Answer:
الطاولة؟
Step-by-step explanation:
A spinner was spun 96 times. The results are shown in the table below.
Yellow White
Spinner Results
Yellow 24
White
18
Red 12
Blue 24
Orange
Red
Green Blue
Green
6
Orange
12
Which colors' experimental probabilities match their theoretical probabilities?
ОА.
White, Red and Blue
ОВ.
Yellow. Red, and Orange
C.
White, Red, and Green
D.
Yellow. Blue and Green
Answer:
my answer -C
Step-by-step explanation:
White,Red,and Green.
(copy and paste for picture)
If x = 6 units, y = 3 units, and h = 5 units, find the area of the rhombus shown above using decomposition.
A. 45 square units
B. 15 square units
C. 11 square units
D. 30 square units
Answer:
B
Step-by-step explanation:
30
Step-by-step explanation:
did it
What is the distance between point T (-5,1) and point I (-1,1)
The distance between point T (-5, 1) and point I (-1, 1) is 4 units.
To find the distance between two points, we can use the distance formula, which is derived from the Pythagorean theorem. The formula is:
Distance = √((x2 - x1)² + (y2 - y1)²)
Let's apply this formula to find the distance between point T (-5, 1) and point I (-1, 1):
x1 = -5, y1 = 1 (coordinates of point T)
x2 = -1, y2 = 1 (coordinates of point I)
Plugging these values into the formula, we have:
Distance = √((-1 - (-5))² + (1 - 1)²)
= √(4² + 0²)
= √(16 + 0)
= √16
= 4
Therefore, the distance between point T (-5, 1) and point I (-1, 1) is 4 units.
For more questions on Pythagorean theorem, click on:
https://brainly.com/question/231802
#SPJ8
suface area of cuboid 9 5 4
The cuboid in question has a surface area of 202 square units.
We must sum together the areas of all six faces to determine a cuboid's surface area.
The dimensions of the given cuboid are:
length (l) = 9 units
width (w) = 5 units
height (h) = 4 units
The area of each face is given by:
Top and bottom faces:\(lw = 9 * 5 = 45\) square units each
Front and back faces: \(lh = 9 *4 = 36\) square units each
Left and right faces: \(wh = 5 * 4 = 20\) square units each
Therefore, the total surface area of the cuboid is:
\(2(lw + lh + wh) = 2(45 + 36 + 20)\\ = 2(101) \\= 202 \ square \ units\)
Hence, the surface area of the given cuboid is 202 square units.
Learn more about the Surface area here:
https://brainly.com/question/29298005
#SPJ1
Identify the quadratic function(s). (Select all that apply). y(y + 4) - y = 6 (3x + 2) + (6x - 1) = 0 4b(b) = 0 3a - 7 = 2(7a - 3)
Answer:
[A] y(y + 4) - y = 6
[C] 4 b (b)=0
Step-by-step explanation:
First let know what is a quadratic functions(s):
A function is called Quadratic if it consist of only one variable, maximum of three terms, and highest degree of the variable in that Polynomial is 2.
Now let's go through the answer choices:
[A]
y *(y+4) - y =6
y² + 4 y - y -6=0
y²+3 y -6=0
Thus, This is Quadratic Function.
[B]
3 x +2 + 6 x -1=0
9 x-1=0
Thus, This is not Quadratic Function
[C]
4 b*(b)=0
4 b²=0
Thus, This is Quadratic Function.
[D]
3 a- 7 =2 * (7 a-3)
3 a - 7=14 a - 6
3 a - 14 a = 7 -6
-11 a =1
Thus, This is not a Quadratic Function.
Hence, [A] and [C] are quadratic functions.
[RevyBreeze]
Simplify
\(\left(\frac{123}{321}\right)\left(\frac{456}{654}\right)\left(\frac{789}{987}\right) \left(\frac{123}{321}\right)^{-1}\left(\frac{456}{654}\right)^{-1}\left(\frac{789}{987}\right)^{-1}\)
Answer:
1
Step-by-step explanation:
using the rule of exponents
\((\frac{a}{b}) ^{-1}\) = \(\frac{b}{a}\) , then
\(\frac{123}{321}\) × \(\frac{456}{654}\) × \(\frac{789}{987}\) × \(\frac{321}{123}\) × \(\frac{654}{456}\) × \(\frac{987}{789}\)
[ \(\frac{123}{321}\) × \(\frac{321}{123}\) = 1 , \(\frac{456}{654}\) × \(\frac{654}{456}\) = 1 , \(\frac{789}{987}\) × \(\frac{987}{789}\) = 1 ]
= 1 × 1 × 1
= 1
Find the weight of one square in hanger a and the weight of a pentagon in hanger b
Answer:
the first and second M is undefined because we have no information to make an equation
Click on the volume of this cube.
Answer: C
Step-by-step explanation:
Is 1.25 bigger the 1.4
Answer:
Yes.
Step-by-step explanation:
Because your putting it in the decimal form- .25 is bigger than .40 because it is closer to 1.
HINT: Always know theres a hidden 0 behind it.
Which lines have a y-intercept at (0,4)?
Choose all answers that apply:
А
y=-3x +4
B
y = 4x + 7
y = 5 + 4x
y = 4-2
KHAN ACADEMY
Answer:
y=-3x+4
Step-by-step explanation:
Using the formula y=mx+b
mx= slope b= y-intercept
hence,
y=-3x+4 has a y-intercept of (0,4)
Answer:
A y=3x +4
Step-by-step explanation:
since when x=0 then y will be at +4
Y=3(0)+
The first number in a pattern is 84. The pattern follows the rule divide by 2 then add 10. Find the next three terms and then describe the pattern
Answer:
84
34
27
Step-by-step explanation:
I WILL GIVE POINTS!!! PLEASE HELP!!!
Answer:
Hello .I think the last one is the answer.
Step-by-step explanation:
because -6 is out of paranthes so we can multiple -6 with 3 and for so:
\( ( \frac{ {1.4}^{3} }{ {1.2}^{4} } ) ^{ - 6} = ( \frac{ {1.4}^{ - 18} }{ {1.2}^{ - 24} } )\)
then you can up side down it so the minus will go away so:
\(( \frac{ {1.2}^{24} }{ {1.4}^{18} } )\)
hope you understand
if you have any questions don't hesitate to ask
What is the y-intercept of the graph of -6x -2y =9???
9514 1404 393
Answer:
-4.5
Step-by-step explanation:
The y-intercept can be found by setting x=0 and solving for y.
-2y = 9
y = -9/2 = -4.5 . . . the y-intercept
__
As an ordered pair, this is (0, -4.5).
the equation p=52+0.04w models relation between the amount of water bill payment p in dollars and the number of units of water w in slope of equation
The slope in the equation p = 52 + 0.04w represents the rate of change in the water bill payment for each additional unit of water consumed.
Specifically, the slope of 0.04 indicates that for every increase of one unit in the number of water units (w), the water bill payment (p) will increase by 0.04 dollars.
This means that the slope represents the incremental cost of each additional unit of water.
In practical terms, the slope of 0.04 implies that for every additional unit of water consumed, the water bill will increase by $0.04.
This indicates a constant rate of increase in the water bill for each additional unit of water used.
It's important to note that the slope remains constant throughout the equation, suggesting a linear relationship between the amount of water consumed and the corresponding bill payment.
Therefore, The slope, in this case, is the coefficient of the variable w, which is 0.04.
For more questions on slope
https://brainly.com/question/16949303
#SPJ8
The probable question may be:
What is the meaning of the slope in the equation p = 52 + 0.04w, which models the relationship between the water bill payment p in dollars and the number of units of water w ?
The vertices of figure PQRS are translated to form figure P'Q'R'S'. Select all the statements that describe the two figures. Q S R P' S' Q' 'R
the anawer choices are : A. P Q R S is the preimage of PQRS, B. the two figures are congruent, C. the two figures are in different positions , but have the same orientation, D. the two figures are in different positions and have oppsoite orientation , E. corresponding angles and sides of the figures have the same measures.
The true statements are:
(B) Both figures are congurent.
(C) The two figures have the same orientation but different positions.
(E) Corresponding angles and sides have the same measures.
What is orientation?In geometry, how an item is positioned in the space it occupies—such as a line, plane, or rigid body—is described in terms of its orientation, angular position, attitude, bearing, and direction.
It refers more particularly to the fictitious rotation required to shift an object from a reference placement to its present location.
To get to the current positioning, a rotation might not be sufficient.
It could be required to include a fictitious translation known as the object's location (or position, or linear position).
Together, the position and orientation completely explain where the object is situated in space.
Therefore, the true statements are:
(B) Both figures are congurent.
(C) The two figures have the same orientation but different positions.
(E) Corresponding angles and sides have the same measures.
Know more about orientation here:
https://brainly.com/question/3520971
#SPJ1
John and his family went out to eat at their favorite restaurant. The bill for the food was $65.00, and
they a left an 18% tip for the server. What was the total cost of their meal (including tip).
Answer:
$76.70 is the answer.
Step-by-step explanation:
18% of 65.00 is 11.70. I added 11.70 to $65.00, and got 76.70.
Answer:
76.7
Step-by-step explanation:
65 + 18% tip= 65 times 0.18 = 11.7 65 +11.7 = 76.7
Hope this helped have a good day
The sale price of a pair of pants is $24. This sale price is 80% of the original price. What was the original price?.
The original price for the pair of pants is $30
What is percentage?Percent simply means "per hundred" and the symbol used to express percentage is %. One percent (or 1%) is one hundredth of the total or whole and is therefore calculated by dividing the total or whole number by 100. For example: 10% of 350 = (10÷ 100) x 250 = 25.
Represent the original price by x
The sales price of the pair of pants is $24. The sale price is 80% of the original price.
Therefore the statement can be expressed as :
80/100 × x = 24
80x = 24×100
80x = 2400
divide both sides by 80
x = 2400/80
x = $30
therefore the original price of the pants is $30
learn more about percentage from
https://brainly.com/question/24304697
#SPJ1
A car travels at an average speed of 45 mph for 40 minutes.
The next part of the car's journey takes 25 minutes at an average speed of 60 mph.
Show that the average speed of the entire journey is just over 50 mph.
9514 1404 393
Answer:
the average speed is 50 10/13 mph
Step-by-step explanation:
The relationship between time, speed, and distance is ...
distance = speed × time
The distance traveled in the first part of the car's journey is ...
(45 mi/h)(2/3 h) = 30 mi
The distance traveled in the second part of the car's journey is ...
(60 mi/h)(25/60 h) = 25 mi
Then the total distance is 30 mi +25 mi = 55 mi.
The total time is ...
40 min +25 min = 65 min = 65/60 h = 13/12 h
The average speed for the trip is ...
speed = distance/time = (55 mi)/(13/12 h) = 660/13 mi/h = 50 10/13 mi/h
The average speed of the journey is 50 10/13 mi/h, just over 50 mi/h.
Math took my sis phone to see if this works pls help!
Answer:
8+3*25, 83,2^3+3*5^2, are all equivalent
Step-by-step explanation:
Hello can you help me the question is:write two equivalent fractions?
Answer:
Step-by-step explanation:
1)8/12=12/18
2)12/20=18/30
3)4/16=6/24
A system of two linear equations is graphed on a coordinate plane. If the system of equations has infinitely many
solutions, which statement must be true?
A) On the graph, there are no points (z, y) that satisfy both equations.
B) On the graph, there is exactly one point (z,y) that satisfies both the equations.
C) On the graph, any point (z,y) that satisfies one of the equations cannot satisfy the other equation.
D) On the graph, any point (z,y) that satisfies one of the equations must also satisfy the other equation.
Find the perimeter of the semicircle when diameter is 3.5 cm. (1 Point)
● Answer:
8.995 cm
● Step-by-step explanation:
P = d + L/2
d = 3.5 cm
L/2 = 2pi×r/2
= pi×d/2
= 3.14×3.5/2
= 5.495 cm
P = 3.5cm + 5.495
= 8.995 cm
A 2-gallon container of disinfectant costs $20.48. What is the price per cup?
Answer:
$0.64 per cup
Step-by-step explanation:
There are 16 cups in 1 gallon, so the number of cups in 2 gallons is:
1 gallon: 16 cups
2 gallon = 2 x 1 gallon = 2 x 16 cups = 32 cups
So we need to find the price of each cup:
1 cup = ($20.48 / 32 cups) = $0.64 per cup.
What’s the length of kL?
Applying the intersecting secants theorem, the length of segment KL is approximately, 45.8.
What is the Intersecting Secants Theorem?According to the intersecting secants theorem, if two lines from a point outside a circle intersect the circle, then the product of the length of one line segment and its portion outside the circle is equal to the product of the length of the other line segment and its portion outside the circle.
Using the theorem, we have:
MN * MO = ML * MK
Substitute:
21 * 48 = 22 * KL
1,008 = 22KL
1,008/22 = KL
KL = 45.8 (nearest tenth)
Learn more about the intersecting secants theorem on:
https://brainly.com/question/15392507
#SPJ1
\(48x2y−12xy2−60x2y2\)48x2y−12xy2−60x2y2
A state lottery sells 25,000 scratch off tickets. Each ticket costs $2. Of the 25000 tcikets one hundred tickets will win the player $10, twenty five tickets will win the player $100, and one ticket will win the player $5000. What is the expected value of buying one scratch- off ticket?
The expected value of buying one scratch-off ticket will be $42,400.
Given that:
25,000 scratch-off lottery tickets are sold by the state. Each entry fee is $2. One hundred tickets will reward the player $10, twenty-five tickets will win the player $100, and one ticket will win the player $5000 out of the total of 25,000 tickets.
The expected value of buying one scratch-off ticket is calculated as,
Expected value = $2 x 25,000 - ($10 x 100 + $100 x 25 + $5,000 x 1)
Expected value = $50,000 - ($1,000 + $2,500 + 5,000)
Expected value = $50,000 - $7,600
Expected value = $42,400
More about the expected value link is given below.
https://brainly.com/question/29574962
#SPJ1
I don’t wanna fail if you know the answer pls tell me
2,4,1=4
6,0,3=6
7,2,4=7
1,0,8=?
Answer:
8 is the correct answer ...
Graph the solution to this inequality on the number line.
−7+x≤−4
A Solution to the inequality on the number line is x≤ 3
What is inequality?In mathematics, "inequality" refers to a relationship between two expressions or values that is not equal to each other. Therefore, inequality emerges from a lack of balance.
When resolving an inequality;
Add the same amount to each side,
We must flip the inequality symbol if we multiply or divide each side by a negative number.
To solve your inequality;
−7+x≤−4
Solve Absolute Value.
x≤−4 + 7
x≤ 3
Learn more about Inequalities click here:
brainly.com/question/24372553
#SPJ1
Two UNO students want to start a business selling slushies at the Gene Leahey Mall during the summer. They will have an initial cost of $500 to buy equipment and an additional $1.25 cost for each slushie they sell. They
plan to charge $3.50 for each slushie. Let C(x) represent the cost (in dollars) associated with starting and running the business and R(x) represent the revenue (in dollars) earned from sales. Let x represent the number
of slushies sold.
a. Write a linear function for cost.
C(x) =
b. Write a linear function for revenue.
R(x) =
Part (a)
The cost is the initial cost plus the cost per slushie multiplied by the number of slushies sold.
\(C(x)=500+1.25x\)
Part (b)
The revenue is the number of slushies sold multiplied by the amount charged per slushie.
\(R(x)=3.50x\)