Answer:
-1,000
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is -1,000 > -999
Step-by-step explanation:
That is because the more further you go away from the zero into the negatives on a number line graph, the bigger the number with a negative sign is, that considered smaller
Simplify all ratios and keep them as improper fractions
If arc cos = -8/17 and arc sin is negative, then arcsin is _____ and arctan is ______
To find arcsin, we need to use the identity:
sin(arcsin(x)) = x
Since arcsin is negative, sin(arcsin) is also negative. Therefore, we can say:
sin(arcsin) = -sqrt(1 - (cos)^2)
where (cos)^2 = 8/17
Substituting, we get:
sin(arcsin) = -sqrt(1 - (8/17))
Simplifying, we get:
sin(arcsin) = -sqrt(17/17 - 8/17)
Simplifying further, we get:
sin(arcsin) = -sqrt(9/17)
Therefore, arcsin = -sqrt(9/17)
To find arctan, we need to use the identity:
tan(arctan(x)) = x
Substituting, we get:
tan(arctan) = -8/17
Therefore, arctan = -8/17
So, arcsin is -sqrt(9/17) and arctan is -8/17.
Solve for the indicated variable.
q = c4(h + r) for r
Select one:
a. r = 4cq - h
b. r = q4c - h
c. r = 4q−hc
d. r = 4qc - h
Answer:
Option (c) "\(r=\dfrac{q}{4c}-h\)"
Step-by-step explanation:
The given equation is :
q = c4(h + r)
We need to solve it for r.
Dividing both sides of the given equation by 4c.
\(\dfrac{q}{4c}=\dfrac{4c}{4c}(h+r)\\\\(h+r)=\dfrac{q}{4c}\)
Now, subtract h both sides of the equation.
\(h+r-h=\dfrac{q}{4c}-h\\\\r=\dfrac{q}{4c}-h\)
Hence, this is the required solution.
On a number line M is located at -7 and N is located at four what is the midpoint of segment MN
On a number line M is located at -7 and N is located at four then the midpoint of segment MN is -3/2.
What does a midpoint mean?Midpoint, as the word suggests, means the point which lies in the middle of something. Midpoint of a line segment means a point which lies in the mid of the given line segment.
SO, Midpoint of the two values is half the absolute value of their difference added to the lowest value.
Find the Midpoint
O = 1/2 |M - N| + M
O = 1/2 |-7 - 4 | + (-7)
The absolute value turns any number into the positive form;
O = 1/2 |- 11 | + (-7)
O = 11/2 + (-7)
O = -3/2
The midpoint is -3/2.
Therefore, On a number line M is located at -7 and N is located at four then the midpoint of segment MN is -3/2.
Learn more about midpoint here;
https://brainly.com/question/5127660
#SPJ2
HURRY PLEASE
Simplify: 12k - 6 + (3k)(4)
Solve for the length of BC. B X A 32 13 С Your answer
Answer:
Step-by-step explanation:
take 32 degree as reference angle
using sine rule
sin 32=opposite/hypotenuse
0.52=x/13
0.52*13=x
6.76=x
The equation r(t) = sin(4t)i + cos(4t)j, 0t≥0 describes the motion of a particle moving along the unit circle. Answer the following questions about the behavior of the particle.
a. Does the particle have constant speed? If so, what is its constant speed?
b. Is the particle's acceleration vector always orthogonal to its velocity vector?
c. Does the particle move clockwise or counterclockwise around the circle?
d. Does the particle begin at the point (1,0)?
Answer:
a) Particle has a constant speed of 4, b) Velocity and acceleration vector are orthogonal to each other, c) Clockwise, d) False, the particle begin at the point (0,1).
Step-by-step explanation:
a) Let is find first the velocity vector by differentiation:
\(\vec v = \frac{dr_{x}}{dt} i + \frac {dr_{y}}{dt} j\)
\(\vec v = 4\cdot \cos 4t\, i - 4 \cdot \sin 4t \,j\)
\(\vec v = 4 \cdot (\cos 4t \, i - \sin 4t\,j)\)
Where the resultant vector is the product of a unit vector and magnitude of the velocity vector (speed). Velocity vector has a constant speed only if magnitude of unit vector is constant in time. That is:
\(\|\vec u \| = 1\)
Then,
\(\| \vec u \| = \sqrt{\cos^{2} 4t + \sin^{2}4t }\)
\(\| \vec u \| = \sqrt{1}\)
\(\|\vec u \| = 1\)
Hence, the particle has a constant speed of 4.
b) The acceleration vector is obtained by deriving the velocity vector.
\(\vec a = \frac{dv_{x}}{dt} i + \frac {dv_{y}}{dt} j\)
\(\vec a = 16\cdot (-\sin 4t \,i -\cos 4t \,j)\)
Velocity and acceleration are orthogonal to each other only if \(\vec v \bullet \vec a = 0\). Then,
\(\vec v \bullet \vec a = 64 \cdot (\cos 4t)\cdot (-\sin 4t) + 64 \cdot (-\sin 4t) \cdot (-\cos 4t)\)
\(\vec v \bullet \vec a = -64\cdot \sin 4t\cdot \cos 4t + 64 \cdot \sin 4t \cdot \cos 4t\)
\(\vec v \bullet \vec a = 0\)
Which demonstrates the orthogonality between velocity and acceleration vectors.
c) The particle is rotating clockwise as right-hand rule is applied to model vectors in 2 and 3 dimensions, which are associated with positive angles for position vector. That is: \(t \geq 0\)
And cosine decrease and sine increase inasmuch as t becomes bigger.
d) Let evaluate the vector in \(t = 0\).
\(r(0) = \sin (4\cdot 0) \,i + \cos (4\cdot 0)\,j\)
\(r(0) = 0\,i + 1 \,j\)
False, the particle begin at the point (0,1).
y’ =2x - 3y + 1,y(1) = 5; y(1.2)
Applying Euler's method:
Let f(x, y) = 2x - 3y + 1, and consider the following recurrence relations:
\(\begin{cases}x_0=1\\x_n=x_{n-1}+h&\text{for }n\ge1\end{cases}\)
\(\begin{cases}y_0=5\\y_n=y_{n-1}+f(x_n,y_n)h&\text{for }n\ge1\end{cases}\)
For step size h = 0.1, we can approximate y (1.2) with just 2 steps:
\(\begin{cases}x_0=1\\y_0=5\end{cases}\implies y_1=5+f(1,5)\times0.1=3.8\)
\(\begin{cases}x_1=1+0.1=1.1\\y_1=3.8\end{cases}\implies y_2=3.8+f(1.1,3.8)\times0.1=\boxed{2.98}\)
For step size h = 0.05, we need 4 steps:
\(\begin{cases}x_0=1\\y_0=5\end{cases}\implies y_1=5+f(1,5)\times0.05=4.4\)
\(\begin{cases}x_1=1+0.05=1.05\\y_1=4.4\end{cases}\implies y_2=4.4+f(1.05,4.4)\times0.05=3.895\)
\(\begin{cases}x_2=1.05+0.05=1.1\\y_2=3.895\end{cases}\implies y_3=3.895+f(1.1,3.895)\times0.05=3.47075\)
\(\begin{cases}x_3=1.1+0.05=1.15\\y_3=3.47075\end{cases}\implies y_4=3.47075+f(1.15,3.47075)\times0.05\approx\boxed{3.1151375}\)
(Compare these to the value of y (1.2) found using the exact solution to the differential equation, about 3.22832.)
For the following vectors, (a) find the dot product v•w ; (b) find the angle between v and w , (c) state whether the vectors are parallel, octagonal, or neither. V=-3i-4j, w=6i+8j
A- v•w
B-the angle between v and w is theta ^•?
C- the vectors v and w are?
Please Help.......................................................................
A drone flying over a field of corn identifies a dry area. The coordinates of the vertices of the area are shown. To what coordinates should the portable irrigation system be sent to water the dry area? Explain your reasoning.
The coordinates to which the portable irrigation system should be sent to water the area are:
(495.75, 672).
Where to send the portable irrigation system?The portable irrigation system should be sent right to the middle of the dry area given by the rectangle at the end of the answer.
Hence the coordinates are given as follows:
x-coordinate: Mean of the x-coordinates of x = 56, x = 144, x = 888, x = 895.y-coordinate: Mean of the y-coordinates of y = 289, y = 332, y = 1012, y = 1055.Hence the x-coordinate of the point to which the system should be sent is:
x = (56 + 144 + 888 + 895)/4 = 495.75.
(the mean is given by the sum of the observations divided by the number of observations).
The y-coordinate of the point to which the system should be sent is:
y = (289 + 332 + 1012 + 1055)/4 = 672.
Missing InformationThe area is given by the image at the end of the answer.
More can be learned about the mean of a data-set at https://brainly.com/question/20118982
#SPJ1
Here are the heights (in inches) of 8 students in a seminar.
63, 69, 60, 66, 70, 59, 64, 67
What is the percentage of these students who are shorter than 65 inches'
Answer:
50%
Step-by-step explanation:
there are 8 students and 4 are shorter than 65 inches.
So 4 divided by 8 = 0.5 or 50%
Place help me find the answer !!!!
if the letter l,o,g,ic are randomnly arranged to form word logic what is the probability that result will be woord logic
The probability of randomly forming the word "woord logic" is:Probability = 1 / (10! / (2!))
To calculate the probability of forming the word "woord logic" by randomly arranging the letters l, o, g, i, c, we need to consider the total number of possible arrangements and the number of arrangements that result in the desired word.
The word "woord logic" has 10 letters in total. Among these letters, there are 2 o's and the remaining letters appear only once.
The total number of possible arrangements is given by the factorial of the total number of letters:
Total arrangements = 10!
However, since the letter "o" appears twice, we need to divide by the factorial of the number of repeated letters:
Total arrangements = 10! / (2!)
To calculate the number of arrangements that result in "woord logic," we consider that the arrangement of "woord logic" is unique and distinct. Thus, there is only one arrangement that matches the desired word.Simplifying this expression would yield the exact probability.
For more such questions on probability
https://brainly.com/question/251701
#SPJ8
Data on annual tuition and average mid-career salary of graduates of a certain degree program are collected from a number of universities and colleges. The result of the data collection is the linear model
y
=
0.83
x
+
106
,
where
x
=
annual tuition and
y
=
average mid-career salary of graduates, both in thousands of dollars. This model is accurate for annual tuition values between 10 thousand and 40 thousand dollars.
What is the slope of this linear model?
According to this model, what is the average salary for a graduate of a college or university where the annual tuition is $25,000?
$
The slope of the model is 0.83 and a graduate is expected to have an average salary of $20856
How to determine the slope of the model?The equation of the linear model is given as
y = 0.83x + 106
A linear equation is represented as
y = mx + c
Where m represents the slope
This means that when the equations y = mx + c and y = 0.83x + 106 are compared, we have:
m = 0.83
This means that the slope of the equation y = 0.83x + 106 is 0.83
Hence, the slope of the equation is 0.83
How to determine the average salary for a graduate?
Here, we have
Annual tuition = $25,000
This means that
x = 25,000
So, we have
y = 0.83 x 25000 + 106
Evaluate
y = 20856
Hence, the average salary for a graduate is $20856
Read more about linear models at
https://brainly.com/question/25987747
#SPJ1
1000 centimeters=_______meters?
1000 Centimeters = 10 Meters
∝ Sidhdi
Find the distance between the points (4,-2), (4,-5)
\(\text{Given that,}\\\\(x_1,y_1) = (4,-2)~~ \text{and}~~ (x_2 ,y_2) = (4,-5)\\\\\text{Distance} = \sqrt{(x_2-x_1)^2 + (y_2 -y_1)^2}\\\\~~~~~~~~~~~~=\sqrt{(4-4)^2 + (-5+2)^2}\\\\~~~~~~~~~~~~=\sqrt{0^2+(-3)^2}\\\\~~~~~~~~~~~~=\sqrt{0+9}\\\\~~~~~~~~~~~~=\sqrt 9\\\\~~~~~~~~~~~~=3\)
1. The first quartile (1) of the ages of the 256 employees of CCNHS – Main Campus is 39 years old. What does it imply?
If the first quartile is 39 years old, it means that approximately one-fourth of the employees at CCNHS – Main Campus are 39 years old or younger.
The first quartile (Q1) of the ages of the 256 employees of CCNHS – Main Campus being 39 years old implies that 25% of the employees have an age equal to or less than 39 years old.
In statistical terms, the first quartile represents the point below which 25% of the data falls. It divides the data set into four equal parts, with each part containing 25% of the data. Therefore, if the first quartile is 39 years old, it means that approximately one-fourth of the employees at CCNHS – Main Campus are 39 years old or younger.
This information provides insight into the age distribution of the employees at the institution. It indicates that a significant portion of the employees are relatively young, with a quarter of them falling below the age of 39. Understanding the age demographics of the workforce can be useful for various purposes, such as planning professional development programs or implementing age-specific policies.
For more questions on quartile
https://brainly.com/question/28169373
#SPJ8
100 points
AND BRAINIEST
ONLY FOR CORRECT ANSWERS
i dont know but pls brainiest
Answer:
2 : 3 = 6 : 9
10 : 12 = 5 : 6
8 : 5 = 16 : 10
3 : 1 = 6 : 2
2 : 10 = 1 : 5
5 : 4 = 15 : 12
6 : 4 = 3 : 2
5 : 3 = 10 : 6
Step-by-step explanation:
Equivalent ratios are those that can be simplified or reduced to the same value.
For example,
Reduce 10 : 6 = 5 : 3
Reduce 16 : 10 = 8 : 5
Reduce 15 : 12 = 5 : 4
Reduce 6 : 9 = 2 : 3
Reduce 6 : 12 = 1 : 2
Therefore,
2 : 3 = 6 : 9
10 : 12 = 5 : 6
8 : 5 = 16 : 10
3 : 1 = 6 : 2
2 : 10 = 1 : 5
5 : 4 = 15 : 12
6 : 4 = 3 : 2
5 : 3 = 10 : 6
Select the correct answer from each drop-down menu.
The total area of the three triangles is
square units.
The area of the figure is
square units.
The total area of the three triangles is square units is 36 and the area of the figure is square units is 60.
What is the triangle?The triangle can be defined as a three-sided polygon in geometry, and it consists of three vertices and three edges. The sum of all the angles inside the triangle is 180°.
From the figure, the area of triangles can be calculated using the:
Area = (1/2)height×base length
Area of three triangle = 1/2(4×6) + 1/2(6×4) + 1/2(4×6)
Area of three triangle = 1/2(24×3) = 36 square units
Area of the figure = area of three triangle + area of the rectangle
= 36 + 6×4
= 60 square units
Thus, the total area of the three triangles is square units is 36 and the area of the figure is square units is 60.
Learn more about the triangle here:
brainly.com/question/25813512
#SPJ1
Which of the following shows a 90° counterclockwise rotation of the blue figure
Help asap, please and thank you
To describe the temperatures for the week, we can apply the following statistical tools:
a) Find the mean, median, mode, and range.
c) Construct a line graph.
d) Construct a stem and leaf plot.
What are the statistical tools for describing temperatures?We can describe temperatures using measures of central tendencies (especially the mean, median, and mode).
The mean temperature is the average, which shows the overall trend in temperature changes. It is computed by adding up the temperatures for the period and diving by the number of data values.
In addition, the median gives the middle value when the data set is ordered in ascending or descending orders. Similarly, the mode gives the highest temperature occurrence within the period. It may not be useful here.
We can estimate the difference between the highest and lowest temperature for the week with the range.
A line graph (showing connecting lines) and a stem-and-leaf plot (like a bar graph) can graphically describe the temperatures for the week.
Thus, we can use Options A, C, and D to describe the temperature.
Learn more about the statistical tools for describing the temperatures at https://brainly.com/question/21424650
#SPJ1
Question Completion:What could you do to describe the following data, showing temperatures for the week? (Check all that apply.)
Mon - 65°
Tues - 67°
Wed - 66°
Thur - 70°
Fri - 72°
Sat - 68°
Sun - 69°
a) Find the mean, median, mode, and range.
b) Survey people about the weather.
c) Construct a line graph.
d) Construct a stem-and-leaf plot.
According to the general equation for conditional probability, if P(An B9 =
001 -
and P(B)
=
7
18
what is P(
AB)?
A. 5/7
B. 3/7
C. 4/7
D. 2/7
Question 4 of 10
What is the solution to this equation?
-8x + 4 = 36
A. X = -5
B. X= -4
C. X = 5
D. x = 4
SUBMIT
Answer:
The answer is B, -4
Step-by-step explanation:
Subtract 4 on both sides
\(-8x=32\\\)
Divide both sides by -8
\(x=-4\)
which of the following angle measure combinations will NOT form a triangle?
A. 97 degrees, 53 degrees, and 30 degrees
B. 101 degrees, 48 degrees, and 30 degrees
C. 82 degrees, 71 degrees, and 27 degrees
D. 107 degrees, 44 degrees, and 29 degrees
Answer:
B. 101 degrees, 48 degrees, and 30 degrees
Step-by-step explanation:
The sum of angle measures in a triangle is 180°. The angle sums are ...
A. 97 +53 +30 = 180
B. 101 +48 +30 = 179 . . . . will not form a triangle
C. 82 +71 +27 = 180
D. 107 +44 +29 = 180
3 sets of data with same median but different mean
The 3 sets of data with the same median but different mean are given as follows:
Data-set 1: 1, 1, 3, 5, 5.Data-set 2: 1, 2, 3, 5, 6.Data-set 3: 2, 2, 3, 6, 6.How to calculate mean and median?The mean of a data-set is calculated as the sum of all values in the data-set divided by the number of values in the data-set.
The median of a data-set is the middle value of the data-set, the value which 50% of the data-set is less than and 50% of the data-set is more than.
Hence, for a data-set of five elements, which is an odd cardinality, the median is the third element of the ordered data-set.
Then the three data-sets can be constructed with five elements, in which the third element is the same but the sum of the five elements is different.
More can be learned about the mean and the median of a data-set at https://brainly.com/question/14532771
#SPJ1
Mr. Bernstein owns 11 paintings, but has only enough wall space in his home to display five of
them at any one time. How many ways can Mr. Bernstein display three paintings in his home?
Answer:
2,184
Step-by-step explanation:
The graph below could be the graph of which exponential function?
||||
5
5
The graph could be the graph of exponential function of option b)
\(F(x) = 2 • (0.5)^{x} \)
The general form of an exponential function is
\(f(x) = {ab}^{x} \)
Here, a is the function's starting value and b is its growth factor.
F(x) is an increasing function if b > 1, and if b<1, then f(x) is a decreasing function
The function's initial value is 2 as can be seen from the provided graph. Therefore, a has a value of 2.
Given that the graph indicates that the function is decreasing, b must be less than 1.
It indicates that the necessary function is in the form of
\(f(x) = 2(b)^{x} \)
Where it is b<1
By checking option B, b=0.5<1. Hence, option B is the correct answer
To learn more about exponential function: https://brainly.com/question/30241796
#SPJ1
Note that the full question is:
(check the attached image)
Answer the questions below to find the total surface area of the can.
Answer:
\(\begin{aligned}SA &= 7.125\pi \text{ in}^2\\& \approx 22.4 \text{ in}^2 \end{aligned}\)
Step-by-step explanation:
We can find the Surface Area of the can by adding the areas of each of its parts:
\(SA = 2( A_{\text{base}}) + A_\text{side}\)
First, we can calculate the area of the circular base:
\(A_{\text{circle}} = \pi r^2\)
\(A_{\text{base}} = \pi (0.75 \text{ in})^2\)
\(A_{\text{base}} = 0.5625\pi \text{ in}^2\)
Next, we can calculate the area of the rectangular side:
\(A_\text{rect} = l \cdot w\)
\(A_\text{side} = (4\text{ in}) \cdot C_\text{base}\)
Since the width of the side is the circumference of the base, we need to calculate that first.
\(C_\text{circle} = 2 \pi r\)
\(C_\text{base} = 2 \pi (0.75 \text{ in})\)
\(C_\text{base} = 1.5 \pi \text{ in}\)
Now, we can plug that back into the equation for the area of the side:
\(A_\text{side} = (4\text{ in}) (1.5\pi \text{ in})\)
\(A_\text{side} = 6\pi \text{ in}^2\)
Finally, we can solve for the surface area of the can by adding the area of each of its parts.
\(SA = 2( A_{\text{base}}) + A_\text{side}\)
\(SA = 2(0.5625\pi \text{ in}^2) + 6\pi \text{ in}^2\)
\(\boxed{SA = 7.125\pi \text{ in}^2}\)
\(\boxed{SA \approx 22.4 \text{ in}^2}\)
Please help me anwser this
The values are given as:
a. Mean = 19
Median = 20
Mode = 22
Standard deviation = 7.2
Range = 24
b. Mean = 75
Median = 80
Mode = 90
Standard deviation = 16
Range = 100
What the measures of central tendency?The three measures of central tendency include;
MeanModeMedianThe measures of dispersions are;
Rangeinterquartile range standard deviationFrom the information given, if 4 is added to all the measures, we get;
Mean = 15 + 4 = 19
Median = 16 + 4 = 20
Mode = 18 + 4 = 22
Standard deviation = 3.2 + 4 = 7.2
Range = 20 + 4 = 24
If the values are multiplied by 5
Mean = 15(5) = 75
Median = 16(5) = 80
Mode = 18(5) = 90
Standard deviation = 3.2(5) = 16
Range = 20(5) = 100
Learn more about measures of central tendency at: https://brainly.com/question/17631693
#SPJ1
Select the correct answer.
It costs $480.00 to rent an apartment on the Gold Coast for a weekend. Last year it cost $400.00.
What method below shows how you would calculate the % increase?
The method is: Find the increase and find the ratio of the increase and the old price.
The percentage increase is 20%
What method below shows how you would calculate the percentage increase?A percentage is defined as the ratio that can be expressed as a fraction of 100.
The method below shows how you would calculate the % increase.
First step: Find the increase:
increase = 480 - 400 = $80
Second step: Find the ratio of the increase and the old price and multiply by 100 to express in percentage:
80/400 * 100 = 20%
Learn more about percentage on:
brainly.com/question/843074
#SPJ1