Answer: 15/44
Step-by-step explanation:
You have to make the denominators match so:
1/11(4) + 1/4(11)=
4/44 + 11/44=
15/44
15/44
Step-by-step explanation:
\(\begin{aligned}\frac{1}{11}+\frac{1}{4}&=\frac{4+11}{44}\\&=\bf\frac{15}{44}\end{aligned}\)
Bryce grew
33 inches each year for the past 4 years. How many inches total has Bryce grown in the
past 4 years ?
Answer:
132 inches
Step-by-step explanation:
33 x 4 = 132 inches
Geometry
Do it right
Answer:
x = 26
Step-by-step explanation:
sum of consecutive interior angles is 180
2(x + 15) + (3x + 20) = 180
2x + 30 + 3x = 160
5x = 130
x = 26
Answer:
value of x is 26.
Step-by-step explanation:
Given:
2(x+15)°+(3x+20)°=180°
Since the sum of angle of co interior angle is supplementary.
Solving for x.
2(x+15)°+(3x+20)°=180°
opening bracket2x+30+3x+20=180
Solving like terms5x+50 =180
Subtracting both side by 50.5x=180-50
5x=130
dividing both side by 5.x=130/5
x=26
Therefore value of x is 26.
In each of the following problems, type the price per unit per oz in blanks a. and b, then pick the best buy.
a. Bread, 1 lb. loaf for 80¢ would =
b. Bread, 2 lb. loaf for $1.95 would =
c. The best buy would be
The best price to buy is 1 pound bread for 80 cents.
What is the unit rate?Unit rate can be defined as the ratio between two measurements with the second term as 1. It is considered to be different from a rate, in which a certain number of units of the first quantity is compared to one unit of the second quantity.
a) Bread, 1 lb. loaf for 80 cents
We know that, 1 pound = 16 oz
80 cents = 0.80 dollars
Here, unit price = 0.80/16
= 0.05 dollars per ounce
b) Bread, 2 lb. loaf for $1.95
We know that, 2 pound = 32 oz
Here, unit price = 1.95/32
= 0.06 dollars per ounce
Therefore, the best price to buy is 1 pound bread for 80 cents.
To learn more about the unit rate visit:
https://brainly.com/question/11258929.
#SPJ1
Solve for x.
37°
8 cm
x = [?] cm
X
Round to the nearest hundredth.
X
The measure of side length x in the right triangle is approximately 6.03 cm.
What is the measure of side length x?The figure in the image is a right triangle having one of its interior angle at 90 degrees.
From the figure:
Angle θ = 37 degrees
Adjacent to angle θ = 8 cm
Opposite to angle θ = x
To solve for the missing side length x, we use the trigonometric ratio.
Note that: tangent = opposite / adjacent
Hence:
tan( θ ) = opposite / adjacent
Plug in the given values and solve for x:
tan( 37 ) = x / 8
x = tan( 37 ) × 8
x = 6.03 cm
Therefore, the value of x is 6.03 cm.
Learn more about trigonometric ratio here: brainly.com/question/28016662
#SPJ1
Joyce saved $220 on an item that was 75% off what was the original price
Answer:
$880
Step-by-step explanation:
Use the equation:
\(P=(1-d)x\) with d being the discount in a decimal form, and P being the price that was bought at.
220=(1-0.75)x
simplify parenthesis terms
220=0.25x
divide both sides by 0.25
880=x
So, the original price was $880.
Hope this helps! :)
Select the correct answer
Vector v has its initial point at (7.-9) and its terminal point at (-17,4), Which unit vector is in the same direction as v?
Answer:
option c
Step-by-step explanation:
Annual earnings, including bonuses, for Financial Analysts and Personal Financial Advisors, are currently following a skewed to the right distribution with a mean of $66,500 and a standard deviation of $10,500. According to the 68-95-99.7 rule, it is correct to say that (select ALL that apply):______.
a. the middle 95% of all Financial Analysts and Personal Financial Advisors make between $45.500 and $77,000 annually.
b. only 2.5% of all Financial Analysts and Personal Financial Advisors make less than $45,500 annually.
c. both of the above statements are false
Answer:
c. both of the above statements are false
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
Approximately 68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
Approximately 95% of the measures are within 2 standard deviations of the mean.
Approximately 99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
Distribution skewed to the right
This means that the Empirical Rule is not applicable, and the two statements are false, and thus, the correct answer is given by option c.
The first would be false nonetheless, but the second would be true if the distribution was normal.
Find the area of the shaded region.
Answer:
4+4+4+4=16+8х2=32 hope it help,have a nuce day!
Kendra can make 120 soccer kicks in minutes. Jovani can make 100 soccer kicks in minutes. How long will it take them to make 1300 soccer kicks together?
The time it takes them to make 1300 soccer kicks together is 51 minutes.
What is an expression?Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication, and division.
Let the number of soccer kicks be y.
Let the time taken be x.
Writing this as a coordinate (x, y). If Kendra can make 120 soccer kicks in 3 minutes and Jovani can make 100 soccer kicks in 4 minutes, this can be written in a coordinate form as (3, 120) and (4, 100)
The standard linear equation is given as y = mx + b
Get the slope:
m = 100-120/4-3
m = -20/1
m = -20
Get the y-intercept:
Recall that y = mx + b
120 = -20(3) + b
120 = -60 + b
b = 180
The required equation is g(x) = -20x + 180
To determine the time it will take them to make 1300 soccer kicks together, substitute g(x) = 1300 and find "x"
1300 = -20x + 180
20x = 1200 - 180
20x = 1020
x = 51 minutes
Hence the time it takes them to make 1300 soccer kicks together is 51 minutes
Learn more on equations here:
brainly.com/question/11408596
#SPJ1
WILL MARK BRAINLIEST!!
Which is the graph of g(x)
Answer:
the second one after first
Step-by-step explanation:
it strictly obeys the rules of boundary
In the inequality below, let x represent the number of muffins a bakery makes
each day. 3x + 11 s 260 Which of the following phrases MOST accurately
describes the number of muffins the bakery makes each day?
Answer:
umm can u explain more plz
Step-by-step explanation:
If 13.5 pounds of grapes cost $30, what is the unit price?
Answer: Aprox $2.22
Step-by-step explanation:
We can determine the unit price by dividing
30/13.5 = 2.22222...
So the grapes cost aproximately $2.22 per pound
6 less than the product of 8 and -10
Answer:
-86
Step-by-step explanation:
8(-10)-6=x
-80-6=x
x=-86
The graph of � = ∣ � ∣ y=∣x∣y, equals, vertical bar, x, vertical bar is shifted down by 9 99 units and to the right by 4 44 units. What is the equation of the new graph? Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A) � = ∣ � − 9 ∣ − 4 y=∣x−9∣−4y, equals, vertical bar, x, minus, 9, vertical bar, minus, 4 A � = ∣ � − 9 ∣ − 4 y=∣x−9∣−4y, equals, vertical bar, x, minus, 9, vertical bar, minus, 4 (Choice B) � = ∣ � − 4 ∣ − 9 y=∣x−4∣−9y, equals, vertical bar, x, minus, 4, vertical bar, minus, 9 B � = ∣ � − 4 ∣ − 9 y=∣x−4∣−9y, equals, vertical bar, x, minus, 4, vertical bar, minus, 9 (Choice C) � = ∣ � − 4 ∣ + 9 y=∣x−4∣+9y, equals, vertical bar, x, minus, 4, vertical bar, plus, 9 C � = ∣ � − 4 ∣ + 9 y=∣x−4∣+9y, equals, vertical bar, x, minus, 4, vertical bar, plus, 9 (Choice D) � = ∣ � − 9 ∣ + 4 y=∣x−9∣+4y, equals, vertical bar, x, minus, 9, vertical bar, plus, 4 D � = ∣ � − 9 ∣ + 4 y=∣x−9∣+4
An equation of the new graph is: A. y = ∣x - 4∣ - 9.
What is a translation?In Mathematics and Geometry, the translation of a graph to the right simply means a digit would be added to the numerical value on the x-coordinate of the pre-image:
g(x) = f(x - N)
Conversely, the translation of a graph downward simply means a digit would be subtracted from the numerical value on the y-coordinate (y-axis) of the pre-image:
g(x) = f(x) + N
Since the parent function y = ∣x∣ was translated 4 units to the right and 9 units down in order to produce the graph of the image, we have:
y = ∣x - 4∣ - 9
Read more on function and translation here: brainly.com/question/31559256
#SPJ1
Missing information:
The question is incomplete and the complete question is shown in the attached picture.
Gerald earns $16 per
hour for the first 35 hours
he works in a week. For
each hour over 35 hours he
works in a week, he makes
one and a half times his
regular hourly wage. Last
week he earned $848. How
many hours did he work?
Answer:
47.14
Step-by-step explanation:
35*16=556.6 848-556.6=291.4
16*1.5=24 291.4/24=12.14
35+12.14=47.14
Answer:
Gerald worked 47 hours last week.
Step-by-step explanation:
If Gerald was making $16 for the first 35 hours, that is $560. If he is making 1.5x his regular wage for any overtime, thats $24. 24x12 =288. 288+560 = $848. and 35+12=47 hours
The remainder is what’s left when you divide. The part you cannot divide.
You can divide 75 by 3 = 25, so the remainder is 1.
The correct dividend of 76 is required to yeild a quotient of 25 and a remainder of 1 when divided by 3.
Division FormulaWe can know the dividend, the quotient and the remainder of the division using the division formula: (Divisor x Quotient) + Remainder = Dividend
Divisor = 3
Quotient = 25
Remainder = 1
(3 × 25) + 1 = 75 + 1
(3 × 25) + 1 = 76
Thus, the dividend 76 divided by the divisor 3 have the quotient 25 and a remainder when of 1.
Know more about division here: https://brainly.com/question/1622425
#SPJ1
Which equation in equality shows the relationship between the values |7| And |-7|
A |7|>|-7|
B |7|<|-7|
C |7|=|-7|
D |7|. |-7|
Answer d has an equal sign with a slash in it
Answer:
C. The answer is C, |7| = |-7| because absolute value ignores positivity and negativity, and just gives the base number. So both are equal to seven.
I hope this helps :)
Using the information given, select the statement that can deduce the line segments to be parallel. If there are none, then select none.
When m8 = m4
Using the information given, select the statement that can deduce the line segments to be parallel. If there are none, then select none.
When m8 = m4, the line segments are parallel.
When two line segments have the same slope (m8 = m4), then the line segments are parallel. Therefore, the statement that the line segments are parallel can be deduced if m8 and m4 are equal.
When two line segments have the same slope, then they will be parallel to each other. This can be deduced when the slopes of both line segments are equal, which is represented by m8 = m4. If the two line segments have the same slope, then they will be parallel to each other and will never meet or intersect. This is because parallel lines always have the same slope and never touch each other. In conclusion, the statement that two line segments are parallel can be deduced if m8 and m4 are equal.
Learn more about line segment here
https://brainly.com/question/30072605
#SPJ4
Find the value of x.
parallel lines rules says that adjesent angles are equal. which will give me 69
Pls help
Which of these rational number's is the product of the other 6:
2/99, 2/3, 5/7, 2 1/3, 2 1/4, 10/11, 18.
Answer:
10/11
Step-by-step explanation:
Sebastian observed the number of minutes his dormmates spent on social media sites while they were at the library. he reported his data in the following list.
13, 0 , 14 , 36, 18, 9
Find the mean absolute deviation (mad) of the data set. ___ minutes
The mean absolute deviation (MAD) of the data set is equal to 180.625.
The mean absolute deviation of a data set is to find the average distance of each observation of the data set and the mean of the data set.
Mean absolute deviation = 1/n ∑ absolute value of (xi - x bar)
x bar =average value of the given data set
n= total number of data set
xi = data value in a given set
According to the question,
x bar = sum of all the data set / total number of the data set
x bar = 2052/16 = 128.25
Substitute the value in the formula, we have
Mean absolute deviation = 2890/16 = 180.625
Hence, the Mean absolute deviation of the data set is equal to 180.625.
To know more about Mean absolute deviation visit: brainly.com/question/10528201
#SPJ4
As per the given data, the Mean absolute deviation (MAD) of the data set is equals to 17.5
The term Mean absolute deviation in math is defined as the average distance of each observation of data set and the mean of the data set.
Here we have given the following data.
=> 13, 0 , 14 , 36, 18, 9
Then the mean of the data is calculated as,
=> (13 + 0 + 14 + 36 + 18 + 9)/6
=> 90/6
=> 15
Now, we have to the Substitute the value in the formula, we have
And then the Mean absolute deviation is calculated as,
=> (90 + 15)/6
=> 105/6
=> 17.5
To know more about Mean here
https://brainly.com/question/22871228
#SPJ4
what is the equation of a line that passes through the points (2,5) and (4,3)
The equation of a line that passes through points (2,5) and (4,3) is
y = -x+7.
Finding the equation of a line:
First, we need to find out the slope for the given points.
(X1,Y1) = (2,5)
(X2,Y2) = (4,3)
formula for slope(m) = \(\frac{Y2 - Y1}{X2 - X1}\)
substitute the points in the above formula
\(\frac{3 - 5}{4 - 2}\) = \(\frac{-2}{2}\)
\(\frac{-2}{2}\) = -1
slope for the given points(m) = -1.
m = -1
The equation of a line is y-y1 = m(x-x1), where x and y are variables.
substituting the values in the above equation then :
y-5 = -1(x-2)
y-5 = -x+2
y+x = 2+5
x+y = 7
y = -x+7
Therefore, the equation of the line passing through the points (2,5) and (4,3) is y = -x+7
To solve more problems based on the linear equations:
https://brainly.com/question/9753782
A bucket contains 72 red, 48 blue, 48 green, and 48 yellow crayons. The art teacher also has 120 pieces of drawing paper. What is the largest number of identical kits the art teacher can make with all of the crayons and all of the paper?
The art teacher can make a maximum of 24 identical kits using all the crayons and drawing paper for proper distribution.
To determine the largest number of identical kits the art teacher can make using all the crayons and drawing paper, we need to find the greatest common divisor (GCD) of the quantities.
The GCD represents the largest number that can divide all the quantities without leaving a remainder.
The GCD of the quantities of crayons can be found by considering the prime factorization:
72 = 2³ × 3²
48 = 2⁴ × 3
48 = 2⁴ × 3
48 = 2⁴ × 3
The GCD of the crayons is 2³ × 3 , which is 24.
Now, we need to find the GCD of the quantity of drawing paper:
120 = 2³ × 3 × 5
The GCD of the drawing paper is also 2³ × 3 , which is 24.
Since the GCD of both the crayons and drawing paper is 24, the art teacher can make a maximum of 24 identical kits using all the crayons and drawing paper.
Each kit would contain an equal distribution of crayons and drawing paper.
Learn more about distribution here:
brainly.com/question/30034780
#SPJ1
Which number has a repeating decimal form?
A. sqrt\15
B. 11/25
C. 3/20
D. 2/6
Answer:
answer d 2/6
which is 1/3 =0.333333333
Answer:
2/6
Step-by-step explanation:
A Chevy Malibu has a fuel capacity of 18.5 gallons. This vehicle averages 666 miles per tank. Assume the relationship between fuel capacity (volume) and distance is linear. How many miles can this vehicle travel with 5 gallons of gasoline?
Answer:
180 miles
Step-by-step explanation:
Step one:
capacity of tank= 18.5gallons
vehicle averages 666 miles per tank.
Hence, the vehicle can travel 666 miles on 18.5 gallons
Required
The distance covered on 5 gallons
Step two:
vehicle can travel 666 miles on 18.5 gallons
the vehicle will go x miles on 5 gallons
cross multiply we have
5*666= 18.5*x
3330=18.5x
divide both sides by 18.5
x= 3330/18.5
x=180 miles
Construction crews are building a highway between the towns of Washington and Jefferson. Currently the highway is 16.25 miles long. Each month the total length increases by 4.5 miles. Which equation can be used to find y, the total length of the highway in miles after x months?
Rose wants to buy a toy that costs $14. If she gives the cashier $20, which equation will tell you how much change Rose gets back?
Answer:
$20-$14=$6
Step-by-step explanation:
this is correct because if you give the $20 to them and the toy costs $14 then you subtract that from the amount you gave them then whatever is left is how much you get back.
brainliest?
What is (10+2-5)X(6^2÷(8-4)??? PLEASE EXPLAIN YOURSELF
Answer:
3
Step-by-step explanation:
first you add 10+2 then subtract 5 from the 12. then you multiply 6 and 2 that equals 12. now you minus 8 and 4 that equals 4. now you divide 12 and 4. that equals 3.
when simplified,9x-(x+1) is
For the right triangle shown, what is the sine of angle C?
Answer:
0.5
Step-by-step explanation:
Angle C is 30° since 180° minus 90°, the right angle B, - 60°, angle A.
Sin 30° = 0.5