Answer: \(61.44cm^{2} - 35.52cm^{2} = 25.92cm^{2}.\)
Step-by-step explanation:
Which points are 3.5 units apart?
(7.5, 1.2) and (7.5, –2.3)
(7.5, –3.5) and (7.5, 3.5)
(7.5, 1.2) and (7.5, 2.3)
(7.5, –3.5) and (7.5, 7)
A 3-pound box of blackberries costs $7.68. What is the price per ounce? This is for IXL Diagnostic due Feb 5.
Answer: 2.56 per pound
Step-by-step explanation:
For five days, Diego recorded the lengths, in minutes, of his walk to school. The mean for his data is 11 minutes. Determine which data set below is Diego’s, and prove that your choice is correct.
Soe and Kim collect ornaments. Soe has 63 and on each of her next 3 visits to the shops she buys 12 more ornaments. Kim has 76 and buys 21 more on her next visit to the store.
A. 63 + 3 x 12 76 + 21D. 63 + 3 x 12 > 76 + 21
HELP PLEASE MARK BRAINLIEST ANSWER PLEASE HELP ME THE GRAPH IS IN THE PICTURE THANK YOU AND PLEASE REALLY HELP ME SOMEONE THAT IS AN GENIUS PLEASE SOMEONE REALLY SMART PLEASE THANK YOU
What is the slope of the line graphed below?
F.) -4/3
G.) -3/4
H.) 3/4
J.) 4/3
Answer:
The answer would be G.
Step-by-step explanation.
To get your answer, you have to pick two points. Ex: (0,4) (4,1)
Put them into the slop equation: slope= y2-y1/x2-x1
slope:1-4/4-0= -3/4
I’ll mark as brainliest if correct, thanks!
Answer:
1. (J+s)÷2
2. (C·4)+i
3. (M+a)4
4. G-125
Step-by-step explanation:
What is the area of a rectangle that has a length of 16.17 and a width of
8.75? DO NOT ROUND. *
Answer:
A =141.4875
Step-by-step explanation:
The area of a rectangle is given by
A = l*w
A = 16.17 * 8.75
A =141.4875
At its highest point, the elevation of a county is 5764 feet above sea level. At its lowest point, the elevation of the county is 6 feet below sea level. Answer parts a through c.
Answer:
Can you tell me the answer choices?
Step-by-step explanation:
Answer: 5764 - -6
Or 5764 + 6 because subtracting a negative is the same as adding a positive.
So the difference in elevation is 5770.
Step-by-step explanation:
The area of a circle is approximately 28.27 square feet. What is the length of the diameter?
Answer:
d = 6 ft.
Step-by-step explanation:
\(A=\pi r^{2}\)
\(28.27=\pi r^{2}\)
\(r=\sqrt{\frac{28.27}{\pi } } =3\)
diameter = 2 r = 2(3) = 6 feet
Hope this helps
A total of 24 students were asked how many game apps they have on their phones. Based on the data collected, which would be the best data display to show the results?
A. Circle graph
B. Histogram
C. Line graph
The marks obtained by 13 students of a class are given below.
25,5,14,22,20,18,22,22,33,33,22,14,23
a) Prepare a frequency table
b) Find the range of the data.
c) Find the mean,median and mode.
e
eeee
ee
e
e
e
dd
d
dd
d
d
d
e
e
e
d
d
dd
d
ddhsusy
i need help with this question please help me
Answer:
The answer is D.
Step-by-step explanation:
y = mx + b
C = 5/9 (F - 32)
C = 5/9F - 5/9 (32)
Option (D) is correct.
if x equals y what does y equal
Answer:
x
Step-by-step explanation:
If x is y than y is equal to x only
What is the angle made by the hour hand and the minute of the clock at 8:57
Answer:
85 degrees
Step-by-step explanation:
Number line with open circle on 9 and shading to the left.
Which of the following inequalities best represents the graph above? (3 points)
a) x < 9
b) x > 9
c) x ≤ 9
d) x ≥ 9
Answer:
a) x<9
Step-by-step explanation:
Since x is all the numbers less than 9, but not including 9 (since it's an open circle instead of a filled in one), then:
a) x<9
The stem-and-leaf plot displays data collected on the size of 15 classes at two different schools.
Mountain View School Seaside School
0 5, 8
9, 8, 2, 0 1 0, 1, 2, 5, 6, 8
8, 7, 6, 5, 5, 4, 4, 3, 1, 0 2 5, 5, 7, 7, 8
0 3 0, 6
Key: 2 | 1 | 0 means 12 for Mountain View and 10 for Seaside
Part A: Calculate the measures of center. Show all work. (2 points)
Part B: Calculate the measures of variability. Show all work. (1 point)
Part C: If you are interested in a smaller class size, which school is a better choice for you? Explain your reasoning. (1 point)
"The Eyes Have It" Philip K. D!*ck
What type of conflict is present in this story?
Character versus character
Character versus nature
Character versus self
Character versus society
i will give brainiest and thanks
Character vs self is the dilemma that exists in Philip K. D--ick's short tale "The Eyes Have It." Option C
What is the conflict?Although being blind and unable to see, the main character makes an effort to understand his environment by using the sounds he hears. He overhears a conversation through an open window and begins to imagine that the people speaking are either spies or crooks, which sparks the altercation.
The tension comes from his internal struggle to make sense of the situation as he struggles with his own thoughts and imagination.
Learn more about conflict:https://brainly.com/question/17085630
#SPJ1
Tim is a handy-man, and he charges a house call fee of $30 plus $20 an hour for repairs on a home. Write an equation for the scenario in slope-intercept form.
Answer:
y=30x+20
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!
Answer:
sorry I cant really see with what. I recomend checking out some toturing servesices
Step-by-step explanation:
Nile had 20% less strike outs this year than last year. He had 124 strike outs last year. Which steps are needed to calculate the number of strike outs Nile had this year? Check all that apply.
(A) Convert 20% to a decimal.
(B) Multiply: 0.2 × 124 = 24.8
(C) Divide: 124 ÷ 20 = 6.2
(D) Subtract: 124 – 24.8 = 99.2
(E) Add: 124 + 24.8 = 148.8
(F) Subtract: 124 – 6.2 = 117.8
Answer: hope this helps ♡
1. (A) Convert 20% to a decimal.
2. (B) Multiply: 0.2 × 124 = 24.8
3. (D) Subtract: 124 – 24.8 = 99.2
Step-by-step explanation:
20% less than 124
20% of 124, and then subtract so,
= \(\frac{20*124}{100}\)
= 0.2 × 124
= 24.8
124 - 24.8 = 99.2
You bought a pair of sneakers for $150. There was a 10% sales tax on the sneakers. How much did you pay in total after tax?
The sales tax on the sneakers was $150 * (10/100) = $<<150*(10/100)=15>>15.
Therefore, you paid a total of $150 + $15 = $<<150+15=165>>165 after tax.
English is the predominant language spoken in Chile. Question 1 options: True False
whoever answers first gets the crown
Answer: The answer is false!
Step-by-step explanation: You may think its true but NO, its not true!
Answer: false
Step-by-step explanation:
the correct answer is a dialect of spanish, chilean spanish.
The ratio of shells to driftwood Gus found is shown on the ratio table. Complete the ratio table to make an equivalent ratio.
Shells 9 36
Driftwood 3 ___
answer the missing number
Answer:3
Step-by-step explanation:
Answer:
12 ...I think I'm not too confident lol
Step-by-step explanation:
3 12
6 24
9 36
Find x, the length in inches, across the bottom of the computer screen. Round your answer to the nearest tenth.
A: 5.6
B: 7
C: 14.7
D: 16.4
Answer:
I would say C: 14.7
Step-by-step explanation:
it just sounds right.
This is due tonight. I'm kind of too lazy to figure it out myself right now. So if you could give me the answer please. That would be so helpful.
Answer:
c
Step-by-step exp
Explain how got got the answer :) tysm
The action of the object is 127cm.
How to find the action of the object?To find the action of an object in centimeters if it is 50 inches long, let the action of the object be \(x\)
\(\frac{15}{6} =\frac{x}{50}\)
\(15.4 * 50 = 6 * x\)
\(\frac{762}{6} =\frac{6x}{6}\)
\(x=127\)
Therefore, the action of the object is 127cm.
A grocery store sells 6 oranges for $2. How much would it cost to buy 10 oranges? Round to the nearest cent if necessary.
cost per orange: $2/6 = $0.3333
cost of 10 oranges: $0.3333 x 10 = $3.3333 ($3.33 rounded up to the nearest cent)
Learn about cost of items here brainly.com/question/2236192
#SPJ1
Jake, Becky, and Max are meeting at Charley's Pizza for dinner and then plan to go to a movie. When they arrive at the pizza place, each one of them has a different coupon. They decide to use the coupon that will give them the best deal. Jake's coupon is $19.99 for a pizza and pasta meal deal; Becky's coupon is for two large one-topping pizzas--each at of the menu price; and Max's coupon is for three medium one-topping pizzas -- each at off the menu price. According to the menu, a medium one-topping pizza is $8.99, and a large one-topping pizza is $14.89. They also spend $1.25 each for sodas and $5.00 on the tip. At the movie theater, Max has a coupon that's good for off a third movie ticket when you purchase two other movie tickets at the regular price. The regular price of each movie ticket is $9.80.
Although Jake, Becky, and Max plan to split the cost of the pizza and movie, they decide that with the coupons, it's just easier if one of them pays at each place. So, the friends agree that Jake will pay for the pizza and Becky will pay for the movies. At the end of the night, they'll figure out how much Max owes both Jake and Becky.
If Jake gives the server $30 at the pizza place, he should receive back ______
$1.50 in change (after leaving the tip).
A: More than
B: less than
C: Exactly
Please help asap♡!
Answer:2x+2y+10 is your answer
pls give brainiest
Step-by-step explanation:
One person tosses a ball in the air from ground level, which is represented by the function f(t)=−4t2+16t Another person tosses a ball in the air from the top of a building, which is represented by the function g(t)=−16t2+64t+192 The variables of the function are represented by time in seconds and the height of the ball f(t), g(t) in feet.
Answer:
Step-by-step explanation:
Some students recorded how many minutes they spent on the phone in one day. They put the results in a Stem-and-Leaf Plot.
What is the mean number of minutes spent on the phone?
Explanation:
The data from the stem-and-leaf plot is:
10,
24,25,26,
30,30,32,33,
40,45,46
Add up those values
10+24+25+26+30+30+32+33+40+45+46 = 341
Then divide over n = 11 which is the sample size.
341/11 = 31 is the arithmetic mean.
Answer:
341/11 = 31 is the arithmetic mean.
Step-by-step explanation: