Answer:
m = 5
b = -6
Step-by-step explanation:
y = mx + b
Answer:
m = 5 and b = -6
Step-by-step explanation:
y = mx + b
y = 5x + (-6)
Two wheels mesh together. One gear has 40 teeth and the other one has 25teeth. If the larger wheel makes 60 revolutions per minute, how many revolutions per minute does the smaller wheel make?
quickly help plz
a sporting goods store manager was selling a kayak set for a certain price the manager offered markdowns 10 percent, and 30 percent marking the one-day sale price as 328 find the original selling of the kayak
Using percentages, we know that $515.87 approx is the purchase price at the start.
What is the percentage?In mathematics, a percentage is a number or ratio that is expressed as a fraction of 100.
Although "pct," "pct," and occasionally "pc" are also employed as acronyms, the percent symbol "%" has been most usually used to denote it.
A% is a number that has neither dimensions nor a specified unit of measurement.
For example, if you properly completed 75 out of 100 questions on a test, you would have received a 75% grade (75/100).
So, in mathematics, a percentage is a number or ratio that is expressed as a fraction of 100. Let x represent the initial asking price ( in dollars ),
After 10% is deducted, 10% of x less the new selling price, or x - 0.1x, equals 0.9x.
Having reduced the price by 30%,
The final selling price equals 90% less than 90%.
= 0.9x - 0.3 × 0.9x
= 0.9x - 0.27x
= 0.63x
The answer to the query is:
0.63x = 325
x = 325/0.63
x = 515.87
Therefore, using percentages, we know that $515.87 approx is the purchase price at the start.
Know more about the percentage here:
https://brainly.com/question/9553743
#SPJ1
Correct question:
A sporting goods store manager was selling a ski set for a certain price. The manager offered the markdowns shown, making the one-day sale price of the ski set $325. Find the original selling price of the ski set. It was marked down 10% and 30%
Find the area under the curve y = 1.5 x^-2.5 from x = 8 to x = t and evaluate it for t = 10, t = 100. Then find the total area under this curve for x lessthanorequalto 8. (a) t = 10 (b)t = 100 (c) Total area
To find the area under the curve y = 1.5 x^-2.5 from x = 8 to x = t, a) Area ≈ 0.2455 b) Area ≈ 0.0816 c) Area = 3(8)^-1.5 + C
we need to integrate the function with respect to x.
The integral of y = 1.5 x^-2.5 is:
∫ 1.5 x^-2.5 dx = -3x^-1.5 + C
where C is the constant of integration.
To evaluate the definite integral from x = 8 to x = t, we plug in the upper and lower limits of integration and subtract the values:
Area = [-3t^-1.5 + C] - [-3(8)^-1.5 + C]
Simplifying this expression, we get:
Area = -3t^-1.5 + 3(8)^-1.5
Now we can find the area for t = 10 and t = 100:
(a) t = 10:
Area = -3(10)^-1.5 + 3(8)^-1.5
Area ≈ 0.2455
(b) t = 100:
Area = -3(100)^-1.5 + 3(8)^-1.5
Area ≈ 0.0816
To find the total area under the curve for x ≤ 8, we need to integrate the function from 0 to 8:
∫ 1.5 x^-2.5 dx = -3x^-1.5 + C
Area = [-3(8)^-1.5 + C] - [-3(0)^-1.5 + C]
Area = 3(8)^-1.5 + C
To learn more about function click here
brainly.com/question/12431044
#SPJ11
A housefly sits on the outer edge of a rotating circular ceiling fan with a diameter of 6 feet. The fan rotates constantly at a rate of 20 revolutions per minute. How many minutes had the housefly been on the fan during the time it took to travel $19{,}404\pi$ feet
The number of minutes that the housefly had been on the fan during the time it took to travel 19404 π feet will be 162 minutes.
What is kinematics?The study of motion without considering the mass and the cause of the motion.
A housefly sits on the outer edge of a rotating circular ceiling fan with a diameter of 6 feet.
The fan rotates constantly at a rate of 20 revolutions per minute.
Then the velocity of the tip of a fan will be
V = 2πrN
V = πdN
V = π · 6 · 20
V = 120 π feet per minutes
The number of minutes that the housefly had been on the fan during the time it took to travel 19404 π feet will be
Time = 19404 π / 120 π
Time = 19404 / 120
Time = 161.7
Time ≈ 162 minutes
More about the kinematics link is given below.
https://brainly.com/question/7590442
#SPJ1
5. During the season, the Rangers played 25 games. They won 14 of the games.
What fraction and percent of the games did they lose? Show your work in the
space below. Remember to check your solution.
solve for the variable
x-2= -5
7+x=11
-12+x=1
Circle P below, PC = 4 feet and m CD = 80°. Determine, to the nearest tenth, the area of the blue sector enclosed by
Answer:
11.2square feet
Step-by-step explanation:
Area of a sector = theta/360 * πr²
theta is the central angle = 80degrees
radius r = PC = 4ft
Substitute
Area of the sector = 80/360 * 3.14 * 4²
Area of the sector = 80/360 * 3.14 * 16
Area of the sector = 4,019.2/360
Area of the sector = 11.2ft²
Hence tthe area of the blue sector is 11.2square feet
Let T: R2 R2 be a linear transformation such that T((1, 2)) (2, 3) and T((0, 1)) = (1, 4). Then T((5, =
-4)) is
1. (-4,-41)
2. (-6,1)
3. (-1,6)
4. (1,-6)
To find T((5, -4)), we can use the linearity property of linear transformations. First, we can express (5, -4) as a linear combination of the given basis vectors:(5, -4) = 5*(1, 2) + (-6)*(0, 1)
Since T is a linear transformation, we can apply it to each term separately:
T((5, -4)) = T(5*(1, 2) + (-6)*(0, 1))
Using the linearity property of T, we have:
T((5, -4)) = 5*T((1, 2)) + (-6)*T((0, 1))
From the given information, we know that T((1, 2)) = (2, 3) and T((0, 1)) = (1, 4). Substituting these values, we get:
T((5, -4)) = 5*(2, 3) + (-6)*(1, 4)
= (10, 15) + (-6, -24)
= (10 + (-6), 15 + (-24))
= (4, -9)
Therefore, T((5, -4)) is (4, -9). None of the options provided match this result, so the correct answer is not among the given choices.
Learn more about linear transformations at https://brainly.com/question/32700827
#SPJ11
The question is in the picture.
Answer:
arc CD = 160°
Step-by-step explanation:
The measures of the arcs on the circle = 360° , then
arc CD = 360 - AC - AD = 360 - 3x - 7x = 360 - 10x
--------------------------------------------------------------------------
The measure of the secant- tangent angle ABC is half the difference of the intercepted arcs, that is
\(\frac{1}{2}\) (7x - 3x) = 40 ( multiply both sides by 2 to clear the fraction )
7x - 3x = 80
4x = 80 ( divide both sides by 4 )
x = 20
Then
CD = 360 - 10x = 360 - 10(20) = 360 - 200 = 160°
Kwame rode a bicycle for a distance of x km and walked another half hour at a rate of 6kmper an hour. If Kwame covered a total distance of 10km ,find the distance x he covered by bicycle.
Answer:
30-35 minutes
Step-by-step explanation:
find ∫cf→⋅ dr→ where f→=xi→ 4zyj→ xk→ and c is r→=ti→ t2j→ t3k→ for 2≤t≤3.
The integral ∫cf→ ⋅ dr→, where f→ = xi
To evaluate the integral ∫c(f→ ⋅ dr→), we need to calculate the dot product between the vector field f→ and the differential displacement vector dr→ along the curve defined by c. Let's proceed step by step.
Given:
f→ = xi→ + 4zyj→ + xk→
c is r→ = ti→ + t^2j→ + t^3k→, where 2 ≤ t ≤ 3.
First, we'll express the dot product f→ ⋅ dr→ in terms of t and then integrate with respect to t over the given interval.
f→ ⋅ dr→ = (xi→ + 4zyj→ + xk→) ⋅ (ti→ + t^2j→ + t^3k→)
= (xi→ ⋅ ti→) + (4zyj→ ⋅ t^2j→) + (xk→ ⋅ t^3k→)
= xt + 4z(t^2) + xt^3
= 2xt + 4zt^2 + t^3x
Now, we'll integrate the dot product over the interval [2, 3] with respect to t.
∫cf→ ⋅ dr→ = ∫2t to 3t (2xt + 4zt^2 + t^3x) dt
= ∫2t to 3t 2xt dt + ∫2t to 3t 4zt^2 dt + ∫2t to 3t t^3x dt
Integrating each term separately:
∫2t to 3t 2xt dt = x∫2t to 3t 2t dt
= x[t^2] evaluated from 2t to 3t
= x[(3t)^2 - (2t)^2]
= x(9t^2 - 4t^2)
= 5xt^2
∫2t to 3t 4zt^2 dt = 4z∫2t to 3t t^2 dt
= 4z[(1/3)t^3] evaluated from 2t to 3t
= 4z[(1/3)(3t)^3 - (1/3)(2t)^3]
= 4z[(1/3)(27t^3) - (1/3)(8t^3)]
= 4z(9t^3 - 8t^3)
= 4zt^3
∫2t to 3t t^3x dt = x∫2t to 3t t^3 dt
= x[(1/4)t^4] evaluated from 2t to 3t
= x[(1/4)(3t)^4 - (1/4)(2t)^4]
= x[(1/4)(81t^4) - (1/4)(16t^4)]
= x(65t^4)
Now, we can evaluate the integral:
∫cf→ ⋅ dr→ = 5xt^2 + 4zt^3 + 65t^4
Finally, to express the result in terms of c, we substitute c = r→:
∫cf→ ⋅ dr→ = 5c^2 + 4cz^2 + 65c^4
Therefore, the integral ∫cf→ ⋅ dr→, where f→ = xi
To know more about displacement vector refer here:
https://brainly.com/question/30466999
#SPJ11
from a collection of 50 store customers, 3 are to be chosen to receive a special gift. how many groups of 3 customers are possible?
The combination of number of ways of groups of 3 customers are 19600 .
What is permutation and combination?
Combination and permutation are two alternative strategies to divide up a collection of elements into subsets in mathematics. The components of the subset may be arranged in any order when combined.The subset's components are listed in a permutation in a certain order.The number of store customer is N = 50
The number of customer that receive a special gift is r = 3
The expression for the number of possible ways to choose 3 customers is
= ⁿCr
= ⁵⁰C₃
= 50 * 49 * 48/3 * 2 * 1
= 19600
Thus, the number of ways of groups of 3 customers are 19600.
Learn more about Combination and permutation
brainly.com/question/28720645
#SPJ4
what do you mean by the term standard unit ?
Answer:
When numbers become very small or large standard form (or standard index form) is used to make them manageable. In standard form or unit a number is written as:
[a number between 1 and 10] × [ an integer power of 10]
If x and y vary inversely and x = 2.5 when y =100, find x when y = 25.
Tito purchased 11 tickets to a baseball game for $374. About how much did one ticket cost?
Answer: It is 34$ per one ticket
Step-by-step explanation:
$374 divided by 11 is 34
Answer:
$34 per ticket
Step-by-step explanation:
We were told $374/11tickets.
We are looking for how much per 1 ticket.
Divide to find the per-ticket cost.
Use either 374÷11
374/11 .
374÷11 = 34
This means $34 per ticket.
Please Help! After reading equation of the line from the graphing utility, Heather wrote in her notebook that the line of best fit is represented by the equation y = 0.77x + 1.34.
Answer:
The correct options are;
Heather likely did not make an error writing the equation of the line in her notebook because 0.77 and 1.34 are the slope y-intercept of the equation she recorded
Step-by-step explanation:
Based on the coordinates on the plot, Heather did not make a mistake in writing the line of best fit as the graph plotted with the points in the question figure as follows;
x, y
10.6, 9.4
8.2, 8.2
6.4, 7.3
6.6, 5.8
4.4, 5.4
4, 3.4
2.5, 4.4
2.2, 3
0.85, 1.5
Has an equation of he form, y = 0.7885·x + 1.3694.
how do I solve this-
Answer:
I cant see the picture
Step-by-step explanation:
Split the equation into two separate equations (one with a positive and one with a negative), and then solve both equations.
POSITIVE:
2b - 9 = b - 6
b = 3
NEGATIVE:
2b - 9 = -(b - 6)
2b - 9 = -b + 6
3b = 15
b = 5
Answer: b=3, b=5
May you please help me solve the answer to this problem step by step, please?
Given:
As angle N is 90 degree.
\(\begin{gathered} \angle N=44^{\circ}+\angle n \\ \angle n=90^{\circ}-44^{\circ} \\ \angle n=46^{\circ} \end{gathered}\)To find the bearing of flight from Elgin to Canton.
Use the sin ratio,
\(\begin{gathered} \frac{\sin c}{510}=\frac{\sin n}{720} \\ \frac{\sin c}{510}=\frac{\sin46^{\circ}}{720} \\ \sin c=\frac{\sin46^{\circ}}{720}\times510 \\ \sin c=0.4995 \\ c=\sin ^{-1}(0.5095) \\ c=30.63^{\circ} \end{gathered}\)The bearing angle ( clockwise from north ) can be calculated by subtracting the above angle from the west bearing angle of 270 degree.
\(270^{\circ}-30.63^{\circ}=239.37^{\circ}\)Answer: 239.37 degree
Rohann recently finished some renovations to his house. 20 square meters of carpeting cost $875 while 17 square meters of hardwood flooring cost $750. Which flooring is more expensive per square meter?
Answer: Hardwood flooring
Step-by-step explanation:
Given
Rohann renovation of Carpentering cost $875 for \(20\ m^2\)
For hardwood flooring \(17\ m^2\) cost $750
So, cost per square meter for different floors are
\(\Rightarrow \text{Carpentering}=\dfrac{875}{20}\\\\\Rightarrow \text{Carpentering}=\$43.75/m^2\)
\(\Rightarrow \text{Hardwood}=\dfrac{750}{17}\\\\\Rightarrow \text{Hardwood}=\$44.11/m^2\)
Thus, the cost of the Hardwood flooring is more expensive.
suppose you have an uneven 6-sided die where the numbers 1-5 are equally likely to occur, and the expected value of the entire die is 4. what is the probability of getting a 6?
The likelihood of striking a 6 on the this unbalanced die is therefore 1, or 100%.
What does value mean to you?A reasonable transaction result in money, products, or services. 2.: The monetary value of anything. 3.: value, usefulness, or significance in relation to anything else
As the die has only 6 sides, the probability of rolling a 6 is denoted by P(6). Let's use the formula of expected value to find P(6).
The expected value of the die is given by:
E(X) = (1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6)/6 = 21/6 = 3.5
We know that the expected value of the entire die is 4. Therefore, the expected value of the additional bonus for rolling a 6 is:
E(Y) = 4 - E(X) = 4 - 3.5 = 0.5
Since the bonus value can only be obtained by rolling a 6, the probability of getting a 6 is equal to the probability of obtaining the bonus value of 0.5. Hence, we have:
P(6) = P(Y = 0.5) = P(X = 1) + P(X = 2) + P(X = 3) + P(X = 4) + P(X = 5)
Since the numbers 1-5 are equally likely to occur, we have:
P(X = 1) = P(X = 2) = P(X = 3) = P(X = 4) = P(X = 5) = 1/5
Therefore,
P(6) = P(X = 1) + P(X = 2) + P(X = 3) + P(X = 4) + P(X = 5) = 5/5 = 1
To know more about Value visit:
https://brainly.com/question/24170327
#SPJ1
what would be the answer?
As per the above given question the reflection of m∠O=112°.
What is reflection?A process of introspection or self-examination is reflection. It entails reflecting critically on one's thoughts, feelings, and experiences in order to comprehend oneself better. Self-awareness and insight can be developed through reflection, which can result in personal development and change.
In a larger sense, reflection also refers to the bouncing back of light, sound, or other waves from a surface and is employed in many disciplines, including arithmetic, computer science, and optics. The capacity of a computer program to review and alter its own structure and behavior at runtime is known as reflection in computer programming.
According to question:
Here are given m∠G=61 m∠f=7
From angle sum property of triangle, we get in ΔGFA
m∠G+m∠F+m∠O=180°
⇒61+7+m∠O=180
⇒68+m∠O=180
Therefore m∠O=180-68=112
To know more about Reflection visit:
https://brainly.com/question/30270479
#SPJ1
The length of a rectangular deck is five times it's width if the decks perimeter is 24 feet what is the decks area
Answer:
20 square feet
Step-by-step explanation:
The length of a rectangular deck is five times it's width if the decks perimeter is 24 feet what is the decks area
Step 1
We find the Length and Width of the deck
Perimeter of a rectangle = 2L + 2W
The length of a rectangular deck is five times it's width
W = Width
L = Length = 5W
P = 24 feet
Perimeter = 2(5W) + 2W
24 = 10W + 2W
24 = 12 W
W = 24/12
W = 2 feet
Solving for L
L = 5W
L = 5 × 2 feet
L = 10 feet
Step 2
We find the area of the deck
Area of the deck(Rectangle) = Length × Width
= 10 feet × 2 feet
= 20 square feet
Here is a rectangle ABCD.
20 cm
30 cm
The length of the rectangle is increased by 20%.
The width of the rectangle is increased by 10%.
Find the percentage increase in the area of the rectangle.
Answer:
25% increase
Step-by-step explanation:
length is 24 inches after the increase and width is 33 inches (i did length as up and down and width as side to side, that's how I always do it but I might be wrong let me know and I can fix it)
the area before it gets increased it 600
after the increase its 792
and 600 is 75.75% of 792
so it would be 25.25% increase
sorry this was so long hope this helps
Multiply 73 x 67 using the form (a+b)(a-b)
Answer:
4891
Step-by-step explanation:
73 can be written as (70 + 3), and 67 can be written as (70 - 3) which means that 73 × 67 is the same as (70 + 3)(70 - 3)
The next step is to use FOIL and expand the brackets:
First: 70 × 70 = 4900Outside: 70 × -3 = -210Inside: 3 × 70 = 210Last: 3 × -3 = -9(70 + 3)(70 - 3) = 4900 + -210 + 210 + -9
This can be simplified to 4891.
Hope this helps!
Which of the following statements are NOT true about energy?
a) It can be created
b) It can be destroyed
c) It can be transferred between objects separated by a vacuum
d) It can be transported by moving fluids
Suppose a company wants to introduce a new machine that will produce a marginal annual savings in dollars given by S '(x)= 175 - x^2, where x is the number of years of operation of the machine, while producing marginal annual costs in dollars of C'(x) = x^2 +11x. a. To maximize its net savings, for how many years should the company use this new machine? b. What are the net savings during the first year of use of the machine? c. What are the net savings over the period determined in part a?
a) To maximize its net savings, the company should use the new machine for 7 years. b) The net savings during the first year of use of the machine are $405 (rounded off to the nearest dollar). c) The net savings over the period determined in part a are $1,833.33 (rounded off to the nearest cent).
Step-by-step explanation: a) To determine for how many years should the company use the new machine to maximize its net savings, we need to find the value of x that maximizes the difference between the savings and the costs.To do this, we need to first calculate the net savings, N(x), which is given by:S'(x) - C'(x) = 175 - x² - (x² + 11x) = -2x² - 11x + 175To find the maximum value of N(x), we need to find the critical values, which are the values of x that make N'(x) = 0:N'(x) = -4x - 11 = 0 ⇒ x = -11/4The critical value x = -11/4 is not a valid solution because x represents the number of years of operation of the machine, which cannot be negative. (i.e., not use it at all).However, this answer does not make sense because the company would not introduce a new machine that it does not intend to use. Therefore, we need to examine the concavity of N(x) to see if there is a local maximum in the feasible interval.
To know more about maximizes visit:
https://brainly.com/question/30072001
#SPJ11
the national average.
If the national average for a gallon of gas is $2.59, how much
should you expect to pay for gas in Philadelphia versus
Cleveland?
A. $3.03 / $2.75
B. $1.95 / $2.59
C. $2.34 / $2.75
D. $2.75 / $3.24
Philadelphia Clevland
Overall 92 78
Food 106 106
Housing 56 27
Utilities 130 126
Transportation 117 106
Health 102 113
The correct answer is D. $2.75 / $3.24
To determine how much you should expect to pay for gas in Philadelphia versus Cleveland, we need to compare the transportation expenses in both cities. Based on the given data, the transportation expenses are as follows:
Philadelphia: $117
Cleveland: $106
To calculate the expected gas prices, we need to consider the transportation expenses relative to the national average. The formula to find the expected gas price is:
Expected Gas Price = National Average * (Transportation Expense / National Average)
National Average for gas = $2.59
For Philadelphia:
Expected Gas Price in Philadelphia = $2.59 * ($117 / 92) ≈ $3.30
For Cleveland:
Expected Gas Price in Cleveland = $2.59 * ($106 / 78) ≈ $3.51
Comparing the expected gas prices, we find that:
A. $3.03 / $2.75: This option does not match the expected gas prices in Philadelphia and Cleveland.
B. $1.95 / $2.59: This option does not match the expected gas prices in Philadelphia and Cleveland.
C. $2.34 / $2.75: This option does not match the expected gas prices in Philadelphia and Cleveland.
D. $2.75 / $3.24: This option matches the expected gas prices in Philadelphia and Cleveland.
Therefore, the correct answer is:
D. $2.75 / $3.24
for such more question on transportation expenses
https://brainly.com/question/11734493
#SPJ8
Where is the graph of f(x)=4[x-3]+2 discontinuos
Answer:
Below
Step-by-step explanation:
4 [x-3] + 2 = y is not discontinuous anywhere
However 4 / [x-3] + 2 DOES have a discontinuity at x = 3 because this would cause the denominator to be zero <===NOT allowed !!
11. Consumer Math A store has apples on sale at $3.00 for 2 pounds.
a. How many pounds of apples can you buy for $9. Explain your answer
Answer:
6 pounds
Step-by-step explanation:
3$ for 2 pounds
9$ has three 3$
9 ÷ 3 = 3
Then multiply it to 2 pounds.
3 x 2 = 6
That's how we get the 6 pounds.
A point charge Q moves on the x-axis in the positive direction with a speed of 280 m/s. A point P is on the y-axis at y = +70 mm. The magnetic field produced at the point P, as the charge moves through the origin, is equal to -0.30 μT . What is the charge Q? (μ0 = 4π × 10-7 T ? m/A)
A) -53 μC
B) +53 μC
C) -39 μC
D) +39 μC
E) +26 μC
c
Step-by-step explanation: