Answer:No
Step-by-step explanation:The side lengths do not make a right triangle, so it can't be tangent.
Find the missing angle.
Answer:
total angle of a triangle = 180°
other two angles = 85° , 65°
∴ the missing angle = 180 - ( 85 + 65 )
= 180 - 150
= 30
hope this answer helps you..
please mark as brainliest... thank you!
Give the position of A on this number line.
Write a fraction for your answer.
Answer:
1/5
Step-by-step explanation:
Triangle NGM is reflected across the x-axis, and is dilated by a factor of
\(2 \frac{1}{2} \)
what are the coordinates of vertices N'G'M'
The coordinates of vertices N'G'M' are N'(-10, -15), M'(-15, -5) and G'(-5, -10).
From the given graph, N(-4, 6), M(-6, 2) and G(-2, 4).
Scale factor = \(2\frac{1}{2}\)
= 2.5
The reflection of point (x, y) across the x-axis is (x, -y).
Here, N(-4, 6)→(-4, -6)
M(-6, 2)→(-6, -2)
G(-2, 4)→(-2, -4)
Now, with scale factor 2.5, we get
(-4, -6)→2.5(-4, -6)→N'(-10, -15)
(-6, -2)→2.5(-6, -2)→M'(-15, -5)
(-2, -4)→2.5(-2, -4)→G'(-5, -10)
Therefore, the coordinates of vertices N'G'M' are N'(-10, -15), M'(-15, -5) and G'(-5, -10).
To learn more about the reflection over x-axis visit:
https://brainly.com/question/15175017.
#SPJ1
All faces of a bench except the two faces that rest on the ground will be coated with water-resistant paint. The bench is a right prism. What is the total area to be coated with the paint? Show your work.
Answer:
Step-by-step explanation:
234 is the answer
The total area to be painted is 8,316 square inches.
How to calculate total area?The bench has a rectangular base with dimensions 63 in by 14 in. The height of the bench is 54 in. The two faces that rest on the ground do not need to be coated with paint, so the total area to be coated is the sum of the areas of the four remaining faces.
The area of one of the longer faces is:
63 in × 54 in = 3,402 in²
The area of the other longer face is the same, so the total area of the longer faces is:
2 × 3,402 in² = 6,804 in²
The area of one of the shorter faces is:
14 in × 54 in = 756 in²
The area of the other shorter face is the same, so the total area of the shorter faces is:
2 × 756 in² = 1,512 in²
The total area to be coated with paint is the sum of the areas of the four remaining faces:
6,804 in² + 1,512 in² = 8,316 in²
Therefore, the total area to be coated with paint is 8,316 square inches.
Find out more on total area here: https://brainly.com/question/28020161
#SPJ1
How many times does 15 go int 135? who ever gets it right gets 500 points
Answer:
9 times
Step-by-step explanation:
The number 15 multiplied to the number 9 which gives the value 135.
To find the that how many 15 is to get 135, division should be performed.
So, dividing 135 by 15 gives:
= 135 ÷ 15
15 | 135 | 9
135
_______
0
Thus, the quotient is 9.
Therefore, 15 goes into 135 exactly 9 times.
Learn more about Division here:
https://brainly.com/question/2273245
#SPJ6
please help me i will give brainliest to first person to anwser.
Answer:
The first option, V ≈ 1607.7 in²
Step-by-step explanation:
Find the volume of the given cylinder.
\(\begin{center}\framebox{\parbox{4cm}{\textbf{Volume of a Cylinder:}\\[2ex]The volume of a cylinder with radius $r$ and height $h$ is given by the formula:\\[2ex]\center{$V = \pi r^2 h$} \\ \\}}\end{center}\)
Given:
r = 8 in
h = 8 in
π = 3.14
Find:
V = ?? in³
\(\hrulefill\)
Now solving,
Substitute the given values into the formula:
=> V = (3.14)(8)²(8)
Using a calculator to simplify:
=> V = 1607.68 in²
Rounded to the nearest tenth:
∴ V ≈ 1607.7 in²
Thus, the first option is correct.
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream? Brand Size & Price Turkey Hill $4.50 for 30 ounces Breyers $15.36 for 128 ounces Ben & Jerrys $2.88 for 16 ounces
Based on the given information, we need to calculate the price per ounce for each brand to determine the best deal on ice cream.
Turkey Hill: Price per ounce = 4.50 ÷ 30 = 0.15 dollars/ounce
Breyers: Price per ounce = 15.36 ÷ 128 = 0.12 dollars/ounce
Ben & Jerrys: Price per ounce = 2.88 ÷ 16 = 0.18 dollars/ounce
Therefore, the best deal on ice cream is Breyers, with a price of $0.12 per ounce.
Answer:
Breyers has the best deal, at $0.12/ounce.
Step-by-step explanation:
Convert all to the ice cream prices by the ounces in which they're sold to see how much the price is per 1 ounce:
4.5/30 = 0.15
15.36/128 = 0.12
2.88/16 = 0.18
Therefore, for 1 ounce of:
Turkey Hill: $0.15
Breyers: $0.12
Ben & Jerrys: $0.18
pls if I helped, make this answer brainliest! ;)
What is the domain and range of:
Answer:
b
Step-by-step explanation:
how it works with life
i need help with this
The sum of two numbers is 14 and their difference is 18. Find the larger number.
Answer:
Let a = the larger number and b = the smaller
a + b = 14
a - b = 18
We can add the 2 equations together.
2a = 32
2a/2 = 32/2
a = 16
Write the word sentence as an inequality.
A number a is more than 6.
Help please! Ty
Answer:
x > 6
Step-by-step explanation:
x > 6
Answer:
x (the number) > 6
Step-by-step explanation:
What is the product of 8 Over 9 and 2 Over 7 ?
10 Over 63
16 Over 63
9 Over 28
11 Over 15
8/9*2/7=16/63
That is the answer.
Earth is approximately 9 × 10^7 miles from the Sun. Neptune is approximately 3 × 10^9 miles from the Sun. Neptune is approximately _______
times farther from the Sun than Earth.
A.3
B.30
C.300
D.3000
Ms. Maher's dogs can jump really high. Kaci can jump 56 inches. Campbell can jump 5 feet 1 inch. Which dog can jump higher? who ever get it right first gets brainlest Kaci or campbell
Answer:
Campbell Dog can jump higher
Step-by-step explanation:
Nakeisha has a coin collection. She keeps 7 of the coins in her box, which is 20% of the collection. How many total coins are in her collection?
Answer: 35
Step-by-step explanation:
20%=7
100%=35
Answer: The answer is 35
Step-by-step explanation:
...................................................//////// HELLPPP MEEEEEEE PLEASEEEEE
Answer:
Its the third one
Step-by-step explanation:
14. Two hundred tickets were sold for a concert. Forty percent of the tickets were pre-sold. The remaining tickets were sold at the door. Sasha finds the number of tickets sold at the door in the following way:
First, she subtracts 40% from 100% to get 60%.
Then she finds the number that is 60% of 200.
Is Sasha correct? Use words and numbers to explain your answer.
Answer:80
Step-by-step explanation:
what you do is since there’s a whole and a present multiply them and then divide by 100 and there’s your answer.So Sasha was wrong.(btw I’m in 6th grade and this is exactly what we are working on so I know lol)
pls, pls, pls, answer this
What has happened to the atoms of the reactants?
Lead Nitrate + Sodium Iodide ==>Sodium Nitrate + Lead Iodide
For each expression, select all equivalent expressions from the list.
Ian borrows $3580 at 31% simple interest per year. When Ian pays the loan back 7 years later, how much interest does Ian pay?
Answer: $1,109.80
Step-by-step explanation:
$3580 times 31% = 1,109.80+ 3580 = $4,689.80
Answer:
$1,109.80
Step-by-step explanation:
$3580 times 31% = 1,109.80+ 3580 = $4,689.80
Alexa worked 30 hours last week and earned $450. her pay has now been increased by 20% which equation describes her new rate of pay P, baesed on the numbe rof hourse, h, worked
Answer: B
Step-by-step explanation:
Answer: ur answer is B
Step-by-step explanation:
A fruit juice recipe calls for 2 parts orange juice and 8 parts pineapple juice. Which proportion can be used to find the amount of orange juice, j, that is needed to add to 18 L of pineapple juice?
2 over 8 equals j over 18
8 over 2 equals j over 18
8 over j equals 2 over 18
16 over 18 equals j over 100
The correct proportion to use to find the amount of orange juice, j, needed to add to 18 L of pineapple juice is:
2/8 = j/18
This proportion relates the ratio of orange juice to pineapple juice in the recipe (2:8) to the amount of orange juice needed to add to 18 L of pineapple juice. By cross-multiplying, we can solve for j as follows:
2/8 = j/18
218 = 8j
36 = 8*j
j = 36/8
j = 4.5
Therefore, you would need to add 4.5 L of orange juice to 18 L of pineapple juice to create the fruit juice recipe that calls for a ratio of 2 parts orange juice to 8 parts pineapple juice.
Answer:
2 over 8 equals j over 18Step-by-step explanation
2 over 8 equals j over 18
This proportion represents the ratio of orange juice to pineapple juice in the recipe. By setting up the proportion, we can solve for the value of 'j,' which represents the amount of orange juice needed.
So, the correct proportion is:
2 over 8 equals j over 18
A mathematics teacher wanted to see the correlation between test scores and homework. The homework grade (x) and test grade (y) are given in the accompanying table. Write the linear regression equation that represents this set of data, rounding all coefficients to the nearest tenth. Using this equation, estimate the homework grade, to the nearest integer, for a student with a test grade of 31.
Homework Grade (x) Test Grade (y)
58 52
75 66
66 68
85 74
52 38
74 65
78 76
The linear regression equation that represents this set of data is given as follows:
y = 1.05x - 10.43.
The estimated homework grade for a student with a test grade of 31 is given as follows:
39.46.
How to find the equation of linear regression?To find the regression equation, also called line of best fit or least squares regression equation, we need to insert the points (x,y) in the calculator.
The points for this problem are given as follows:
(58, 52), (75, 66), (66, 68), (85, 74), (53, 38), (74, 65), (78, 76).
Inserting these points into a calculator, the equation is given as follows:
y = 1.05x - 10.43.
The estimated homework grade for a student with a test grade of 31 is x when y = 31, hence:
31 = 1.05x - 10.43
x = 41.43/1.05
x = 39.46.
More can be learned about linear regression at https://brainly.com/question/29613968
#SPJ1
CAN I GET HELP??? ®Jason had a prepaid movie card with a value of $45 every time he watches a movie 7.50 is deducted from the value of his card the amount of money remaining on his card why dollars is a function of the number of movies he watches X
a) write a verbal description of the function and then write an algebraic equation for the function.
b) Construct a table of x and y values for the function in A). Use values of x from 0-6.
Answer:
a) The function represents the amount of money remaining on Jason's prepaid movie card after watching x movies. Each time he watches a movie, $7.50 is deducted from the card's value of $45.The algebraic equation for the function is:
y = 45 - 7.50x where y is the amount of money remaining on the card and x is the number of movies watched.
b) Here is a table of x and y values for the function in (a) using values of x from 0 to 6:
Step-by-step explanation:
In this situation, simple interest is calculated yearly.
Principal: $5500
Time: 8 years
Interest rate: 2.5%
How much interest was earned?
A: 137.50
B: 1,100
C: 5,500
D: 6,600
E: 44,000
You are writing a science research paper for your Chemistry class. You can type four pages per hour and you have already typed two pages. Write a function where t represents the number of hours and W(t) is the total pages written.
Answer: W(t) = 4t + 2
Step-by-step explanation:
y = ax + b
Because you have already typed two pages, the y-intercept(b) will be 2
The slope(a) is the number of pages typed per hour, which is 4.
So if you put it together:
W(t) = 4t + 2
Please helpp!! Ty ty!♡♡
Answer:
25
Step-by-step explanation:
4a +12 -2c + c
4( ) + 12 - 2( ) + ( )
4(4) + 12 - 2(3) + 3
16 + 12 - 6 + 3
28 - 6 + 3
22 + 3
25
Helping in the name of Jesus.
Therefore, 4a + 12 - 2c + c = 25
Step-by-step explanation:a = 4
c = 3
Swap letters for numbers:4a + 12 - 2c + c
(4)(4) + 12 - (2)(3) + 3
16 + 12 - (2)(3) + 3
28 - (2)(3) + 3
28 - 6 + 3
22 + 3 = 25
Draw a conclusion:
Hence your answer is:4a + 12 - 2c + c = 25
I hope this helps!
Can you help me with this? NO LINKS!
Answer:
Step-by-step explanation:
Plz help me ASAP , thxs
Find 2 1/4 divided 3/8. Show your work (Simplify)