Answer:
1. x = 11.7
2. y = 4
3. x = 6
4. y = 2
Step-by-step explanation:
Anu made a cuboid with dimension 10 cm, 7 cm and 2 cm. what is the least number of such cuboids needed to form a cube?
Answer:
2450
Step-by-step explanation:
because this question requires a cube, which has all sides the same, we need a lcm
7 doesn't have a gcd, but 10 and 2 do, so we can get rid of the 2
7*10=70
70^3/10*7*2=70^2/2=2450
Find the area of a circle with a radius of 7m. Use the value 3.14 for π, and do not round your answer. Be sure to include the correct unit in your answer.
Answer:153.93804
Step-by-step explanation: Multiply radius by itself then multiply by pi
Which pair of fractions are equivalent to 2/9?
25 points
Answer:
4/18
6/27
8/36
10/45
12/54
14/63
16/72
18/90
Which inequalities would have an open circle when graphed? Check all that apply.
t Less-than-or-equal-to 25
-2.5 Less-than-or-equal-to m
x > 5.4
One-half less-than x
x > 0
An open circle is used to graph strict inequalities, which means the inequality does not include the value at the boundary. The inequalities that would have an open circle when graphed are:
x > 5.4
One-half less-than x
x > 0
Eight times a nomber increased by 4 times the number is less than 36.What is the number?
Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
Please help! Thanks in advance
Faces: 7
Edges: 15
Vertices: 10
Answer:
Faces 7
Edges 15
Vertices 10
Step-by-step explanation:
According to the Pythagorean theorem< thats a joke i know its not funny sorry:(
Joe's mountain bike weighs 7 pounds more than Andy's. If there bikes weigh 45 pounds altogether, how much does Joe's bike weigh?
Make sure to set up an equation.
Hint: Who is just X?
Answer:
26
Step-by-step explanation:
45-7=38. 38/2=19. 19+7=26. 26+19=45
Use the information provided to answer Parts A and B below. The owner of a technology store is offering a discount on Android tablets sold in the store.
Part A: The owner offers a payment plan where the total cost of the tablet is paid in 5 equal monthly payments. Determine the amount of each monthly payment. Show your work or explain your answer.
Part B: At the same store, a certain brand of laptop is advertised as 20% off of the original price. After the discount, the tax is $47.04.
Question 1: Determine the total price of this laptop after the discount and tax are applied. Show your work or explain your answer.
Question 2: Determine the original price of this laptop. Show your work or explain your answer.
Answer:
Step-by-step explanation:
jbariupbwaurcibrievb
Can y’all help? Image provided
Answer:
Welll, of you know the # of the servings, then u can divide it into 5 parts. just ge the # of servings ÷ 5
Ramon is saving $7.75 per week to buy a new cellphone. The phone he want cost $125.00. For how many weeks will need to save his money? first estimate your answer. Then figure out the actual number of weeks
Graph the following in cartesian plane. With solution.
1.) 5x - 4y = 20
2.) 3x + 3y = 15
3.) y = 3/4x - 2
4.) y = -3/2x + 3
I need help ...................................
Help plssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
Answer:
4) 0.425, 17/40, 42.5%
5) 0.875, 7/8, 87.5%
Step-by-step explanation:
4) 17/40= 0.425, 17/40 is simplified to the lowest form already, and (0.425x100)x 1/100
5) 35/40=0.875, 35/40=7/8, and (0.875 * 100) * 1/100= 87.5%
i hope htis helps sorry if i got anything wrong
hey girlies anyone know this?
Answer: 22.5 pounds
Step-by-step explanation:
The computation of the weight of the block of gel is shown below:
As we know that
Volume = (length) (width) (height)
= (20) (6 ) (6)
= 720 cubic inches
Now we have to convert into cubic foot
As we know that
1 ft = 12 inches
So 1ft^3 = 12 inches^3
= 1728 inches ^3
Now
= 720 × 1 cubic foot ÷ 1728 cubic inches
= 5 ÷ 12
Now the weight is = 54 × 5 ÷ 12=
22.5 pounds
find the value of x
thank you in advance for your help!
Answer:
52
Step-by-step explanation:
Answer:
x= 12
Step-by-step explanation:
Please see attached picture for full solution.
Feel free to ask if you have any queries :)
k so whats the answer....
Answer:
A dialation
Step-by-step explanation:
A dialation makes a figure smaller, and therefore not congruent.
Could anyone help me with this problem, Quickly Please...
Answer:
3/4
Step-by-step explanation:
Since (p, r) lies on the line y = x + b,
we have,
r = p + b -----eq(1)
Since (2p, 5r) lies on the line y = 2x + b,
we have,
5r = 2(2p) + b -----eq(2)
Sub the value of r from eq(1) in eq(2),
5(p + b) = 4p + b
⇒ 5p + 5b = 4p + b
⇒ 5b - b = 4p - 5p
⇒ 4b = -p
⇒ b = -p/4
sub in eq(1)
r = p + (-p/4)
= p - p/4
= 3p/4
⇒ r = 3p/4
⇒ r/p = 3/4
Answer:
3/4
Step-by-step explanation:
We have two lines:
r = p + b eq(1)
5r = 4p + b eq(2)
eq(2) - eq(1)
4r = 3p
dividing by 4p
r/p = 3/4
Aaron covers 300 miles in 6 hours, what's his average speed?
Answer:
50mph
Step-by-step explanation:
Speed=v
time=t
distance=s
v=s/t
v=300m/6h
v=50mph
Let me know if my answer is wrong.
Hope this helps :) ❤❤❤
Answer:
\(\boxed{Speed = 50 miles/hr}\)
Step-by-step explanation:
Given:
Distance = S = 300 miles
Time = t = 6 hours
Required:
Average Speed = v = ?
Formula:
Average Speed = Total Distance Covered / Total Time Taken
Solution:
v = S/t
v = 300 miles / 6 hours
v = 50 miles/hr
Rewrite 10^-5 using a positive exponent.
The positive exponents demonstrate the number of times the foundation is multiplied, and the further discussion can be defined as follows:
It says how so many times a base amount is multiplied and a negative exponent tells us how many instances a base number is divided.
These exponents are important in mathematics because they allow us to short anything which otherwise is truly tedious to write.
Converting the positive exponent:
Answer:
1/10^5 (1 over 10 to the power of 5)
Step-by-step explanation:
Move 10^−5 to the denominator in 10−^5 using the negative exponent rule b^−n=1/b^n so basically that would mean the answer would be 1 over 10 to the power of 5:
1/10^5
You begin at the parking lot and travel 4 units east, then 11 units north. Where are you?
What is the value of Sx3 + 4y3 when x=4 and y=3?
Step-by-step explanation:
is there any value for S??
A bowling alley charges $85 for a birthday party rental and $11 per guest. A family is planning a birthday party at the bowling alley and can spend up to $260. What is the maximum number of guests they can invite?
Answer: 15 People
Step-by-step explanation:
So they plan to spend $260, from that take away $85, then you'll have $175, then take away $11 15 times you'll end up with $10 and that not enough for one more guests. So 15 is your answer.
The maximum number of guests they can invite? 15 Guests
Bowling alley rental charge is 85$
after spending on the rental charge, family left with 260 - 85 = 175$
No of guest that can be invited = 175/11 =15.9 {unitary method is used}
∴The maximum no of guests that can be invited by the family money will be 15 and 10$ money left with them unused.
see this example of 'Unitary method' for solving questions here:
brainly.com/question/45210219
I need help please :) :)
Answer:
1 = 4
4 = 1
Step-by-step explanation
8 divided by 2
1 divided by 4
4 divided by 1
2+2=4 4+4=8 keep going until u get quad digit numeros
Answer:
8+8=16
16+16=32
32+32=64
64+64=128
128+128=256
256+256=512
512+512=1024
1024+1024=2048
...
Step-by-step explanation:
Answer:
8+8=16
16+16=32
32+32=64
64+64=128
128+128=256
256+256=512
512+512=1024
1024+1024=2048
Step-by-step explanation:
Uhm same thing, this is confusing.
Solve for y.
−2y+7=−5
Responses
y = 6
y = 1
y = -1
y = -6
Answer: y = 6
Step-by-step explanation:
1. Subtract 7 from both sides to isolate -2y.
-2y = -12
2. Divide both sides by -2 to isolate the y.
y = 6
NEED HELP ASAP Triangle JKL was dilated with the origin as the center of dilation to create triangle J'K'L'. The triangle was dilated using a scale factor of 1/2 Which rule represents the dilation applied to triangle J K L to create its image, triangle J′ K′ L′ ?
Answer:
Step-by-step explanation:
C
Krystine has a weekend job advertising an upcoming play. She has two options for being paid. Option A is an hourly wage of $7.00. Option B is a 5% commission on all money made at the play. She plans to work 8 hours each day on Saturday and Sunday. Tickets are sold for $10 each, and Krystine estimates she will sell about 200 tickets. Which option gives Krystine more earnings this weeknd?
Answer: Option A
===================================================
Explanation:
If she goes with option A, then she works two days for 8 hours a day. In total she works 8+8 = 16 hours. At $7 an hour, she earns 16*7 = 112 dollars.
If she goes with option B, then she earns 5% on the total of 200*10 = 2000 dollars. So 5% of 2000 = 0.05*2000 = 100 dollars is earned.
Option A yields her $112 while option B yields $100. She earns more with option A.
Answer:
Option A with hourley wage of $7.00 per hour is best and gives her more earnings.
Step-by-step explanation:
Option A gives Kristine 16 hours times $7.00 per hour for total of $112.00
Option B gives 5% of $2000 (total commission on all money made at play) for $100
solve each equation for the given variable
xy = k;y
a = 2/b + 3c; c
6(2c = 3d) = 5(4c-3d); d
Step-by-step explanation:
y=k/x
\(c = \frac{a - \frac{2}{b} }{3} = \frac{ \frac{ab - 2}{b} }{3} = \frac{3(ab - 2)}{b} = \frac{3ab - 6}{b} \)
how many solutions does the system of equations have?
A) No solution
B) One solution: x = 0, y = 0
C) One solution: x = 1, y = 5
D) Infinite many solutions
Answer:
no solution
Step-by-step explanation:
a solution would mean a point where the two lines cross. theres no such thing for parallel lines.
but if the lines are the same, they are parallel and cross everywhere, that would give infinite solutions.
if they would cross once, it would mean one solution