just f(x)) equals the average value of the function.
Since you already know the average value (164), you can set the equation equal to 164 and solve for x, which should give you 5.5402.
If you want more information: the function equals the average value, which is 164=6x^2-4x+2, is the equation you want to set up and solve for x.
You may get two answers and I can't explain why because I don't understand it that well, just use the one that is in the 1 to 9 range.
The second answer should be negative which is out of the 1 to 9 range, which leaves you with the other number that rounds up to 5.5402
I hope this helps any other struggling students
How do you write 5.87 × 10² in
standard form?
Answer:
587
Step-by-step explanation:
An office manager orders one calculator or one calendar for each of the office's 60 employees. Each calculator costs $15, and each calendar costs $10. The entire order totaled $800.
Part A: Write the system of equations that models this scenario. (5 points)
Part B: Use substitution method or elimination method to determine the number of calculators and calendars ordered. Show all necessary steps. (5 points)
The system of equations is.
\(\begin{cases}\text{x}+\text{y}=60 \\15\text{x}+10\text{y}=800 \end{cases}\)
And the solutions are y = 50 and x = 10.
How to write and solve the system of equations?Let's define the two variables:
x = number of calculators.y = number of calendars.With the given information we can write two equations, then the system will be:
\(\begin{cases}\text{x}+\text{y}=60 \\15\text{x}+10\text{y}=800 \end{cases}\)
Now let's solve it.
We can isolate x on the first to get:
\(\text{x} = 60 - \text{y}\)
Replace that in the other equation to get:
\(15\times(60 - \text{y}) + 10\text{y} = 800\)
\(-2\bold{y} = 900 - 800\)
\(-2\bold{y} = 100\)
\(\text{y} = \dfrac{100}{-2} = \bold{50}\)
Then \(\bold{x=10}\).
Therefore, the solutions are y = 50 and x = 10.
Learn more about systems of equations at:
https://brainly.com/question/31812807
A consultant advises the owners of a phone company that their profit
p each month car-be modeled by
p(x) = -50x2 + 3500x - 2500
The variable x is the average cost that a customer is charged. What
range of costs will bring in a profit of at least $40,000?
Answer:
$15.63 ≤ x ≤ $54.365
Step-by-step explanation:
Profit of the phone company is modeled by the equation,
p(x) = -50x² + 3500x - 2500
For the profit of at least $40000,
-50x² + 3500x - 2500 ≥ 40000
-50x² + 3500x ≥ 40000 + 2500
-50x² + 3500x ≥ 42500
-x² + 70x ≥ 850
x² - 70x + 850 ≤ 0
By quadratic formula,
x - intercept of the inequality will be,
x = \(\frac{-(-70)\pm \sqrt{(-70)^2-4(1)(850)}}{2(1)}\)
x = \(\frac{70\pm \sqrt{1500}}{2}\)
x = 15.635, 54.365
Therefore, $15.635 ≤ x ≤ $54.365 will be the range of cost for which profit will be at least $40000.
A realtor makes 4% commission on the sale of a home. If she sold a home for $250,000, how
much will she make in commission?
commission = 250,000×4/100
commission = $10,000
Answer:
$10,000
Step-by-step explanation:
because of acom by Jill one GB cb to be yes we will i you and the ward off Luth you sir ma we have in mind the customer service is not available for is it possible to you IJN you and the ward screen shot of a quick response because I am not you sir I am not sure if my proposal sounds interesting for you ma I will send it to u the picture
Picture included!
Find the unknowns in the graph below:
All the values of x, y and z are,
z = 12.99
y = 7.01
x = 28.3 degree
We have to given that;
In a triangle,
Two angles are, 61.7 degree and 90 degree
And, One side is, 14.76.
Now, We can formulate;
sin 61.7° = Perpendicular / Hypotenuse
sin 61.7° = z / 14.76
0.88 = z / 14.76
z = 0.88 x 14.76
z = 12.99
And, By Pythagoras theorem we get;
14.76² = z² + y²
14.76² = 12.99² + y²
217.85 = 168.74 + y²
y² = 217.85 - 168.74
y² = 49.1
y = 7.01
And, By sum of all the angles in triangle, we get;
x + 61.7 + 90 = 180
x + 151.7 = 180
x = 180 - 151.7
x = 28.3 degree
Learn more about the triangle visit;
brainly.com/question/1058720
#SPJ1
help me with this asap please
Answer:
It is linear. The constant rate of change is 3 cents per hour.
Step-by-step explanation:
15/5 = 3
24/8 = 3
36/12 = 3
72/24 = 3
TC= 0.0001Q^2-0.02Q+5+500Q
Answer: 0
.
0
0
0
1
2
−
0
.
0
2
+
5
+
5
0
0
Step-by-step explanation:
How much interest would you pay on a loan of 8000 for 6 months at 14 percent interest
\(6000 + \frac{14 \\ }{100} \times 6000 = 6840 \times 6 = 41040\)
A conveyor belt at a recycling center is 294 feet long. The belt moves 7 feet in 6 seconds. A sorter calculates that it
takes 343 seconds for an object to travel the length of the belt. He places his plastic water bottle at the start of the belt so he can tie
his shoe. He walks to the end of the belt before 343 seconds pass. His bottle is already in the shredder. How many seconds does it
take the water bottle to travel the length of the belt? What is the sorter's error?
The sorter's error is 91 seconds. This means that the sorter miscalculated the time it would take for the water bottle to travel the length of the belt by 91 seconds.
What lengths are examples of?When anything is referred to as being "long," it refers to its overall length. In other words, it is the larger of the third or upper two dimensions of a geometric object. An example of a shape with two dimensions is a rectangle.
To find out how many seconds it takes for the water bottle to travel the length of the belt, we can use the equation:
distance = rate x time
We know the distance (294 feet) and the rate (7 feet per 6 seconds). Let's solve for time:
294 feet = (7 feet/6 seconds) x time
294 feet x 6 seconds = 7 feet x time
1764 seconds = 7 feet x time
time = 1764 seconds / 7 feet
time = 252 seconds
So it takes 252 seconds for the water bottle to travel the length of the belt.
Now let's calculate the sorter's error:
343 seconds - 252 seconds = 91 seconds
The sorter's error is 91 seconds. This means that the sorter miscalculated the time it would take for the water bottle to travel the length of the belt by 91 seconds.
To know more about length visit:
brainly.com/question/29868754
#SPJ1
A shipping company claims that 95% of packages are delivered on time. A student wants to conduct a simulation to estimate the number of packages that would need to be randomly selected in order to find a package that was not delivered on time. The student assigns the digits to the outcomes.
00-04 = package not delivered on time
05-99 = package delivered on time
How can a random number table be used to simulate one trial of this situation?
Read 100 two-digit numbers. Count the number of packages that were not delivered on time.
Read two-digit numbers. Count the number of packages that are needed in order to find one that was delivered on time.
Read two-digit numbers. Count the number of packages that are needed in order to find one that was not delivered on time.
Read 100 two-digit numbers. Count the number of packages that are needed in order to find one that was not delivered on time.
Answer:
To simulate one trial of this situation using a random number table, we can follow these steps:Step 1: Assign the digits 00-04 to represent packages not delivered on time and 05-99 to represent packages delivered on time.Step 2: Generate a two-digit random number from the random number table.Step 3: If the generated number falls between 00 and 04, count it as a package not delivered on time. If the generated number falls between 05 and 99, count it as a package delivered on time.Step 4: Repeat steps 2 and 3 until we get a package not delivered on time.The correct option is: Read two-digit numbers. Count the number of packages that are needed in order to find one that was not delivered on time.
Step-by-step explanation:
what is the answer of the file
Answer:
Check pdf
Step-by-step explanation:
If x varies inversely as v, and x = 35 when v = 3, find x when v = 15
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
Given that,
x varies inversely as v.
When v = 3, x = 35.
We need to find x when v = 15
ATQ,
\(x=\dfrac{k}{v}\)
Put v = 3, x = 35,
\(k=3\times 35\\\\k=105\)
Now put v = 15 and k = 105
\(x=\dfrac{105}{15}\\\\x=7\)
So, the required value of x is equal to 7.
Plz Help I will MARK U BRAINLYEST
Answer:
1)number 3 : y=1/2x+1 2)number 5 : y=-2x-4 3) number 1 : y=1/3x+4
Step-by-step explanation:
Construct the 99% confidence interval estimate of the mean wake time for a population with the treatment
m
(Round to one decimal place as needed)
ample Get more help-
HW Score: 39.53%, 17 of 43 points
O Points: 0 of 6
A clinical trial was conducted to test the effectiveness of a drug for treating insomnia in older subjects. Before treatment, 14 subjects had a mean wake time of 105 0 min After treatment, the 14 subjects had a
mean wake time of 782 min and a standard deviation of 24 1 min Assume that the 14 sample values appear to be from a normally distributed population and construct a 99% confidence interval estimate of the
mean wake time for a population with drug treatments What does the result suggest about the mean wake time of 105 0 min before the treatment? Does the drug appear to be effective?
The result suggests that the mean wake time might have really reduced since the values barely fall above 100 min as in before treatment with a high degree of confidence. thus , the drug is effective.
Confidence interval is written in the form as;
(Sample mean - margin of error, sample mean + margin of error)
The sample mean represent x , it is the point estimate for the population mean.
Margin of error = z × s/√n
Where s = sample standard deviation = 21.8
n = number of samples = 17
Now the population standard deviation is unknown and the sample size is small, hence, we would use the t distribution to find the z score
then the degree of freedom, df for the sample.
df = n - 1 = 17 - 1 = 16
Since confidence level = 99% = 0.99, α = 1 - CL = 1 – 0.99 = 0.01
α/2 = 0.01/2 = 0.005
Therefore the area to the right of z0.005 is 0.005 and the area to the left of z0.005 is 1 - 0.005 = 0.995
the t distribution table, z = 2.921
Margin of error = 2.921 × 21.8/√17
= 15.44
The confidence interval for the mean wake time for a population with drug treatments will be; 90.3 ± 15.44
The upper limit is 90.3 + 15.44 = 105.74 mins
The lower limit is 90.3 - 15.44 = 74.86 mins
Learn more about confidence interval here:
https://brainly.com/question/16148560
#SPJ1
Match the name of the sampling method descriptions given. Situations surveying every 3rd driver coming through a tollbooth separating all students by grade level, and selecting 10 students from each grade o number every name on a list and use a random number generator to select the first 50 numbers o asking people on the street randomly select two tables in the cafeteria and survey all the people at those two tables Sampling Method a. Simple Random b. Cluster C. Convenience d. Systematic e. Stratified
Matching the name of the sampling method:
1. Situations surveying every 3rd driver coming through a tollbooth: Systematic
2. Separating all students by grade level, and selecting 10 students from each grade: Stratified
3. Number every name on a list and use a random number generator to select the first 50 numbers: Simple Random
4. Asking people on the street: Convenience
5. Randomly select two tables in the cafeteria and survey all the people at those two tables: Cluster
With basic random sampling, we choose components of the population at random. Simple random sampling involves numbering each name in a list and choosing the top 50 numbers using a random number generator.
In cluster sampling, we divide the population into various clusters that are suitable for representing the population. We then randomly select the clusters, and sample each of their components.
Cluster sampling is the practice of choosing two tables at random and surveying everyone at those tables. Researchers sample people based on convenience when they use convenience sampling.
Convenient sampling includes things like asking random strangers on the street. Sampling in systematic sampling is done using a system (rule).
The third driver who passes through a toll booth is surveyed as an example of systematic sampling. According to a trait or condition, such as grade level, the population is divided in stratified sampling.
Hence, stratified sampling would include dividing all students into grade levels and choosing 10 from each grade.
To learn more about sampling method link is here
brainly.com/question/12902833
#SPJ4
The complete question is:
Match the name of the sampling method descriptions given.
1. Situations surveying every 3rd driver coming through a tollbooth
2. Separating all students by grade level, and selecting 10 students from each grade
3. Number every name on a list and use a random number generator to select the first 50 numbers
4. Asking people on the street
5. Randomly select two tables in the cafeteria and survey all the people at those two tables
Sampling Method
a. Simple Random
b. Cluster C
c. Convenience
d. Systematic
e. Stratified
Initially 100 milligrams of a radioactive substance was present. After 6 hours the mass had decreased by 3%. If the rate of decay is proportional to the amount of the substance present at time t, determine the half-life of the radioactive substance. (Round your answer to one decimal place.)
The radioactive compound has a half-life of around 3.09 hours.
The period of time needed for a radioactive substance's initial quantity to decay by half is known as its half-life. The half-life of a drug may be calculated as follows if the rate of decay is proportionate to the amount of the substance existing at time t:
Let t be the half-life of the substance, then after t hours, the amount of the substance present will be,
100 mg × \(\dfrac{1}{2}\) = 50 mg.
At time 6 hours, the amount of the substance present is,
100 mg × (1 - 3%) = 97 mg.
Given that the amount of material available determines how quickly something degrades,
The half-life can be calculated as follows:
\(t = 6 \times \dfrac{50}{ 97} = 3.09 \ hours\)
Therefore, the half-life of the radioactive substance is approximately 3.09 hours.
Learn more about half-life:
brainly.com/question/24710827
#SPJ12
Emily is entering a bicycle race for charity. Her mother pledges $0.90 for every 0.5 mile she bikes. If Emily bikes 8 miles, how much will her mother donate? Her mother will donate
Answer: $24
Step-by-step explanation:
Please help
Worth 15 points :)
Answer:
1. 8 2/3
2. 2 4/5
Step-by-step explanation:
1: Multiple across
First, change into improper fractions
8/3 and 13/4
8 * 13 = 104
3 * 4 = 12
104/12
8 8/12
Divide each side by 4
8 2/3
2: Keep, change. flip
Keep the first fraction. Change the sign. Flip the next fraction is how you divide fractions. First, put them into improper fractions.
5 * 9 + 4 = 49/5
2 * 3 + 1 = 7/2
49/5 (divided by) 7/2
49/5 * 2/7 = 98/35
2 28/35
Divide both the 28 and 35 by 7
2 4/5
These tables represent a quadratic function with a vertex at (0, -1). What is
the average rate of change for the interval from x= 7 to x = 8?
X
0
1
23
4
5
6
y
-1
-2
-5
-10
-17
-26
-37
Interval
0 to 1
1 to 2
2 to 3
3 to 4
4 to 5
5 to 6
Average rate
of change
-1
-3
679
-11
3-2
0-2
0-2
0-2
3-2
d
The average rate of change for the interval from x = 7 to x = 8 is 35.
To calculate the average rate of change for the interval from x = 7 to x = 8, we need to find the difference in y- values and divide it by the difference inx-values within that interval.
Let's calculate it step by step using the given table
For the interval from x = 7 to x = 8 x1 = 7, y1 = -37 x2 = 8, y2 = -2 Difference in y- values Δy = y2- y1 = -2-(- 37) = 35
Difference inx-values Δx = x2- x1 = 8- 7 = 1
Average rate of change = Δy/ Δx = 35/ 1 = 35
Thus, the average rate of change for the interval from x = 7 to x = 8 is 35. Note: It's important to mention that the values calculated then are grounded solely on the given data. Please insure you corroborate the delicacy of the handed data and environment before using the answer in any important or critical operations.
For more such questions on rate of change, click on:
https://brainly.com/question/25184007
#SPJ8
Kadeem has $680 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax.
• He buys a new bicycle for $470.65.
• He buys 2 bicycle reflectors for $7.87 each and a pair of bike gloves for $15.18.
• He plans to spend some or all of the money he has left to buy new biking outfits for $50.98 each.
Write and solve an inequality which can be used to determine x, the number of outfits Kadeem can purchase while staying within his budget.
Total money with Kadeem = $680
Money spent by him on a new bicycle = $470.65
Money left with him after buying a new bicycle = 680 - 470.65 = 209.35
Money spent by him on 2 bicycle reflectors = 7.87*2 = $15.74
Money left with him after buying reflectors = 209.35 - 15.74 = $193.61
Money spent by him on bike gloves = $15.18
Money left with him after buying biking outfits: 193.61 - 15.18 = $178.43
Cost of each outfit = $50.98
Let the number of outfits Kadeem can buy be x, therefore formulating the equation we get:
50.98x< = 178.43
x< = 3.5
So, Kadeem can buy 3 outfits while staying within budget
Learn more about inequality:
https://brainly.com/question/20383699
#SPJ1
Help
================
Answer:
72°+90°+x=180°(by angle sum property 180°)
162°+x=180°
x=180°-162°
x=18°
Evalute 3n² - 8n - 9, given n(n - 3) = 10.
Answer:
19 or 26
Step-by-step explanation:
You want the value of 3n² -8n -9, given that n(n -3) = 10.
Values of nWe recognize that 10 = 5·2 and that these factors differ by 3. This means n(n -3) = 10 is equivalent to saying n ∈ {-2, 5}.
Expression in nThe value of 3n² -8n -9 will be one of ...
(3n -8)n -9 = (3(-2) -8)(-2) -9 = (-14)(-2) -9 = 19 . . . . for n = -2
or
(3(5) -8)(5) -9 = (7)(5) -9 = 26 . . . . . . . for n = 5
The expression 3n² -8n -9 will be either 19 or 26.
<95141404393>
a company was offering a special on cell phones for $3 each but only if you spent 5 dollars a month for 2 months how much would it end up costing you total if u bought 1 phone ?
Answer:
10 dollars
Step-by-step explanation:
5 + 5
In a lottery, the top cash prize was $642 million, going to three lucky winners. Players pick five different numbers from 1 to 56 and one number from 1 to 49.
Save
A player wins a minimum award of $225 by correctly matching three numbers drawn from the white balls (1 through 56) and matching the number on the gold ball (1 through 49). What is the probability of winning the minimum award?
The probability of winning the minimum award is
Total number of possible outcomes:
Number of ways to choose 3 numbers from 56 (56 choose 3): 56! / (3! * (56 - 3)!) = 22,957
Number of ways to choose 1 number from 49: 49
Total number of possible outcomes = 22,957 * 49 = 1,128,593
Number of favorable outcomes:
Number of ways to choose 1 number from 49: 1
Number of favorable outcomes = 1
Probability of winning the minimum award:
Probability = Number of favorable outcomes / Total number of possible outcomes
Probability = 1 / 1,128,593 ≈ 0.000000888, or approximately 0.0000888%
Choose 4096=4^6 as a logarithmic equation.
Step-by-step explanation:
Exponential equation :
\(4.096 = {4}^{6} \)
\( \: \)
Logarithmic equation :
\( {}^{4} \log(4.096) = 6\)
Which system of equations is graphed below?